RafixF

Zamiennik śruty rzepakowej w produkcji mlecznej.

Polecane posty

RafixF    0

Witam, pytanie skierowanie do mleczarzy. Czym najlepiej zastąpić (w całości lub częściowo) śrutę rzepakową, aktualnie robiąc śrutę dla krów daje 200kg śruty rzepakowej ok. 750kg zbóż i dodatki w postaci premixu, wapna. Patrząc na ceny śruty rzepakowej zaczyna to za drogo wychodzić ostatnio za tone śruty powiedziano mi 2580-2800zł także robi się nie ciekawie.

sylip    38
Napisano (edytowany)

Groch lub bobik, ale trzeba trochę zwiększyć dawkę, bo mają mniej białka niż śruta rzepakowa. O ile to nie pamiętam dokładnie, a nie mam teraz możliwości zajrzenia do norm żywienia, ale coś ok 15% musi być więcej grochu czy bobiku. 

U siebie, co prawda w żywieniu opasów, właśnie grochem (z resztą uprawianym we własnym gospodarstwie) zastąpiłem śrutę rzepakową. 

Edytowano przez sylip
  • Like 1

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez marconi965
      Witam, kilka dni temu pisałem o problemie z wodą w mleku. Na początku poziom wynosił 1%, teraz zwiększył się do 2.5%. Robiłem próbki w kilku laboratoriach, bezpośrednio od krów mleko, wychodzi woda. Odpada więc awaria chłodni czy wina kierowcy. Po zrobieniu wynikow wychodzi bialko- 3.2%, tłuszcz 4,4%, sucha masa-12.3%, ph- 6.6, woda 2.5%. Kontaktowałem się z doradcą zywieniowym, każdy rozkłada ręce. Miał ktoś może podobny przypadek i potrafi pomóc?
    • Przez Młodyrolnik11
      Witam. Zaczynam swoją przygodę z chowem krów. ARiMR nadało mi nr producenta i nr siedziby stada, kupiłem 10 krów i czy muszę ten fakt zgłosić do Powiatowgo lekarza weterynarii? Jak to jest z tym zaświadczeniem o stadzie wolnym od białaczki brucelozy? 
    • Przez Damianzg
      Witam, moja rodzina posiada gospodarstwo 30ha ( 10łąk 20 ornych). Dawniej moi dziadkowie hodowali krowy mleczne, następnie tata gdy przejmował gospodarstwo zlikwidował krowy i zaczął hodować byki. Przy obecnej sytuacji rodzice zastanawiają się nad przywróceniem produkcji mlecznej, dlatego chciał bym się dowiedzieć ew ile krów mlecznych mogą wyżywić z tego pola, oraz jakie warunki trzeba spełnić i gdzie się z tym zgłosić żeby po tak długiej przerwie prawie 30 lat spowrotem zacząć sprzedawać mleko
    • Przez Floriaan
      Może jest na forum ktoś kto oddaje mleko ekologiczne do piątnicy lub innej mleczarni. 
    • Przez Rolnik_
      Witam. Zastanawiam się nad rozpoczęciem produkcji mleka na początek 15 -20  z myślą zwiększenia stada w przyszłości. Mam dostęp do łąk więc w sezonie  krowy były by wypasane. Jak myślicie jaka rasa była by najlepsza na początek zastanawiam się nad simentalem jerseyem  i polska czarno biała (ze względu na dopłaty). Jak myślicie warto zaczynać od zera maszyny zielonkawe mam.
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj