yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2022

Polecane posty

Michall51    45

Witam.

Czy takie uszkodzenia w rzepaku po gradzie warto zgłaszać do ubezpieczalni? 

Miał ktoś podobnie i zgłaszał? 

IMG_20220612_172813.jpg

IMG_20220612_172900.jpg

IMG_20220612_171252.jpg

IMG_20220612_163638.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199
1 godzinę temu, staszek87 napisał:

Zgłoś kolego. U mnie było mniej uznali 11%. Było to z 5lat temu. 

Za same ocentkowanie nie daja dużo, a napewno nie 11%. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    945
1 godzinę temu, staszek87 napisał:

Zgłoś kolego. U mnie było mniej uznali 11%. Było to z 5lat temu. 

W jakiej firmie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72
2 godziny temu, Michall51 napisał:

Witam.

Czy takie uszkodzenia w rzepaku po gradzie warto zgłaszać do ubezpieczalni? 

Miał ktoś podobnie i zgłaszał? &key=4ddd69c9f7bf45ccd6f227bb8d175ae1005&key=4ddd69c9f7bf45ccd6f227bb8d175ae1005&key=4ddd69c9f7bf45ccd6f227bb8d175ae1005

IMG_20220612_172813.jpg

IMG_20220612_172900.jpg

IMG_20220612_171252.jpg

IMG_20220612_163638.jpg

Zgłaszałem ,czekam na szacowanie, w tamtym roku mjalem ocentkowanie i sporo urwanych luszczyn na ziemi , dali od 9 do 13 procent, w tym roku nie liczę na te 10 procent,,  ale nie wiadomo czy raz jeszcze gradu nie będzie a procenty juz jakieś będą,  zresztą ubezpieczony to niech działają 

Edytowano przez ralf3635
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    79
3 godziny temu, miwigos napisał:

U nas będzie 500 maks , nie warto kosić usługowo

Nie wyleci , jak nie sprzatniemy rzepaku to zboża też , rzepak szybko obsycha po deszczu

 

No ja sie martwie tym ze jak posrod przekwitnietego zaczyna nowy kwitnac to albo mlocic ten co pierwszy dojdzien razem z tym zielonym i wtedy mokre i straty albo czekac az ten drugi dojdzie i wtedy tez straty bo wyleci duzo. Tak czy inaczej raczej slabo bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malinalbe    120

witam miałem taką same uszkodzenia zgłosiłem i nie dostałem nic likwidator stwierdził 5% tylko to było jakieś 5-6 lat temu Przejdź łan i zobacz dokładnie może się kwalifikuje do ubezpieczenia pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huzieba    34

jak Ci dadzą poniżej 10% szkody to się odwołaj, przyjada 2 raz i zawsze po odwołaniu dostawałem wiecej %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Panowie czy praktykował ktoś siew rzepaku zwykłym siewnikiem razem ze środkiem Belem? Nie rozwarstwia się mieszanka? Znajomy mówił że ktoś niby sial rzepak wymieszany  ze starterem plus Belem, ale granulacja sporo drobniejsza od startera stąd pytanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1955

Faktycznie nadaje się ten Belem do zwalczania śmietki? Cena wysoka, ale jakby mieć całą jesień spokój z robactwem to rozwiązanie warte przemyślenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Ponoć śmietka schodząc do korzenia ginie od środka. Dużo osób stosowało w tym roku w kukurydzy gdzie są drutowce i stonka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
Dnia 12.06.2022 o 11:57, Andpol napisał:

400 było to teraz 500

W  tamtym roku brałem 400 zł/ha - za paliwo płaciłem 4,1zł netto , teraz ON jest na dzień dzisiejszy 7,2 zł netto , to już na samej różnicy w paliwie jest już z 80zł/ha + większe koszty na smary , części roboczogodzinę kombajnisty , to na pewno do 150-200 zł więcej dobije niż rok temu , Może będą gdzieś strony że za 500 ktoś pojedzie , ale i będą strony że będą brać 700 , i w takich widełkach się to pewnie zamknie 500-700zł/ha , Sam myślę brać w przedziale 550 -600 zależy od zboża 

@Broody zaciekawiłeś mnie z tym ,, BELEM'' widziałeś jaki to jest granulat wielkością czy bardzo się różni od rzepaku? jeśli podobna wielkość to powinno się siać razem bez problemu

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

Ja za 500 kosił nie będę nawet d*py niech nie zawracają. 6stów minimum a jak kogoś nie stać niech szuka dalej są ludzie w okolicy że starymi bizonami bez kabin będą po 400 kosić na zdrowie im. Trzeba tyle cenić żeby kolejki się nie ustawiały.W tamtym roku przez usługi swojego wszystkiego przed deszczami nie skosilem i zrobiło się dziadostwo pszenice wypłukane lekko porośnięte.  Jak będzie pogoda nie pewna jak w tamtym roku to ludzie zapłacą ile trzeba żeby jak najszybciej z pola towar zabrać. Rapsy wizualnie u mnie źle nie wyglądają ale miesiąc praktycznie bez deszczu plon zredukował. Wschodnie mazowsze odmiana px131

 

 

 

IMG_20220612_114331.jpg

IMG_20220612_114210.jpg

IMG_20220612_123947.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

@mysza103 widziałeM, własnie że jest drobny i tamten znajomy pokazywał mi go zmieszanego z mikronawozem, przy okazji siewu kukurydzy. Mówił żebym sobie kupił do rzepaku jesli będę sial. Tylko że ja sieje zwykłym i tu zastanawiam się jak to wygląda przy mieszaniu z rzepakiem.  Po wschodach oglądałem kukurydzę , gdzie miał rok wcześniej problem z robactwem to znalazłem martwego drutowca blisko korzenia. 

Od dwóch lat oprócz śmietki zaczął się u nas w znacznym  stopniu pojawiać galasowek,dlatego rozważam takie nuanse w uprawie 😏

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    28

Ten Belem pisze że można zaprawić rzepak tylko nie wiadomo jak to rozrobić bo tak w siewnik to pewnie norma wysiewu się zmieni albo jakieś aplikatory zrobić osobno.

Edytowano przez caseihc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
1 godzinę temu, Broody napisał:

@mysza103 widziałeM, własnie że jest drobny i tamten znajomy pokazywał mi go zmieszanego z mikronawozem, przy okazji siewu kukurydzy. Mówił żebym sobie kupił do rzepaku jesli będę sial. Tylko że ja sieje zwykłym i tu zastanawiam się jak to wygląda przy mieszaniu z rzepakiem.  Po wschodach oglądałem kukurydzę , gdzie miał rok wcześniej problem z robactwem to znalazłem martwego drutowca blisko korzenia. 

Od dwóch lat oprócz śmietki zaczął się u nas w znacznym  stopniu pojawiać galasowek,dlatego rozważam takie nuanse w uprawie 😏

 

No ja też jeśli by takie coś było możliwe to normalnym siewnikiem amazone , rzepak wymieszany z tym środkiem i siew , tylko właśnie jak mówisz że to drobniutkie to właśnie ciekawe czy przy drganiach siewnika ten granulat nie będzie się właśnie oddzielał , chociaż myślę że powinno być okej. 

@caseihc czemu norma wysiewu miała by się zmienić? masz wysiać rzepaku np. 3 k/ha , to mieszasz 3 kg rzepaku +12kg belem , sypiesz w siewnik , ustawiasz wysiew na 15kg/ha i siejesz i masz normalnie zasiane przecież 3 kg rzepaku /ha, więc czemu twierdzisz że norma wysiewu się zmieni

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    79

ja mysle ze problem moze byc w jednorodnosci przy mieszaniu bo jak tu wycelowac zeby akurat wyszlo 1:4? Bedziesz mial np odcinek sam wysianego srodka i odcinek sam z nasion.

Edytowano przez Cheesburger
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    28

Albo wymieszasz z rzepakiem a jak będzie drobniejsze od rzepaku to pójdzie na dno w siewniku a rzepak u góry zostanie i raz będzie siało raz nie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106

Niekoniecznie drobniejsze musi opaść na dno, zależy to jeszcze od gęstości obejtosciowej.jesli będzie podobna do rzepaku to powinna się mieszanina utrzymać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276

3 miesiące później 

A idź w ch*j z tym całym belem 

Co zrobić,wysiadło mi bela a rzepak rośnie dopiero po połowy pola.orac?,dostać?czy zostawić?

Jak ustawić poznaniaka na 15 kilo wysiewu bela i rzepaku?

Itp.......😁

 

 

 

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

I tak pewnie będzie jak piszesz :) Dobra zaprawa owadobójcza + zabieg podczas nalotu śmietki i wszystko w tym temacie. 

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417

Przecież niektórzy , nawet tutaj na forum siali czy to rzepak , czy jakieś inne rośliny z jakimś balastem , i raczej nie było tak że kawałek było a potem kawałek nie było , bo przecież jak wymieszasz np. w betoniarce to się wszystko równo wymiesza . Sam kiedyś siałem lejkiem poplon z gorczycy i się mieszało 15kg gorczycy i 50 kg saletry , i to nie w betoniarce tylko już bezpośrednio w lejku, i jakoś nie było tak że na części areału rosła gorczyca , a na części wyrosła piękna saletra😊, tylko na całości była gorczyca równo usiana, tak że raczej takich cudów być nie powinno że będą puste place

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Raczej nie jak sieje się poplony z rozsiewacz a albo siewnikiem i ma się 5-6gatonkow roślin to też równo jest posiane a granule też różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29

Wrócę jeszcze na chwilę do uszkodzeń po gradzie.. czy mieliście kiedyś takie uszkodzenia? Czy zaskutkuje to otwieraniem luszczyn? Będą infekcje pewnie,czerń krzyżowych. 

Prochlorazu by mu dał + jakiś triazol tylko jak w w niego wjechać małym zastawem 

IMG_20220611_201354.jpg

IMG_20220611_201055.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj