marcin1993

Pług zagonowy vs obrotowy

Polecane posty

marcin1993    1

Witam koledzy, co sądzicie planuje kupić pług do ciągnika fergusona 6475  i co sądzicie który z nich ma więcej zalet i jak coś to jaki wybrać, budżet tak około 20 000zl. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Pług jak pług. Wszystko zależy od działek moim zdaniem. Jak waskie i długie to zagonówka super, lżejsza, tańsza ale jak szerokie, kliny to tylko obrotowa. Jak przypomnę sobie na moich klinach zagonowke i to zajeżdżanie to masakra.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Zagonowy jest tańszy w zakupie, lżejszy, praktycznie bezawaryjny wymieniasz lemiesze i orzesz. Obrotowym pługiem możesz podrównać pole np kila lat orząc na jakąś bruzdę lub odorując od rowu merioracyjnego. Wadą obrotowego jest duża masa, wysoka cena w zakupie, jest bardziej awaryjny, tzn np zużywa się mechanizm blokujący kółko podporowe po obrocie, do tego czasem pęka sworzeń obrotnicy, czasem może być problem z hydrauliką, czyli rozdzielaczem sterującym obrotem. A w przypadku pługa vario bardzo szybko pojawiają się luzy na tulajach nawet jak pług jest nowy.

Przy obrotóce jest mniej bruzd na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    997

W zagonowym tak samo można wyrwać wieżyczkę, połamać ramę, awaryjność będzie zależała od jakości stali nie od tego czy zagonowy czy obrotowy. MF 6475 nie jest jakiś mały więc masa to nie będzie problem, tylko zaleta w suchych latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1993    1

Koledzy a powiedzcie mi kupic Unia Ibis czy lepiej by wybrać coś z zachodnich w tych pieniądzach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Za 20k nie spodziewaj sie cudów, zachodnie też nie orałt warzywniaka.

Edytowano przez przemek28_28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati17    13

 

37 minut temu, przemek28_28 napisał:

Pług jak pług. Wszystko zależy od działek moim zdaniem. Jak waskie i długie to zagonówka super, lżejsza, tańsza ale jak szerokie, kliny to tylko obrotowa. Jak przypomnę sobie na moich klinach zagonowke i to zajeżdżanie to masakra.

Na wąskie i długie pola zagonowy pług? I przez całą długość tego pola wywalić bruzdę czyli dół i przy głębokiej orce później go trudno wyrównać. Moim zdaniem tylko obrotowy. Używany aby rama prosta była i jakieś lemiesze możliwe. Za 20 tysięcy to raczej nie trudno znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095
18 minut temu, Mati17 napisał:

 

Na wąskie i długie pola zagonowy pług? I przez całą długość tego pola wywalić bruzdę czyli dół i przy głębokiej orce później go trudno wyrównać. Moim zdaniem tylko obrotowy. Używany aby rama prosta była i jakieś lemiesze możliwe. Za 20 tysięcy to raczej nie trudno znaleźć.

Jak nie umiesz tego ,,dołu” zagarnąć pługiem to trudno. Można ten dół zniwelować agregatem ale trzeba umieć, lepiej kupić pług droższy na waskie działki bez uzasadnienia ekonomicznego.

Edytowano przez przemek28_28
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Takie równanie bruzd to o kant d*py potłuc, szkoda orać a późnej to wyciągać żeby wyrównać. Puki nie kupiłem obrotówki to nawet Tata z 40 letnim doświadczeniem był zadziwiony jakością orki, szybkością. Teoretycznie 20 cm różnicy  w szerokości( zagonowy węższy) a 10 ha dziennie mogę zrobić, zagonówką 5 ha to już był sukces. Szerokie pola, zajazdy najazdy  i kliny powodują spory spadek wydajności gdy mamy zagon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095
5 minut temu, gustaww napisał:

Takie równanie bruzd to o kant d*py potłuc, szkoda orać a późnej to wyciągać żeby wyrównać. Puki nie kupiłem obrotówki to nawet Tata z 40 letnim doświadczeniem był zadziwiony jakością orki, szybkością. Teoretycznie 20 cm różnicy  w szerokości( zagonowy węższy) a 10 ha dziennie mogę zrobić, zagonówką 5 ha to już był sukces. Szerokie pola, zajazdy najazdy  i kliny powodują spory spadek wydajności gdy mamy zagon.

Czytałeś mój wcześniejszy post???? Bo chyba nie, pisałem że na wąskie i długie działki to zagonówka, ale na szerokie, kliny itp to tylko obrotówki.

Edytowano przez przemek28_28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pWnedMTZ    68

Wszystko też zależy od gleby, jeśli piachy to obrotówka jest poprostu za ciężka, z drugiej strony jeśli masz gliny i rędziny to duża masa wskazana. Na jesień kupilem Akpila mix40, najzwyklejszy zagon. Pola mam wąskie jak i szerokie, gleby typowo piaszczyste jak i rędziny z glinami, ale znalazłem za marne pieniądze ten pług więc wybór padł na niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati17    13

Nie chodzi o to czy umiem czy nie. Inna jest praca takim a takim pługiem i tyle. Po co równać jak można mieć zawsze jeden przejazd mniej. Każdy ma swoje zdanie i tyle. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Nie do końca, w Polsce panuje szał żeby mieć wszystko lepsze niż sąsiad, bez znaczenia czy to ma sens ekonomiczny. W moim przypadku gdyby nie kliny i to zajeżdżanie kupiłbym 4skiby zagonowe, ale kliny to kupiłem 3 obrotowa.

Edytowano przez przemek28_28
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z tym sensem ekonomicznym to się zgodzę ale, jest jeszcze coś takiego jak komfort pracy i komfort niezależności. Czasem jest tak że ten pług będzie spłacała inna maszyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095
Przed chwilą, gustaww napisał:

Z tym sensem ekonomicznym to się zgodzę ale, jest jeszcze coś takiego jak komfort pracy i komfort niezależności. Czasem jest tak że ten pług będzie spłacała inna maszyna.

Wytłumacz mi to proszę. Mając wąskie a długie pola to jaki sens obrotówki????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekdron    13

Dużo masz do orania hektarów rocznie ? Jak orałeś zagonowym to po przesiadce na obrotowy nigdy nie wrócisz do zagonowego. Wiem bo sam kiedyś orałem zagonowym.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

U mnie przesiadka była dlatego ze mam sporo klinów. I to zajeżdżanie mnie wkurwialo. Mam obrotowke. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15357

Pług to pług a czy kto pomyslał o traktorze że w obrotowym i hydraulika i skrzynia dostaje po dvpie?

Zagonowym dojeżrźasz podnosisz zajerzdzasz opuszczasz nawet nie stajesz nie zmieniasz biegu

W ibrotowym dojezdźasz stajesz podnosisz robisz fikołajka zawracasz cofasz by wjechać w bruzdę.

Dlamnie na moje pola bez sensu fikołajek.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4991

@Rolnik1973 chyba jesteś jedynym który się nad tym zastanawia. 

17 minut temu, przemek28_28 napisał:

Wytłumacz mi to proszę. Mając wąskie a długie pola to jaki sens obrotówki????

Zawsze idealnie Ci wypadają bruzdy koło miedzy z dwóch stron i nie musisz się cofać aby zrobić jeszcze jeden przejazd? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    328

W dużym ciągniku podczas obracania pługa nie odczuwasz jakichś mega obciażeń na ciagniku .Dla mnie osobiście największą zaletą obrotowego jest brak bruzd na polu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
23 minuty temu, przemek28_28 napisał:

Wytłumacz mi to proszę. Mając wąskie a długie pola to jaki sens obrotówki????

Masz zaje......biście równe pola, nie masz problemu gdy jest sucho bo ciężki jest. Z tą hydrauliką to bez przesady. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095
8 minut temu, Leszy napisał:

@Rolnik1973 chyba jesteś jedynym który się nad tym zastanawia. 

Zawsze idealnie Ci wypadają bruzdy koło miedzy z dwóch stron i nie musisz się cofać aby zrobić jeszcze jeden przejazd? 

Wiesz dobrze że nie, chociaż jak masz wąska działkę to łatwo trafić srodek i przy pługu 2m łatwiej zrobic,  tylko przy rzucaniu na miedze wychodzi Ok, ale przy wąskich działkach, ile lat musisz orać żeby te 10-15-20k zniwelować w czasie/paliwie?

jak pisałem sam mam obrotwke ze względu na kliny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 minuty temu, Rolnik1973 napisał:

Bo ja dbam o sprzęty jak o siebie.

I też sie zmienisz w germańca jak te maszyny? 🙆‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj