yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

rafciu154    2

Witam,

Wczoraj zasiałem buraki, chciałbym zastosować venzar doglebowo. W związku z tym mam pytanie czy muszę go dać np. do 3 dni po siewie, czy mogę np, za tydzień, ma byc pogoda wiec chwasty bd kielkowac, wydaje mi się ze jak za tydzien dam to dluzej przytrzyma. Dobrze kombinuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafciu154    2

OPIS DZIAŁANIA Venzar 80 WP jest herbicydem selektywnym o działaniu układowym, stosowanym doglebowo lub nalistnie, występującym w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna lenacyl zaliczana jest do grupy C1.

 

Burak cukrowy

Środek Venzar 80 WP stosuje się po wschodach roślin buraka według jednego z poniższych schematów: 1. Zabieg jednorazowy Termin stosowania: Środek stosować od wschodów do fazy 2 liści chwastów, nie wcześniej niż w fazie liścieni buraka (BBCH 10), ale nie później niż do 10% pokrycia powierzchni gleby przez rośliny buraka (BBCH 31). Maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,6 kg/ha. Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste. Lub 2. System dawek dzielonych – Pierwszy zabieg Termin stosowania: Środek zastosować od wschodów do fazy 2 liści chwastów, ale nie wcześniej niż w fazie liścieni buraka (BBCH 10). Maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 kg/ha. – Drugi zabieg Termin stosowania: Środek zastosować w momencie ponownych wschodów chwastów, ale nie później niż do 10% pokrycia powierzchni gleby przez rośliny buraka (BBCH 31). Maksymalna /zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 kg/ha Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2. Odstęp między zabiegami: 7-14 dni. Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

 

No i co? Na początku piszą, że może byc doglebowo a pozniej w buraku ze po wschodach, dlatego pytam jak robicie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawKam22    66

Ja zawsze stosowałem, albo do 3 dni po siewie w "mokrych" latach, jak sucho to przed siewem oprysk płytka uprawa i siew  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

I ja dziś posiałem. 10 ha udało się za 1 dzień małym siewnikiem.

Co do Venzaru to jaki pisałem u mnie pójdzie w dawce 0,2/ha razem z glifosatem tuz przed wschodami czyli tak 8-12 dzień.


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3516

Po 7 dniach to musi być ciepła glebai ciepło, takiej pogody nie wróże obecnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Wszystko zależy od pogody i dobrej analizy sytuacji, u nas kilka lat temu znajomy pojechał na 7 dzień od siewu i dobrze że jak rozkładał lance to spojrzał na ziemię a tam było już buraki widać. Ale wtedy buraki późno siane i było ciepło i wilgotno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3516

Jak można jecheć pryskać i wcześniej nie zobaczyć, niech zmini zawód

Raz miałem że na 6 dzień wychodziły, teraz 21 i jeszcze nie wychodzą

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Podobno dzień wcześniej był na polu. Naszczescie to było około 10 lat temu i teraz już chyba nie miał takich przypadków. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, poosa21 napisał:

Wszystko zależy od pogody i dobrej analizy sytuacji, u nas kilka lat temu znajomy pojechał na 7 dzień od siewu i dobrze że jak rozkładał lance to spojrzał na ziemię a tam było już buraki widać. Ale wtedy buraki późno siane i było ciepło i wilgotno. 

u mnie sasiad na 7 dzień wszyskie spalił 15 ha glifosatem trzeba uważać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Sąsiad siał w poniedziałek dzisiaj mówi już ziarnko pęknięte, zachód Polski w dzień 20 stopni w nocy 10 i wilgoć

Edytowano przez Mateusz1q

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, mds212 napisał:

calkowice spalil czy tylko jakis % ktory zdazyl wyjsc na wierzch?

jak przesiał wszystko  to na pewno   spalił wiekszości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

8-12 dzień napisałem przykładowo a wszyscy się na mnie rzucili jak głodny pies na kość😄

Glifosat stosuję w buraku ponad 15 lat i mam w tym spore doświadczenie.

Najważniejsza obserwacja. Bywały zabiegi w 7-8 dzień a miałem też i 16 dni po siewie. Bywało że żjechałem z pola z opryskiwaczem.

Każdy rok inny. pogoda inna warunki inne. Nie ma generalnej zasady.

Za to ma być głowa na karku.

Dlatego czasem śmieszą mnie pytania typu: co będzie jak opryskam a podają deszcz?

Wystarczy ze zrozumieniem przeczytać etykietę stosowanego środka. w tym przypadku Glifosatu.

Edytowano przez Alio
  • Thanks 1

Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Jak wiesz co robisz to dobrze, ale kiedyś był tu ktoś i pisał że pryskał glifo nawet jak kilka buraków widać, bo straty muszą być. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3516
2 godziny temu, Alio napisał:

8-12 dzień napisałem przykładowo a wszyscy się na mnie rzucili jak głodny pies na kość😄

Glifosat stosuję w buraku ponad 15 lat i mam w tym spore doświadczenie.

Najważniejsza obserwacja. Bywały zabiegi w 7-8 dzień a miałem też i 16 dni po siewie. Bywało że żjechałem z pola z opryskiwaczem.

Każdy rok inny. pogoda inna warunki inne. Nie ma generalnej zasady.

Za to ma być głowa na karku.

Dlatego czasem śmieszą mnie pytania typu: co będzie jak opryskam a podają deszcz?

Wystarczy ze zrozumieniem przeczytać etykietę stosowanego środka. w tym przypadku Glifosatu.

Zjechałeś z pola i co wylałeś do rowu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Buraki posiane 26 marca w sucho, tydzień po deszcz i w czwartek pierwsze wschody pomimo zimnych nocy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3516
3 godziny temu, Broody napisał:

Buraki posiane 26 marca w sucho, tydzień po deszcz i w czwartek pierwsze wschody pomimo zimnych nocy. 

Nasiona pbudzane, moje zwykłe nie wschodzą jeszcze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
7 godzin temu, miwigos napisał:

Nasiona pbudzane, moje zwykłe nie wschodzą jeszcze 

Czy pobudzane to nie wiem, odmiana Mazovia polskiej hodowli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3516

Jakby były pobudzane to byś wuedział ,droższe

Moje były głęboko siane bo sucho było,pojedynczy wychodzą , niech popaduje bo skorupa się zrobiła 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Zapewne tak, jak zamawiałem to inspektor nic nie wspominał o nasionach pobudzanych. 

U mnie na 3 były siane a sucho było na 7 cm. Głębiej nie było sensu siać bo i tak sucho a dwa że ciężko byłoby im wyjść potem a prognozy zapowiadały deszcz wtedy na weekend, który ostatecznie spadł tydzień później. 

Ani ja ani ojciec nie pamietamy, aby podczas siewu była tak sucha ziemia z wierzchu, ale za to struktura gruzełkowata jak nigdy na ciężkich  iłach gdzie zawsze jest ciasto i problem z dobrym uprawieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj