Paweł0411

Sterowanie hydrostatem Claas Dominator 88/98/mega 204

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Paweł0411    0

Witam wszystkich, jest to pierwszy mój post tutaj i bardzo bym prosił o pomoc. Mianowicie chcę zmienić swój kombajn ( posiadam Claas Dominator 96 ze skrzynią manualną) na nowszy model np Dominatora 98 lub 88. Większość z tych maszyn jest już na hydrostacie. Wszystko fajnie się spisuje podobno i lepiej się pracuje na hydrostacie tylko u mnie jest mały problem bo jestem osobą po wypadku w której straciłem prawą rękę. Tutaj jest teraz moje pytanie czy idzie jakoś coś pokombinować by np zrobić sterowanie jazdą kombajnem np nogą? Bo podejrzewam że jazda takim kombajnem z hydrostatem lewą ręką i kierowanie będzie bardzo kłopotliwe. Proszę o jakieś porady lub ewentualnie jakieś pomysły. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal17    1

Moim zdaniem da się przerobić sterowanie na lewa rękę trzeba tylko trochę po kombinować... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Jazda przód tył to dało by się pod nogę ale sterowanie przyciskami to nie wiem jak , może przyciski od hederu i motowideł zrobić na włącznik nożny pod lewą nogę

Wypiąć linki sterowania jazdą przenieść na podłogę pod prawą nogę i dorobić pedał którym byś sterował jazdą

 

Swoją drogą to uparty jesteś , gospodarzyć bez jednej ręki 💪👍👍szacun 

Edytowano przez Marecki2922
  • Thanks 1

Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

Ja bym zrobił małą skrzynkę i przykręcił do podłogi z lewej strony fotela i przymocował dzwignię hydrostatu.lepiej jak wszystkie funkcje hedera są w jednym miejscu.gorzej z wysiadaniem by było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517
7 minut temu, rafalfalk1 napisał:

Ja bym zrobił małą skrzynkę i przykręcił do podłogi z lewej strony fotela i przymocował dzwignię hydrostatu.lepiej jak wszystkie funkcje hedera są w jednym miejscu.gorzej z wysiadaniem by było.

A jak by miał kierować i sterować dźwignią jedną ręką ? Moim zdaniem to tylko przerobienie funkcji dźwigni na obsługę nogami 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

Dobra ,nie pomyślałem.ale sterowanie nogą samym hydrostatem to może być ciężko.zobaczcie jaka długa jest dzwignia hydrost.by ruszyć linki.ale można by wstawić np.ceownik  ok.30cm długi podparty na środku i na końcach linki.a do sterowania hederu tzw dzwignię krzyżową na prąd oczywiście.przód tył opuszczanie podnoszenie hederu,na boki nagarniacz https://allegro.pl/oferta/joystick-manipulator-elektryczny-4-pozycyjny-30mm-9755938769

 

Edytowano przez rafalfalk1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paweł0411    0

Bardziej chodzi mi o sterowanie jazdą niż o przyciski, bo z przyciskami dałbym radę (teraz jedną ręką obsługuje Dominatora 96 tylko na skrzyni manualnej). Chodzi mi o rozwiązanie jazdy jakby to zrobić/ przerobić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal17    1

Tak jak koledzy wyżej piszą trzeba zrobić taki pedał na prawa nogę żeby sterować przód tyl. Jeździłem 7 lat mega 206 i wcale ciężko nie było sterować jazdą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Mimo wszystko warto zastanowić się czy nie lepiej byłoby opuszczania przerobić na przycisk pod nogą, nie tylko hydrostat. Np. na środku aby można było lewą nogą nacisnąć podczas sterowania hydrostatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

Panowie,popatrzałem i pomierzyłem w swojej medze 218 i jest jedna linka od hydrostatu która ma skok 4cm,licząc od max.tył do max przód,bez problemu można to umieścić obok pedałów hamulca nożnego,jest też miejsce pod kabiną,i linka jest odpowiedniej długości.dodam że linka jest z tyłu dźwigni hydrostatu.a sterowanie hederu to tylko z lewej strony kierownicy i włącznikami jak wcześniej napisał kolega marecki2922.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Najbardziej to obawiam się o jakość wykonania takiego pedału , bo to musi być perfekcyjnie dopracowane no i dźwignia ma zabezpieczenie przed zbyt gwałtownym przełączeniem przód tył , jest też czujnik zabezpieczający rozrusznik przed przypadkowym uruchomieniem , no i czasem zdarza się że trzeba użyć jednocześnie hamulca i dźwigni ażeby zatrzymać kombajn 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

Powiem Ci że hamulca używam tylko do podczepienia hedera a tak to łagodnie hydrostatem hamuję,a z tym pedałem do hydrostatu to musi być precyzyjnie wykonane bo czuły jest.ale spokojnie się da.tak dziś na to patrzałem i pokusilbym się na wymontowanie całego mechanizmu z dźwignią i przenieść to bardziej do przodu i poza pulpit oczywiście,przymocować szeroki płaskownik do boku dźwigni i  gotowe,tylko że chyba jest w tym mechanizmie sterowanie obrotów bębna młócącego i musiałby pomyśleć co z tym.pytanie do autora tematu, skąd jesteś?

Edytowano przez rafalfalk1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paweł0411    0

 

11 godzin temu, rafalfalk1 napisał:

Powiem Ci że hamulca używam tylko do podczepienia hedera a tak to łagodnie hydrostatem hamuję,a z tym pedałem do hydrostatu to musi być precyzyjnie wykonane bo czuły jest.ale spokojnie się da.tak dziś na to patrzałem i pokusilbym się na wymontowanie całego mechanizmu z dźwignią i przenieść to bardziej do przodu i poza pulpit oczywiście,przymocować szeroki płaskownik do boku dźwigni i  gotowe,tylko że chyba jest w tym mechanizmie sterowanie obrotów bębna młócącego i musiałby pomyśleć co z tym.pytanie do autora tematu, skąd jesteś?

Jestem z okolic Buska Zdroju, woj. Świętokrzyskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez cris10
      Hej. Mam do kupna Tucano 430, według katalogów wcale nie jest jakiś dużo większy niż mój obecny Dominator 88SL maxi. Chciałbym zapytać użytkownikow o wydajność takiego kombajnu. Mniej więcej o spalanie. I na co zwrócić uwagę? Wydaje mi się że dla niego 1.5ha/h to max. Możecie podzielic opinia na jego temat?
    • Przez aprochota
      witam przymierzam się do zakupu kombajnu na 80 ha do tej pory męcze to dominatorem 85 ale taki rok jak ten pokazuje że sprzęt musi być wydajny bo mało okienek pogodowych. myślę nad dominator 108.118 mega 204 .208.2018. kwota do 200 tys. oczywiście są to lata 90 ale tylko na to mnie stać 208 i 218 to już konkretne maszyny ale będą też bardziej wypracowane moje pytanie co byście polecili żeby nie było za dużo elektryki czy w wszystkich jest podobnie? co w nich najczesciej wysiada? a może ktoś ma do sprzedania to proszę pisać jestem z opolskiego
    • Przez Mateooo92
      Witam,
      Potrzebuje porady odnosnie kombajnu claas tucano 320 a mianowicie mam zamiar kupic kombajn z 2009 roku z hederem c600 i powiedzcie mi czy ten heder będzie pasowal do tego modelu kombajnu czy jednak będzie za szeroki i jeszcze jedno pytanie jaka jest długość rury wysypowej (hydraulicznej) ?
      W załączniku przesyłam zdjęcia kombajnu oraz hedera. 
      Czekam na wasze odpowiedzi. 
      Pozdrawiam 


    • Przez Daro85
      mam pytanie ile kosztuje obecnie claas tucano 320 ? bo chce sobie takiego kupić lecz nie znam za bardzo ceny.
    • Przez Marecki2922
      Panowie, po wyłączeniu hederu trochę za długo spływa olej z siłownika przez co heder ciągle pracuje około 10 sekund może  i więcej , podpowie ktoś co może być nie tak 
      Tak na wyczucie obstawiam że olej ma zbyt ciężki powrót tylko co może być powodem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj