solek01

Podatek rolno gruntowy

Polecane posty

solek01    162

Mam taki mały problem, bo mam dom +budynki gospodarcze ( dom jest zapisany tylko na mnie) w jednej gminie, w drugiej mam niecały hektar pola z żoną a w trzeciej gminie żona ma kilka hektarów ( stoi to tylko na nią). 

W drugiej gminie płacę za pole jako rolnik bo żona dała zaświadczenie że ma hektary w innej i naliczają podatek jak dla rolnika ( bo jest współwłasność).

W mojej gminie powiedzieli mi że do naliczenia podatku od nieruchomości jak dla rolnika może być tylko moje, lub wspólne, nie może być żony.

Ktoś coś doradzi jak to obejść? W grę wchodzi kilka stówek podatku więcej w ciągu roku.

bergman31    489

Coś mi tu niepasuje🤔.

W moim przypadku, mam działkę zabudowaną o powierzchni niecały hektar. W tym 0,89ha gruntów rolnych za które płacę podatek rolny. Natomiast za dom, budynki gospodarcze, podwórko i ogród płacę podatek od nieruchomości. 

Wiadomość z agroFakt.pl

bergman31    489
1 godzinę temu, solek01 napisał:

W mojej gminie powiedzieli mi że do naliczenia podatku od nieruchomości jak dla rolnika może być tylko moje, lub wspólne, nie może być żony.

W sumie, to w Gminie mają rację, bo dom i budynek gospodarczy jest majątkiem oddzielnym, nie wchodzącym do wspólnoty majątkowej małżeństwa. 

Zrób żonę współwłaścicielem i po problemie.

solek01    162
1 godzinę temu, bergman31 napisał:

Coś mi tu niepasuje🤔.

W moim przypadku, mam działkę zabudowaną o powierzchni niecały hektar. W tym 0,89ha gruntów rolnych za które płacę podatek rolny. Natomiast za dom, budynki gospodarcze, podwórko i ogród płacę podatek od nieruchomości. 

to się zgadza rożnica jest tylko w wysokości podatku za budynki gospodarcze, bo stawka dla rolnika to mniej jak 1 zł za m^2 a za budynki dla nie rolnika to 8zł za m^2.

1 godzinę temu, bergman31 napisał:

W sumie, to w Gminie mają rację, bo dom i budynek gospodarczy jest majątkiem oddzielnym, nie wchodzącym do wspólnoty majątkowej małżeństwa. 

Ja mogę żonę zrobić współwłascielem i odwrotnie tylko chyba to trzeba notarialnie zrobić jako darowiznę i ponieść wszystkie koszty notarialne.

Zadzwonię do notariusza i ewentualnie zapytam się jaki to koszt.

bergman31    489

W zeszłym roku, za budynki gospodarcze płaciłem 5,10zł/m2. Za grunty pozostałe (podwórko, ogród)  0,26zł/m2.

Darowizny nieruchomości można przekazać tylko na podstawie umowy notarialnej. 

solek01    162

u nas gmina zdziera 8 zł, za grunty rolne biorą najwyższą stawkę. żony gmina jest o około 25-30% tańsza w podatkach

bezbarwny    626
3 godziny temu, bergman31 napisał:

Lepiej zapłać kilka stów podatku więcej. 

You Shook Me All Night Long

M&M

jacus    1756

wydzierzawic od gminy, kowr, czy od kogos na umowe brakujace pole i tyle.........

buk, humor ,seks ,rokendrol.

Jeśli nie ma problemu to wystarczy notarialnie rozszerzenie umowy majątkowej małżeńskiej, 400-500 zł u notariusza i tyle

solek01    162
16 godzin temu, jacus napisał:

wydzierzawic od gminy, kowr, czy od kogos na umowe brakujace pole i tyle.........

Do tej gminy obecnie mi daleko i chce mieć jak najmniej z nią wspólnego

4 godziny temu, BartekMachnio napisał:

Jeśli nie ma problemu to wystarczy notarialnie rozszerzenie umowy majątkowej małżeńskiej, 400-500 zł u notariusza i tyle

Jak tylko  tyle to da się zrobić, muszę podzwonić do notariusza i popytać.

bezbarwny    626
22 godziny temu, bergman31 napisał:

@bezbarwny jakieś przykre wspomnienia?

Ależ wręcz przeciwnie, z radością płaciłem i płacę kilka stów więcej. 

M&M

bezbarwny    626

I tego się trzymaj.Tzn, zawsze nie o to pytaj😉

M&M

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez dawid456
      Witam, 
      Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda teraz kupno ziemi powyżej 1h bez wykształcenia rolniczego.
      A jak ma się to też z darowizną od rodziny, czy nie ma to znaczenia czy kupno czy darowizna i proces jest ten sam?
      Jestem z zawodu mechanikiem, prowadzę działalność gospodarczą.
      Co bym musiał dokładnie zrobić żeby mieć ziemię?
      Z góry przepraszam jeżeli to nie ten dział, najbardziej ten wydawał się odpowiedni. 
      Pozdrawiam
    • Przez rbit
      Czy w aplikacji rejestr wypasu w exelu pierwszy dzień wypasu ma być taki sam jak data złożenia wniosku o dopłaty? Wniosek był złożony 12 kwietnia a wypasam od 11 maja - to wpisać pierwszy dzień wypasu dla całego stada 12.04 czy 11.05?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:

• Gość
      Przez Gość
      Witam.
      Jestem nowy na forum i przy okazji witam wszystkich  z góry przepraszam jeżeli zamieszczam temat w złym dziale i jeżeli tak to proszę moderację o przeniesienie.
      Ojciec posiada areał 5ha,jestem dziedzicem tego gospodarstwa pola są w większości oddane w dzierżawę ok 4 ha. Moje pytanie jest takie czy jeżeli zasieje np rzepak czy pszenicę (lub cokolwiek innego) to będę miał chociaż minimalny zysk jeżeli odliczę paliwo,nawozy,opryski itp?
      Inne pytanie czy na takim areale 5ha opłaca się robić w ogóle cokolwiek?Chodzi o jakiś minimalny zysk. Może jakaś produkcja ekologiczna warzywa np. Może jakieś szklarnie,kwiaty czy coś w tym rodzaju? Dodam że grunty są klasy II
      P.S wszystko to przy tym że będę wpadał na wieś tylko w weekendy na tą chwilę bo mam inne źródło utrzymania i ewentualnie bym dokładał.
      I pytanie czy nie mając wykształcenia rolniczego mogę normalnie objąć ziemię po ojcu (ojciec by mi ziemie przepisał) i ją uprawiać czy muszę iść do jakiejś szkoły rolniczej,kursy itp?

Moje pytania dla ekspertów z dziedziny moga wydawać się śmieszne ale ja miałem bardzo mało wspólnego z rolnictwem oprócz dzieciństwa gdzie mieszkałem na wsi,mam inne źródło utrzymania w mieście.Szkoda mi mojej ojcowizny aby pracował na niej ktoś inny i samego gospodarstwa aby niszczało i na pewno tego nie sprzedam więc pomyślałem sobie czy z tego wszystkiego da się zrobić jakieś dodatkowe źródło dochodu.
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj