Skocz do zawartości

Rzepak ochrona i nawożenie 2022


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Ktoś wcześniej pytał jak tam rzepaki...a no tak to wygląda na tę chwilę na jednej działce 😑 sarng jelenie i łosie 

Śniegu już połowy nie ma  woda wsiąka bo ziemia nie zamarzła.

20221222_143208.jpg

Dnia 20.12.2022 o 20:05, Tomek90 napisał:

Zwróciłem uwagę ze jak się rzucalo saletrosan czy inny nawóz z dużą zawartością siarki to sarny przechodziły na inne pola, no ale taki zabieg dopiero w marcu. 

W lutym może sulerfosfat rozsieje w nim sporo siarki jest

Edytowane przez GRZES1545
Opublikowano (edytowane)
15 minut temu, SawekBraczyk napisał:

U mnie tylko sarny . Kurde fest tam zjedzone i pokopane od nich na zdjęciu . Zdjęcie z niedzieli . 

 

Najgorzej łoś ryje.

Miwgos są miejsca że do 0 wyczesane.

20221222_143257.jpg

A tu ten sam rzepak przed śniegiem

 

20221020_141649.jpg

Edytowane przez GRZES1545
  • Thanks 1
  • Sad 1
Opublikowano

Niestety jak sa śnieżne zimy to sarny przychodzą w gości. U mnie w zeszłym roku choć las był nie daleko w zasadzie zero zjedzonego. Śniegu było mało i krótko. Teraz podejrzewam, ze rzepak jeszcze pod śniegiem i sarny pamiętają gdzie był i przychodzą jeść.

Opublikowano

stosowałem ktoś nawożenie samym saletrosanem 26 ? Mam ochotę zastosować w jednej dawce do 500 kg ha

Opublikowano
1 godzinę temu, malinalbe napisał:

stosowałem ktoś nawożenie samym saletrosanem 26 ? Mam ochotę zastosować w jednej dawce do 500 kg ha

Ja w tym roku tak zrobię. A jak wyjdzie to się okaże.

Opublikowano
Tomek90 napisał:

A co za tym przemawia poza 1 przejazdem nie widzę zalet?? 

 

no jeszcze siarczan amonu pójdzie 250 kg

Opublikowano (edytowane)
42 minuty temu, Tomek90 napisał:

A co za tym przemawia poza 1 przejazdem nie widzę zalet?? 

 

Tylko tyle idzie wiosną azotu. Więc nie będzie dzielenia. Kupowane po żniwach jak był tylko saletrosanu dostępny. Zmian nie będzie. Sezon 23 będzie robiony po kosztach ale przy zachowaniu plonowania. Chyba że pogoda nie pozwoli. Dodatkowo przetestujemy stwierdzenie że największa efektywność jest w okolicach takiej dawki. Jesienią dostał 60 kg.

Edytowane przez STIG13
  • Thanks 1
Opublikowano
SawekBraczyk napisał:

U mnie w gospodarstwie pod drzewem gdzie siano im daje najwiecej ich siedzi . Na przyszły rok rzepak będzie koło lasku to spróbuje dać tam im paśnik . 

Kilku hektarowe pola najlepiej ogrodzić pastuchem. W tym roku mam taki jeden kawałek ok. 2 ha przylegający jednym końcem do lasu, to jak narazie tylko zające biegają. 2 pola dalej kolega ma jakieś 3,5 ha. nieogrodzone, to codziennie widuję rudel 10 -12 szt. Za szosą jest ponad 5 ha. od innego znajomego, to tam naliczyłem w sobotę wieczorem 18 jeleni.

Opublikowano
hubertuss napisał:

Niestety jak sa śnieżne zimy to sarny przychodzą w gości. U mnie w zeszłym roku choć las był nie daleko w zasadzie zero zjedzonego. Śniegu było mało i krótko. Teraz podejrzewam, ze rzepak jeszcze pod śniegiem i sarny pamiętają gdzie był i przychodzą jeść.

U mnie cała zimę przychodzą i gryza rzepak. Gonię nieraz w nocy, patardy i czasem myśliwych tam widuje ale wiele nie mogą zrobić bo strzelać nie wolno. Na szczęście rzepaku coraz więcej więc mój co roku mniej zgryziony jest.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Zapraszamy do dyskusji  o uprawie rzepaku w roku 2025. W tym temacie, podobnie jak w latach ubiegłych będziemy szeroko dyskutować na tematy związane z nawożeniem i ochroną rzepaku.
      Najpopularniejsze pytania jakie się pojawiły dotychczas i o nich głównie będizemy rozmawiać.
       
      Pierwsza i druga dawka azotu w rzepaku oraz terminy nawożenia rzepaku
      Jaki nawóz na pierwszą dawkę w rzepaku? Kiedy 2. dawka azotu na rzepak? Kiedy siać mocznik na rzepak? Kiedy NPK pod rzepak? Co na rzepak na start? Kiedy stosować kizeryt na rzepak? Kiedy siać saletrosan na rzepak? Kiedy azot na rzepak jesienią? Czy można siać nawozy na rzepak w lutym? Wybór i ilości nawozów w rzepaku (forma, skład, dawki)
      Ile polifoski 6 pod rzepak? Ile mocznika dolistnie w rzepaku? Co jest lepsze, RSM czy saletra w nawożeniu rzepaku? Jakie nawozy pod rzepak na wiosnę? Ile mocznika na jesień na rzepak (dolistnie)? Jakie nawozy dolistne na rzepak? Jakie nawozy są najlepsze pod rzepak? Ile nawozów na 1 hektar rzepaku (azotowych, wieloskładnikowych, siarkowych, magnezowych)? Zabiegi ochronne (t0, t1, t2, t3) - ochrona fungicydowa i regulacja rzepaku
      Kiedy T1 w rzepaku? Kiedy wykonać zabieg T2 w rzepaku? Kiedy zabieg T3 w rzepaku? Jakie substancje na T3? Kiedy pryskać rzepak na grzyba jesienią? Co na T0 w rzepaku? Co na pierwszy zabieg w rzepaku? Ile razy skracać rzepak jesienią? Czym pryskać rzepak na wiosnę? Jakie zabiegi w rzepaku na wiosnę? Zapraszam do aktywnej i kulturalnej dyskusji, życzę wysokich plonów i dobrych wyników finansowych z uprawy rzepaku.
      Zdjęcia rzepaków możecie wstawiać do galerii zdjęć Rzepaku: https://www.agrofoto.pl/forum/gallery/category/560-rzepak/

       

    • Przez Piterc330
      Czy stosował ktoś mieszanine 0,25l nawigatora + 1,5l metazanexu + 0,6 labradora?
    • Przez MiRol
      Jakie odmiany rzepaku siejecie??
      Jaka odmiana jest najodporniejsza na mrozy i jaka najwięcej "sypie"??
    • Przez LsGelu
      Witam serdecznie,
      Jako że chce spróbować z uprawą rzepaku po raz pierwszy i siebie w gospodarstwie chce się poradzić odnośnie kupowanych nasion. Czy oferowane zaprawy biologiczne ( np. integral pro) są równie skuteczne co powiedzmy standardowe (no. Scenic) jeśli chodzi o ochronę fungicydową?  I drugie moje pytanie: czy warto dopłacać do zaprawy określanej jako insektycydowa? Koszt to zwykle ok. 200zl więcej na j. s.? Czy daje ona rzeczywiście efekty? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
    • Przez Kuczerraa
      Witam, mam posiany Rzepak na działce która była 2 lata temu scalana. Z mojej wiedzy na kawałku gdzie nie rośnie rzepak były wywożone odpady z oczyszczalni a ph przed wapnowaniem wynosiło 4,5. Macie jakieś pomysły co zrobić z tymi pustymi placami? Co zasiać żeby ziemia nie była goła do zasiewów zboża?

×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v