yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2022

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Uziu92    7942

panowie jechać dziś na płatek czy jeszcze czekać ? i zrobić po niedzieli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Na zgniliznę twardzikową najlepiej jechać chyba jak najwcześniej równo z opadaniem pierwszych płatków, ale to już tobie zostało do przemyślenia czy jest presja patogenów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7942

chyba pojadę, ma być ciepła noc, na jutro i weekend jakieś opady nadają to się odciągnie, a potem to podrośnie i będzie się gorzej tłukł traktorem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majster545    15
1 godzinę temu, Uziu92 napisał:

chyba pojadę, ma być ciepła noc, na jutro i weekend jakieś opady nadają to się odciągnie, a potem to podrośnie i będzie się gorzej tłukł traktorem

Co dajesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7942

na połowę pictor + tebu a na drugą połowę protiokonazol +azoksystrobina + resztki prochlorazu dorzucę no i do tego mospilan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3487
Napisano (edytowany)
5 godzin temu, Andpol napisał:

W tym sezonie już nie kupi tanio nasion a przecież one tanie nie były i chyba trzeba coś pokąbinować?

Hybrydami siejecie ze swoich czy tylko populacją?

A czemu nie kupić hybrydy , dekalbu będą po 1450 - bonus czyli 1300 na 3,8 ha, wychodzi 342 na hektar

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351
3 godziny temu, Uziu92 napisał:

na połowę pictor + tebu a na drugą połowę protiokonazol +azoksystrobina + resztki prochlorazu dorzucę no i do tego mospilan.

Jakie proporcje ta mieszanka Pictora z tebu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszt135    11

Rzepak powoli kończy kwitnienie na pędach głównych. Na zawiązanych strąkach pojawia się kropelka płynu, jakby miodu lub soku. Czy nie jest to skutek nakłucia przez chowacza i obrona rośliny przez wydzielanie soku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Papkin    27

Chłopy, na jaką średnią zwyżkę plonu mogę liczyć (zakładając jednakową agrotechnike i klasę ziemi) na polu na którym nigdy nie był siany rzepak w porównaniu z takim na którym jest regularnie uprawiany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Nic to nie da że rzepaku tam nigdy nie było. Pełna ochrona przed chorobami, szkodnikami. Do tego pełne nawożeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamKutno    162
12 minut temu, Papkin napisał:

Chłopy, na jaką średnią zwyżkę plonu mogę liczyć (zakładając jednakową agrotechnike i klasę ziemi) na polu na którym nigdy nie był siany rzepak w porównaniu z takim na którym jest regularnie uprawiany

U mnie było równe 0.5 tony różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29

@Neveragain słuchaj , też mam takie rośliny. Czy u Ciebie była jesienią duża presją śmietki? Bo ja takie rośliny spotykałem już jesienią tylko wtedy wyglądało to tak. U Ciebie pewnie też tak to wyglądało tylko nie zaglądałeś na pole.

Rośliny mają dużą biomasę i wylęgają bo trzymają się na takim wąsiku. Gdzie łan jest gęsty i zwarty to nie widać ale gdzie rzadziej lub na poprzeczniaku widać wylegniete, leżące rośliny.

Chciałem zgonić na to że rzepak za często na tym stanowisku(i jakaś choroba)

ale jak kolega sieje po tylu latach to nie wiem co to jest.

IMG_20211008_112429.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

miwigos- ja sialem z jednostki 4,2-4.5 ha. Także, dla mnie lepiej zapłacić za nasiona bo teraz te 400 zł ha ma się ni jak do innych kosztów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242
Napisano (edytowany)

Wyższe są jedynie koszty nawożena, ale skoro można obniżyć koszt nasion bez spadku plonu wzgledem js do 30-50zł to czemu nie? Wiadomo że potrzeba poświęcić czasu na to.

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Neveragain    136
28 minut temu, disel16v napisał:

@Neveragain słuchaj , też mam takie rośliny. Czy u Ciebie była jesienią duża presją śmietki? Bo ja takie rośliny spotykałem już jesienią tylko wtedy wyglądało to tak. U Ciebie pewnie też tak to wyglądało tylko nie zaglądałeś na pole.

Rośliny mają dużą biomasę i wylęgają bo trzymają się na takim wąsiku. Gdzie łan jest gęsty i zwarty to nie widać ale gdzie rzadziej lub na poprzeczniaku widać wylegniete, leżące rośliny.

Chciałem zgonić na to że rzepak za często na tym stanowisku(i jakaś choroba)

ale jak kolega sieje po tylu latach to nie wiem co to jest.

IMG_20211008_112429.jpg

Śmietka była jesienią. Cruiserem nasiona były zaprawione. Ale w okolicy każdy miał śmietkę. Wiosna na szkodniki poszedł chl.... I do tego jeszcze pyretroid.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29
25 minut temu, Neveragain napisał:

Śmietka była jesienią. Cruiserem nasiona były zaprawione. Ale w okolicy każdy miał śmietkę. Wiosna na szkodniki poszedł chl.... I do tego jeszcze pyretroid.

No to teraz jestem pewien że byliśmy tymi szczęśliwcami którzy mieli ogromne naloty śmietki. To jest już skrajność ale się zdarza. Nic z tym nie zrobimy. Dobrze że jest dużo zdrowych roślin to trzymają łan zwarty.. ta plantacja była pryskana 3x jesienią na robaka. Widać trzeba pryskać jeszcze więcej. Tak się kończy wycofywanie środków 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7942
tobago napisał:

3 godziny temu, Uziu92 napisał:

na połowę pictor + tebu a na drugą połowę protiokonazol +azoksystrobina + resztki prochlorazu dorzucę no i do tego mospilan.

Jakie proporcje ta mieszanka Pictora z tebu? 

0.6 +0.3l a tej drugiej kombinacji poszło 0.55 protio + 0.55 azoks+ 0.5 tebu + 0.1 prochlorazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    896
12 minut temu, SawekBraczyk napisał:

Siew rzepaku z roślinami towarzyszącymi ? Ktoś coś ? Może ktoś próbował ? 

Być może spróbuję pół hektara z bobikiem ale jeszcze nic pewnego 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toorano    180

sąsiad zasiał z cebulą, tzn. zasiał zasiał cebulę zimową, ale wyszło tyle rzepaku, że wiosną zostawił jako rzepak !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351
Napisano (edytowany)
9 godzin temu, Uziu92 napisał:

0.6 +0.3l a tej drugiej kombinacji poszło 0.55 protio + 0.55 azoks+ 0.5 tebu + 0.1 prochlorazu.

To ja już nie wiem jak robić te zabiegi. 
 

Czlowiek stosuje się do etykiet, nawet trochę je podkręca a na końcu okazuje się ze i tak nie dają pełnej ochrony. 
 

Rozlałem 5l Pictora na 9ha i wydawało mi się ze będzie dobrze a teraz czytam ze to słaby zabieg. :/ 

Edytowano przez tobago
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj