yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

miwigos    3556

U mnie też 2 do 2,5 , gamą płyciej nie można ,jak się chce żeby dobrze wzeszły

Ulman    5600

Tak swoją drogą to nie wyobrażam sobie siewu na 1 cm.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

skywalker89    853
Napisano (edytowany)

Jeżeli jest dobry podsiąk i gleba nie przesuszona z wierzchu to można siać płyciej, płytszy siew ratuje sytuacje też na zlewnych glebach.. za optimum ja wówczas przyjmuje ok 1,5cm

Pamiętam pisali tutaj fachowcy że sieją na 0,5cm.. 

Edytowano przez skywalker89

Ulman    5600

z takiej głębokości to wiatr może nasiona wywiać😆

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

miwigos    3556
Napisano (edytowany)

Po siewniku gama , jeden dzień słońca i lużna ziemia 1 do1,5 cm wysycha, na glinach sieje  2,5 -3 cm  i żeby tydzień nie padało, na glinach są gruzełki które momentalnie wysychają zresztą nie wzne co siane , to najlepiej żeby 10-14 dni po siewie nie padało, chyba że siane w bezorke , tam wskazany opad , o glinie mowa 

Edytowano przez miwigos
  • Thanks 1

7 godzin temu, kris82 napisał:

Kiedy siałeś

26 i 28 lub 29 już nie pamiętam, już ładnie w rzędach buraki, z 2 strony wcześniej wrzuciłem foto. choć przy górnych dawkach myślę że z większym rzepakiem też by sobie poradziły środki

jaka jest teraz minimalna temperatura dla takich środków jak goltix safari itp. 10 w dzień i 3 w nocy? Zawsze przyjmowałem że 12-15 w dzień ale takie temperatury za 10 dni dopiero :D 

miwigos    3556

Ci co wcześnie siali już opryskli , bo widzieli jakie będą temp. , Ty przespałeś i masz problem

Przed chwilą, miwigos napisał:

Ci co wcześnie siali już opryskli , bo widzieli jakie będą temp. , Ty przespałeś i masz problem

chodziło mi o dokładną odpowiedź odnośnie temperatur.

nie ma takiego rzepaku co go 2l goltix,1 l powertwin i 15g safari nie weźmie, 2 takie zabiegi 10 dni po sobie i problem z głowy, a jak nie to młody jestem, w lipcu trochę pospaceruje po polu 😂

przemek28_28    2132

Jakoś mi się nie wydaje że przy dwóch zabiegach, spóźnionych będzie czysto. Już widzę jak sam 5ha rwiesz sam rzepaku i komosy.

mds212    2138

Malo chyba cos tu osob co zasialo conviso bo sami sie wypowiadaja w tardycyjnej uprawie

przemek28_28    2132

Ja mam po staremu, obornik, poplon, orka zimowa. Wiosna nawozy, kultywator i przed siewem agregat. 

5 minut temu, przemek28_28 napisał:

Jakoś mi się nie wydaje że przy dwóch zabiegach, spóźnionych będzie czysto. Już widzę jak sam 5ha rwiesz sam rzepaku i komosy.

no więc dlatego pytałem czy podjąć ryzyko i jechać teraz w weekend w niskie temperatury czy czekać i opóźniać.

Czemu miałbym nie rwać 5 ha i więcej? przy dobrych lotach i sporym zachwaszczeniu ha w pełnym słońcu robię 3 dni, 2 lata temu lub 3 już nie pamiętam, środki prawie w ogóle nie podziałały i trzeba było przejść, 2,5 tygodnia i zrobione. po dobrym deszczyku jak się roślina napije to wychodzi z ziemii aż miło.

6 minut temu, mds212 napisał:

Malo chyba cos tu osob co zasialo conviso bo sami sie wypowiadaja w tardycyjnej uprawie

zależy też od regionu, to tak jak z bezorką. w mojej okolicy akurat na conviso narzekają i dużo osób w tym roku wróciło do tradycyjnej uprawy.

mds212    2138

Ja w tym roku pierwszy raz probuje conviso bo z tradyjna ochrona w tamtym roku u  nas byl straszny problem i musial isc w ruch babopielik :D

przemek28_28    2132

Chłopie…. Życia chyba innego nie masz skoro prawie miesiąc spędziłeś w burakach i twierdzisz że to jest spoko, spoko było 20-25 lat temu. jeszcze jedno co znaczy spore zachwaszczenie? Bo dla jednego to pojedyncze komosy a dla innego ,,las” chwastów. 

miwigos    3556
3 minuty temu, ŻakowskiSławomir napisał:

no więc dlatego pytałem czy podjąć ryzyko i jechać teraz w weekend w niskie temperatury czy czekać i opóźniać.

Czemu miałbym nie rwać 5 ha i więcej? przy dobrych lotach i sporym zachwaszczeniu ha w pełnym słońcu robię 3 dni, 2 lata temu lub 3 już nie pamiętam, środki prawie w ogóle nie podziałały i trzeba było przejść, 2,5 tygodnia i zrobione. po dobrym deszczyku jak się roślina napije to wychodzi z ziemii aż miło.

zależy też od regionu, to tak jak z bezorką. w mojej okolicy akurat na conviso narzekają i dużo osób w tym roku wróciło do tradycyjnej uprawy.

Jak tak prosto , to nie pryskaj , taniej wyjdzie jak obrobisz ręcznie , do tego buraki będą większe

• Thanks 1

1 minutę temu, przemek28_28 napisał:

Chłopie…. Życia chyba innego nie masz skoro prawie miesiąc spędziłeś w burakach i twierdzisz że to jest spoko, spoko było 20-25 lat temu. jeszcze jedno co znaczy spore zachwaszczenie? Bo dla jednego to pojedyncze komosy a dla innego ,,las” chwastów. 

oczywiście że mam, powiem ci więcej, łącze życie prywatne  z edukacją i pracą, z tym że jeśli trzeba to trzeba.

Skoro zawiniłem ja lub środek, to nie będę siedział jak panicz i liczył że ten rzepak sam z pola zniknie tylko trzeba wziąść się do roboty i go usunąć. nie widzę w tym nic złego, chyba że ktoś ma ręce z waty, to wtedy tylko współczuć. 

3 minuty temu, miwigos napisał:

Jak tak prosto , to nie pryskaj , taniej wyjdzie jak obrobisz ręcznie , do tego buraki będą większe

problem polega na tym że idzie go usunąć tylko jeśli jest na tyle wysoki żeby go wyrwać spokojnie bez zbędnego schylania się, jeśli będę go wyrywał w lipcu , a buraki kopał we wrześniu to jak myślisz ile ukopie? 20t czy 30? o ile buraki w tym rzepaku faktycznie urosną 😂

przemek28_28    2132

Co innego zawinić nie trafiając w punkt a co innego świadomie. Buraki to nie kukurydza że spóźnisz oprysk a wyczyścisz chwasty, 

ją pryskam 3-4 razy, zalezy jakie warunki 

z tym że ja nigdy świadomie nie zostawiam, raz czy dwa się zdarzyło że faktycznie trzeba było przejść 😂

3-4 razy to wiesz, można się licytować, pewnie dajemy inne dawki, a nie zdziwiłbym się jak nawet inne opryski. więc porównania brak. Niech każdy pryska tak żeby nie musiał chodzić w czerwcu.

mds212    2138

Jeden pryska jednym srodkiem np powetwin a drugi dodaje ddo tego np 1l goltixu 0,2 venzaru 10g safari wiec zabieg zabiegowi nierowny

skywalker89    853
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, mds212 napisał:

Ja w tym roku pierwszy raz probuje conviso bo z tradyjna ochrona w tamtym roku u  nas byl straszny problem i musial isc w ruch babopielik :D

Ja mam 4,3ha bo tylko 5 jednostek udało mi się dostać, zasialbym więcej ale przez cukrownie nie było szans od jesieni dostać. Jeżeli w miarę przyzwoicie to wyjdzie to chciałbym tylko to siac bo pierdziele walkę z chwastami jak się nie trafi - w tamtym roku 5,6ha 1x stary pielnik, 1x ekopielnik, 1x trzeba było przejsc i usunąć glownie rzepak, trochę komosy i szarłatu, ruszając ziemie i widząc że pryskanie starych rzepaków nic nie bierze zrobilem 2 normalne zabiegi i 1 z 40g safari, po czym odpuściłem dalsze pryskanie. Ostateczny wynik jak dla mnie rekordowy bo z tych pól nigdy nie zebraliśmy więcej jak ok 70t, a wyszlo 85t na czysto. Więc @miwigos coś tam prawdy mówi że jak mniej chemi to wieksze rosną..

1 godzinę temu, mds212 napisał:

Jeden pryska jednym srodkiem np powetwin a drugi dodaje ddo tego np 1l goltixu 0,2 venzaru 10g safari wiec zabieg zabiegowi nierowny

Ja już sam sobie mieszam pojedynczymi substancjami czego ile mi pasuje... 

Edytowano przez skywalker89

Camry    57
5 godzin temu, mds212 napisał:

Mam i ja 😄 Czekam na okienko pogodowe bo leje co dzień,  przyszły tydzień, buraki mają pierwszą parę liści właściwych a komosa już akurat w fazie do pryskania 

miwigos    3556

Weżcie sobie nie opryskajcie 3x3 metry , będziecie mieć porównanie jak buraki szybko moga rosnąć , oczywiście trzeba wypielić

10 godzin temu, ŻakowskiSławomir napisał:

oczywiście że mam, powiem ci więcej, łącze życie prywatne  z edukacją i pracą, z tym że jeśli trzeba to trzeba.

Skoro zawiniłem ja lub środek, to nie będę siedział jak panicz i liczył że ten rzepak sam z pola zniknie tylko trzeba wziąść się do roboty i go usunąć. nie widzę w tym nic złego, chyba że ktoś ma ręce z waty, to wtedy tylko współczuć. 

problem polega na tym że idzie go usunąć tylko jeśli jest na tyle wysoki żeby go wyrwać spokojnie bez zbędnego schylania się, jeśli będę go wyrywał w lipcu , a buraki kopał we wrześniu to jak myślisz ile ukopie? 20t czy 30? o ile buraki w tym rzepaku faktycznie urosną 😂

Rzepak to łatwiej gracą , u nas mówi się haczka,w czerwcu , a nie tak duże badyle sie męczyć w lipcu w upale , rzepak który rośnie przy buraku żyje kosztem buraka , zabiera mu woda , pokarm

• Like 2

Damianek20    2042

U mnie buraki zaczynają wypuszczać drugą parę liścieni ale rzepak w tym roku jest 🤦 do tego co dzień na minusie 

macko979    69
miwigos napisał:

U mnie też 2 do 2,5 , gamą płyciej nie można ,jak się chce żeby dobrze wzeszły

Na prawdę ktoś jeszcze sieje gamą? u mnie od 10 lat stoi i czeka na nie wiadomo co. Siane mialem unicornem 3, 1500zl za 8 ha, to już 1/5 siewnika. Na lżejszej ziemi 2cm, na cięższej 1,5cm. Żadnych ziarenek na wierzchu, odstęp dokladnie 21cm. Siewnik leciwy, ale sieje elegancko

1 minutę temu, macko979 napisał:

Na prawdę ktoś jeszcze sieje gamą? u mnie od 10 lat stoi i czeka na nie wiadomo co. Siane mialem unicornem 3, 1500zl za 8 ha, to już 1/5 siewnika. Na lżejszej ziemi 2cm, na cięższej 1,5cm. Żadnych ziarenek na wierzchu, odstęp dokladnie 21cm. Siewnik leciwy, ale sieje elegancko

tak ja sieję 42 letnią gammą, w przyszłym roku w planie jest dołożenie sekcji nawozowej i generalny remont, chciałem zwiększyć na 8 ha ale inspektor to niedługo by uciął limit a nie zwiększył 😂

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto