yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2022

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Andpol    949

W okolicy żaden 4 nie przekroczył i kombajnista co mi kosił to też tak mówił że nawet najładniejsze tak mają.

Ten sezon może b.lepszy bo 2 sezony wstecz to porażka była bo zmarzł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488
2 godziny temu, yacenty napisał:

Jakie dawki? Ja musze coś uprościć bo chyba przekombinowaną miałem tą ochronę

0,5 i 1l

 

Czy jak rozleje RSM pod kukurydze 200 litrów końcówkami przciwiatrowymi ,takie te dłuższe , to będą większe straty niż jak bym lał  końcówkami do RSEmu

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242

Żadnych strat nie będzie, duża kropla jest aby zmniejszyć ryzyko poparzeń na roślinach, na czarna glebe bez różnicy czym lejesz aby równomiernie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864
27 minut temu, miwigos napisał:

Czy jak rozleje RSM pod kukurydze 200 litrów końcówkami przciwiatrowymi ,takie te dłuższe , to będą większe straty niż jak bym lał  końcówkami do RSEmu

Moim zdaniem bez znaczenia skoro lejesz na gołą glebę i za chwile będziesz to mieszał.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Broody    106
2 godziny temu, disel16v napisał:

Pytanie do osób które w zeszły rok wjeżdżały po przymrozkach i spękanych łodygach w rzepaki

 Co dawaliście na zabezpieczenie? Jakieś zwykle tebu wystarczy? Dodatkowo jakieś asahi? Ewentualnie coś tańszego. Nie chcę krakać ale chemię mam już kupiona na cały sezon, teraz tylko dokupuje w razie takich przypadków 

Kiedys był na takie sytuacje dobry tiofanat. Azoksy z tebu nie byłyby złe i tanio wychodzą, ale zależy od ochrony czy tebu i azoksy nie idą w innych zabiegach.  W takiej sytuacji skłaniałbym się na difenokonazol. Asahi raczej zbędne. Lepiej np dać siarczan potasu,aminokwasy/algi

1 godzinę temu, miwigos napisał:

0,5 i 1l

 

Czy jak rozleje RSM pod kukurydze 200 litrów końcówkami przciwiatrowymi ,takie te dłuższe , to będą większe straty niż jak bym lał  końcówkami do RSEmu

Zależy od ciśnienia jeszcze i co za tym idzie otrzymywanej kropli. Nawet przeciwwiatrowe potrafią przy wyższym ciśnieniu wytworzyć również i drobniejsze krople które mogą się ulatniać.  Ale to raczej i tak mała strata .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2242
7 godzin temu, disel16v napisał:

Pytanie do osób które w zeszły rok wjeżdżały po przymrozkach i spękanych łodygach w rzepaki

 Co dawaliście na zabezpieczenie? Jakieś zwykle tebu wystarczy? Dodatkowo jakieś asahi? Ewentualnie coś tańszego. Nie chcę krakać ale chemię mam już kupiona na cały sezon, teraz tylko dokupuje w razie takich przypadków 

Flutriafol bor aminokwasy tak znajomy dawał, osobiście nic nie dawałem rzepaki dobrze plonowały i z ubezpieczenia do półtora tys. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

nam nic nie dali za pęknięcia w kwietniu

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16
9 godzin temu, yacenty napisał:

Jakie dawki? Ja musze coś uprościć bo chyba przekombinowaną miałem tą ochronę

Na jesień daje 0.6 caryx + 0.6 tebu.

Na wiosnę poleci to samo w takich samych dawkach.

Później azoksy + tebu no i jak zostają jakieś resztki grzybowki ze zbóż 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020

700 kg azotu jak niektórzy piszą że dają to mnie wyrywa z butów. 

Ja dałem tylko sól potasowa i odżywka z mocznikiem poszła dolistne więc zobaczymy. Na wiosnę planuje dać 300 kg saletry i ok 20 kg mocznika dolistne. 

Mocznik w ubiegłym roku dałem 1 albo 2 kwietnia ok 100 kg to rzepak trzymało długo badyl zielony był nawet podczas koszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

Kto daje 700kg azotu? Może ty nie czytasz ze zrozumieniem i traktujesz 700kg saletry jako 700kg azotu?

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020
7 minut temu, yacenty napisał:

Kto daje 700kg azotu? Może ty nie czytasz ze zrozumieniem i traktujesz 700kg saletry jako 700kg azotu?

Ogolnie odniosłem się do wagi a nie do czystego składnika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

Czyli pleciesz totalną bzdurę. w 700kg saletry jest tylko 224kg azotu

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020

Koniu podał ile planuje dać czyli ogolnie 850 kg wagowo bo widzę że nie rozumiesz co mam na myśli a w czystym składniku wychodzi ok 260 kg azotu. To jestem ciekaw ile zbiera realnie t z ha przy takim nawożeniu i jak ma się to do kosztów choćby przy obecnych cenach 

Przy obecnych cenach to ponad 2,5 tys na same azotowe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

Przeszkadza ci to ze ktoś daje nawozu za 2.5tys? Ja w tym sezonie sprzedałem rzepak za 11tys z 1ha, więc te 2.5tyś nie jest mi niczym strasznym.

Gdybym ten sam rzepak przechował przez 3 miesiące, to wziąłbym koło 13-14tys, ale sprzedałem prosto z pola to i cena była niższa niż w październiku czy listopadzie. Znam wiele osób, które jeszcze nie sprzedały rzepaku

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3488

180-200 N więcej nie ekonomiczne, ale dobre 100 jak planujesz to zdecydowanie za mało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020

Weź na wstrzymanie bo nakrecasz się dziwnie. Nie przeszkadza mi kto ile daje a ciekawi ile osiąga ton przy takim nawożeniu. Chyba po to jest to forum żebyśmy mogli się wymieniać opiniami doświadczeniami i spostrzeżeniami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

miwigos pytałeś mnie kiedy stosuje mocznik z N-lock w poprzednim wątku. W tym sezonie sypałem początkiem listopada, a w poprzednim 20 października, mimo że do stycznia było bardzo ciepło  fajnie to w poprzednim wyszło, co opisałem. Miałem 6 odmian rzepaku, trzy z nich plonowaly ponad 4,5 tony na areale 11ha, później architekt z 1,57  ha oddał 3,7 t z ha, SY Ilona z 2,65 ha oddała lekko ponad 3,3  t z ha, a najsłabiej oddał SY Florian F1 z działki 2,5 ha oddał tylko 2,85 t/ha, z tym że rzepak ten rósł na najsłabszej ziemi i brakowało obsady ok 25% bo poplon wyciągnął wodę , rzepak zasiany po międzyplonie ścierniskowym, i 2lata wcześniej był tam rzepak. Były na tym polu najgorsze wschody. Pozdrawiam 

Edytowano przez pabloooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

@Pablooo a nie miałeś tam jakichś problemów innych niż tylko nawożenie? Ja w tym sezonie miałem jakiś dziwny fackup z chowaczem. Pole 2.6ha, po skosie linia przez pole. 2/3 pola zjedzone przez chowacza, 1/3 nieruszona. To zjedzone koszone ok 10 dni wcześniej i plon 4.2, to koszone później 4.8t/ha. Przedplon i cała ochrona identyczna


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949
12 godzin temu, slay6 napisał:

Na jesień daje 0.6 caryx + 0.6 tebu.

Na wiosnę poleci to samo w takich samych dawkach.

Później azoksy + tebu no i jak zostają jakieś resztki grzybowki ze zbóż 

Na płatek azoksy+tebu w jakich dawkach i jakie plony osiągasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
40 minut temu, Damianek20 napisał:

Koniu podał ile planuje dać czyli ogolnie 850 kg wagowo bo widzę że nie rozumiesz co mam na myśli a w czystym składniku wychodzi ok 260 kg azotu. To jestem ciekaw ile zbiera realnie t z ha przy takim nawożeniu i jak ma się to do kosztów choćby przy obecnych cenach 

Przy obecnych cenach to ponad 2,5 tys na same azotowe 

Ty chyba policzyleś u mnie te 260kg czystego N łącznie z jesienią. Realnie zbieram w zależności od roku i stanowiska od 3,5 do 5,2t. W Średnio z kilku 4t z hakiem bez problemu.

Nie interesują mnie obecne ceny nawozów i takie głupie liczenie po dzisiejszych cenach. U mnie nawozy stoją na placu od czerwca, zresztą jak co roku.

Po drugie dopiero teraz w styczniu sprzedałem 90t rzepaku. Zostało mi jeszcze koło 30 ton.

Edytowano przez koniu
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    896
47 minut temu, yacenty napisał:

Czyli pleciesz totalną bzdurę. w 700kg saletry jest tylko 224kg azotu

A przyjmując współczynnik wykorzystania składnika 0.8 robi się jeszcze ciekawiej... Wychodzi 180 kg składnika ,,działającego"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj