seba552

co opłaca sie uprawiac?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
seba552    0

Witam was wszystkich ;)

Mam pytanie co opłaca sie uprawiać? (mysle nad plantacja truskawek)

mam 1,5 h ziemi

prosze o wasze propozycje :D

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobek1    0

Truskawki dobry interes tylko dużo pracy przy tym jest ale jak zaowocują to aż serce sie raduje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matis251    0

Ja polecił bym rumianek, sam mam uprawę tego zioła i powiem że da się troszkę więcej zarobić niż na rzepaku oczywiście zależnie od roku bo czasem rumianek słabo sypnie a rzepak nadzwyczaj dobrze. Minusem tej uprawy jest na pewno to że jest ona uzależniona od pogody tzn. cały czas musi grzać słońce od skoszenia i złożenia na kozły. Drugim minusem jest to że do tego trzeba wynajmować ludzi, no chyba że ma się dużą rodzinę. Teraz robotnicy każą sobie płacić 10zł za godzinę a przy kombajnie nawet 15zł za godzine (ale tam to trzeba biegać),kiedyś się płaciło 5-6 zł i ludzie byli happy a teraz 10 zł im mało. Trzecim minusem są wspomniane kozły, trzeba je albo sobie kupić albo zrobić z tym że mogą one posłużyć parę lat lecz co roku trzeba albo gwoździk dobić albo poprzeczkę zmienić. Przy bardzo dobrym plonie rumianku można wyjąć prawię tonę przy gorszym od 700-800 kg, przy cenie 7zł+ vat (wychodzi prawię 7zł 50gr za kilogram) można łatwo policzyć ile wychodzi. My co roku siejemy hektar więcej, na następny sezon planujemy posiać 5-6 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

może uprawa malin w tym roku średnia cena 3,30zł/kg. Tylko że trzeba trochę pieniędzy włożyć na opryski i nawozy i nie od razu będą duże zbiory na pełne owocowanie to co najmniej trzeba czekać 3 lata ;)


red power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba552    0

dzieki za te propozycje :D

moze jeszcze jakies macie?

i mniej wiecej jakie koszy uprawy na tym 1,5h np ziół czy czego kolwiek ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macursus    122

 Moze borówkę Amerykańską, cena w tym sezonie wynosi 26-30 zł/kg. Coraz wiekszy pobyt na nią jest wiec moze Borówke. 


Claas Tucano-500 tyś,John deere -400tyś, DF - 350 tyś -- Koszenie Bizonem przy otwartych oknach-BEZCENNE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pomidor    0

Hah Borówkę mówisz ;) Taka cena to była w tym sezonie ale to było miesiąc temu bo obecnie to jest od 12 - 16zł... Popyt może i jest coraz większy ale podaż jeszcze większa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiekkk    8

Borowke jak najbardziej sie oplaci uprawiac,ale jest jeden warunk, trzeba posiadac wiedze i to nie mala, bo jej uprawa nie nalezy do latwych.KOszt zalozenia, jeden kszak 7-8 zl,reszte sobie policz,a jeszcze wczesniejsze przygotowanie pola !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pomidor    0

W ksiazkach pisza ze zalozenie plantacji 1ha (2200 krzakow) to okolo 30 000 zl wiec malo nie jest a w pelnie owocowania wchodza dopiero po kilku latach dlatego od razu ci sie nie zwroci...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

W ksiazkach pisza ze zalozenie plantacji 1ha (2200 krzakow) to okolo 30 000 zl wiec malo nie jest a w pelnie owocowania wchodza dopiero po kilku latach dlatego od razu ci sie nie zwroci...

Ja w 2008 założyłem testowe poletko borówki amerykańskiej 0,25ha, 500kszaków około 4tys, ogrodzenie terenu 1,5tys w tym roku miałem mieć pierwszy zbór, ale ptaki mnie ubiegły. Nie wiem skąd się wzieły ale to był jeden dzień, początek września, chyba jakieś wędrowne całe stado. Nawet nie wiem jaki ma smak moja borówka, nawet jednego owoca nie zostawiły.


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojoch7340    6

chce uprawiać jakieś warzywa lub coś opłacalnego takie coś co nie wymaga poświęcenia dużo czasu

sory że zadaje pytanie w twoim temacie ale mam podobny dylemat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtunio86    0

Opłaca sie trawa rolowana. można zarobić ok 10 zł za m/kwadratowy. Czyli w najlepszym wypadku 100000zł brutto z hektara. Przy uprawie na folii trzeba mieć równy teren i zbieramy ręcznie,a do zbierania uprawianej bez folii trzeba mieć sprzęt wartości ok 200000zł. W Polsce na razie nie ma dostępnych maszyn do uprawy takiej trawy. wiec może opłacało by się tym zająć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

W Polsce są już takie gospodarstwa, niedaleko mnie jest gospodarstwo zajmujące się trawą na trawniki i boiska, oraz specjalną roślinnością na dachy, powierzchnia co najmniej kilkadziesiąt ha. Do takiej produkcji potrzeba sporych nakładów inwestycyjnych: obowiązkowo nawadnianie, specjalistyczna kosiarka, maszyna do wycinania i to pewnie nie wszystko, więc to nie jest propozycja dla małych gospodarstw tylko co najmniej kilkudziesięciohektarowych tak by nakłady się zwróciły.

Tu masz kilku producentów trawy w rolce. http://www.ogrodnik.com.pl/katalog/next.php?cat=33&woj=&s=1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

śiać to tylko zamęt panowie , a najlepiej to tak jak mówił pewin gość ,, stwóż religie i ogłoś się bogiem ,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2061

najkorzystniej to uprawiać politykę :) a co siać? tego nikt nie wie, przeważnie najlepiej wychodzi się na pszenicy, czasami na rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj