Polecane posty

akmaly    707

Jeszcze rok, dwa do tylu i napisałbym - oddaj w dzierżawę i idź do pracy. Teraz to ciężko będzie aby ktoś brał dzierżawę na skrajnie nieopłacalnych warunkach. Na 10 ha to jedynie warzywa lub owoce ale do tego potrzeba ludzi do pracy. Pytasz czy produkcja mleka - skoro rodzice mają krowy to zapytaj jaki jest zysk z jednej szt. na rok i policz ile szt. jesteś w stanie utrzymać ze swojego gospodarstwa. Szczerze to zastanów się nad inną gałęzią przemysłu a tą traktuj jako hobby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4992

Ja tam bym wziął za dopłaty, gorzej jakby dodatkowo chciał coś za to. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marionos    106
5 minut temu, Leszy napisał:

Ja tam bym wziął za dopłaty, gorzej jakby dodatkowo chciał coś za to. 

Wszystko zależy czy 1 czy 6 klasa ziemi.
Za 10ha pierwszej klasy ziemi w jednym kawałku opłaca się dopłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tracker    650

Szukaj pracy poza gospodarstwem, jak rodzicie na chodzie to po pracy pomożesz, a jak nie wszytko zaorać i tylko roślinna. Znam takich co to mają 70 ha ornego i jeszcze pracują na kopalni:)

  • Like 1

Bóg Honor Ojczyzna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Chcesz mieć życie? To tylko produkcja roślinna+ praca krowy to sam się uwiążesz na łańcuchu jak one

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
5 minut temu, tracker napisał:

Szukaj pracy poza gospodarstwem, jak rodzicie na chodzie to po pracy pomożesz, a jak nie wszytko zaorać i tylko roślinna. Znam takich co to mają 70 ha ornego i jeszcze pracują na kopalni:)

ja to nigdy nie mogę zrozumieć (pewnie dlatego, że mam kilka ha) jak mając te 70 czy 100 czy tam 150 ha trzeba jeszcze zapierdzielać na etacie? 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8518
16 minut temu, thor1984 napisał:

jak mając te 70 czy 100 czy tam 150 ha trzeba jeszcze zapierdzielać na etacie? 

chciwość

  • Like 2
  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marionos    106
44 minuty temu, akmaly napisał:

Opłaca? Myślisz, że na 1 klasie samo rośnie?

W dużym uproszczeniu tak.
 

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Wg. mnie nie, a mam różne gleby od 2 do 4 i wszędzie trzeba dać oraz o wszystko trzeba zadbać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marionos    106
5 minut temu, akmaly napisał:

Wg. mnie nie, a mam różne gleby od 2 do 4 i wszędzie trzeba dać oraz o wszystko trzeba zadbać.

To jednak widze nie masz porównania miedzy 1 a 6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Nie mam ale skoro na 2 samo nie urośnie to na 1 też cudów nie będzie. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marionos    106
2 minuty temu, akmaly napisał:

Nie mam ale skoro na 2 samo nie urośnie to na 1 też cudów nie będzie. 

To pomyśl w takim razie jak gospodarzyć na 6 klasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Jasne że różnice będą, bardziej chodziło mi o to, że na 1 klasie też samo nie urośnie.

Ceny paliwa, nawozów, usług i całej reszty są nieadekwatne do cen płodów rolnych. 

Choć to stan na dzisiaj, co będzie za rok nie wie nikt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4992
4 godziny temu, Marionos napisał:

Wszystko zależy czy 1 czy 6 klasa ziemi.
Za 10ha pierwszej klasy ziemi w jednym kawałku opłaca się dopłacić.

Takiej ziemi to ja na oczy nie widziałem. Jedynie drugą jak byłem zbierać słomę w dalszej okolicy. 

3 godziny temu, Mateusz1q napisał:

Chcesz mieć życie? To tylko produkcja roślinna+ praca krowy to sam się uwiążesz na łańcuchu jak one

To trzeba je trzymać wolnostanowiskowo 😜 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sean_Layton    118

Z mojej perspektywy mam jeszcze jakiś rok na podjęcie decyzji .. bez problemu dodatkowe hektary ornego bym miał od rodziny oraz łąki jakieś , faktem jest że ceny nawozów obecnie nie są fajne..  

Myślę że sytuacja na rynku nawozów się ustabilizuje w najbliższych miesiącach , eksperci prognozują że inflacja w Polsce zacznie spadać w 3/4 kwartale tego roku. 
 

ceny mleka nie są jakieś złe, obecnie mamy ok. 1,85 za litr przy 5 dojnych krowach (bo reszta na wiosnę ma się cielić)

Sąsiad z wioski co ma 10 krów dojnych ma za mleko 2zł/L.

 

Teorytycznie da się rozwinąć takie gospodarstwo , napewno nie można kupywać na starcie drogich maszyn bo koszty ich eksploatacji oraz serwisu są drogie.

 

Myślę że warto abym został na roli ale jednocześnie musiałbym bardzo ostrożnie zarządzać pieniędzmi i inwestycjami.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Policz ile można zarobić z tego gospodarstwa a ile na etacie lub na usługach - przynajmniej teoretycznie będzie można określić co się bardziej opłaca. Nie sądzę abyś był w stanie zarobić na roli to co w przemyśle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sean_Layton    118

gdyby ceny nawozów wróciły do stanu przed tymi wielkimi podwyżkami to z samych dopłat bez problemu miałbym nawozy i paliwo  i jeszcze kilka tys. by zostało,  przy założeniu 10/12 krów dojnych i cenach mleka na poziomie 2 zł i więcej powiedzmy że średnio krowa daje 20L , 12 krów to ok.14 tys , część na opłaty i rachunki , jedzenie itd , część sobie  i część na odkładanie ,  także da się dość nieźle żyć , ale przy potencjalnej budowie nowej obory w gre raczej wchodziłaby dopłata na młodego rolnika (w przyszłym roku ma ona wynosić 200tys) ale kredyt też pewnie trzeba brać bo za 200tys ciężko postawić oborę na 30 krów....

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    707

Cena mleka z jakiegoś powodu jest wyższa, nawozy raczej nie wrócą do ceny z przed roku a jeśli nawet to spadnie cena mleka. Ekonomi nie oszukasz, da się żyć tylko co to za życie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4249
17 godzin temu, Sean_Layton napisał:

z samych dopłat bez problemu miałbym nawozy i paliwo  i jeszcze kilka tys. by zostało,  przy założeniu 10/12 krów dojnych i cenach mleka na poziomie 2 zł i więcej powiedzmy że średnio krowa daje 20L , 12 krów to ok.14 tys , część na opłaty i rachunki , jedzenie itd , część sobie  i część na odkładanie ,  także da się dość nieźle żyć

Takie wyliczenia są bardzo złudne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANDYS    3229

Kurba to widzę same bambry po 100ha na forum 🤦‍♂️chcesz rób jak masz chęci, dobieraj ziemi i działaj, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1755
Dnia 30.03.2022 o 18:52, Sean_Layton napisał:

Witam , do przejęcia mam gospodarstwo po rodzicach , jakieś 10ha ornego , 3ha pastwisk , 4 ha łąk , budynki gospodarcze oczywiście są.

Obecnie hodujemy kilka krów mlecznych i jałówki.

I teraz moje pytanie: czy warto iść tą drogą ( w sensie produkcja mleka itd) czy może jednak coś innego ?. 

 

Idź do pracy gospodarkę w produkcję roślinną . Chyba że u was głód ziemi to oddaj w dzierżawę i idź do pracy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez Bialy8011
      Siema Panie i Panowie. Macie jakiś sposób na to by się plecy nie pociły no i siedzisko 😁 np. się siedzi cały dzień w kombajnie albo traktorze to jest masakra. Niestety foteli nie mam wentylowanych, myślałem o jakiejś skórze owczej, koraliki mnie jakoś odrzucają.
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj