Gość

Zerowy VAT na nawozy

Polecane posty

miwigos    3439
42 minuty temu, stach12 napisał:

na zakupy z niskim watem ma dopłaty , to co urobi na czarno i zarobki domowniko / niewolniko haha

jak kupisz za milion a watu naliczonego będzie zero to od skarbówki  dostaniesz ..uja

Mam sprzedane buraki, można sprzedać 100 kg złomu i bedzie vat naliczony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250
53 minuty temu, stach12 napisał:

kojarze  że tu się udzielają osoby które wat rozliczają i wychodzi na to że same nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi

co prawda stawek wat jeszcze nie znamy i pewnie stąd zamieszanie , jedno jest pewne stawki wat dla watowca wcale neutralne nie są , bo wystarczy tylko ze skrajnie wysoką stawką sprzedać płody rolne i z 0 stawką kupić za nie np. nawóz i głowa boli

Sa całkowicie neutralne . To że oddajesz pieniądze do US to nie jest żaden dramat ,

nie ma żadnej róznicy czy rozliczysz do zera VAT należny - poprzez wpłatę do US czy kupując nawóz obarczony  VATem naliczonym  -

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Jak sprzeda vatowiec pszenice i dostanie 100 zl + vat 5% =105zł    ,5 zł oddaje do skarbówki zostaje mu 100 zł, jak sprzeda zvatem 0% dostaje 100 zł i nic do skarbówki nie oddaje ,gdyby vat był 20% ,dostał by 120 , ale 20 by oddał do skarbówki i bedzie miał 100 zł, jaśniej sie nie da wytłumaczyczyć ,co ty na to

Piszecie tu już od paru dni i nić z tego nie wychodzi , a sęk jest w tym że ryczałtowcy zyskają na tym a watowcy nie, np jak piszesz vatowiec  sprzedaje za 100tys pszenicę +5%vat =105tys  5tys oddaje do us zastaje mu 100tys , chcąc kupić nawóz przy stawce vat 0% może kupić tylko za 100tys bo nie będzie mógł odbić vatu 

Ryczałtowiec sprzedaje pszenicę za 100tys+ 7%vat=107tys, do us nie oddaje nic , póżniej kupując nawóz może kupić przy 0stawce vat na nawozy za 107 tys zł , względem vatowca jest do przodu 7 tys zł . 

Piszesz parę postów niżej że vatowiec może zrobić sobie koszty kupując maszynę i odliczyć sobie vat żeby mu się ta strata względem ryczałtowca zwróciła , tylko takie pytanie , czy ma nie kupować nawozu który mu jest potrzebny , tylko sobie ma kupić nie potrzebną maszynę ,żeby wyjść nie gorzej niż ryczałtowiec?

Chyba że zrobią na pszenice też 0%vat , to w tedy vatowiec zyska 3% , a ryczałtowiec 1% w stosunku do nawozów , o innych płodach rolnych nie piszę bo nie wiem jakie są stawki vat

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671
1 godzinę temu, stach12 napisał:

kojarze  że tu się udzielają osoby które wat rozliczają i wychodzi na to że same nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi

co prawda stawek wat jeszcze nie znamy i pewnie stąd zamieszanie , jedno jest pewne stawki wat dla watowca wcale neutralne nie są , bo wystarczy tylko ze skrajnie wysoką stawką sprzedać płody rolne i z 0 stawką kupić za nie np. nawóz i głowa boli

A niby czemu głowa ma boleć. Sprzedam pszenice za 1000000pln+0%vat i kupię ciągnik za 1000000+23%vat. Składam deklarację i w 60dni us zwraca mi ten vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439
40 minut temu, mysza103 napisał:

Piszecie tu już od paru dni i nić z tego nie wychodzi , a sęk jest w tym że ryczałtowcy zyskają na tym a watowcy nie, np jak piszesz vatowiec  sprzedaje za 100tys pszenicę +5%vat =105tys  5tys oddaje do us zastaje mu 100tys , chcąc kupić nawóz przy stawce vat 0% może kupić tylko za 100tys bo nie będzie mógł odbić vatu 

Ryczałtowiec sprzedaje pszenicę za 100tys+ 7%vat=107tys, do us nie oddaje nic , póżniej kupując nawóz może kupić przy 0stawce vat na nawozy za 107 tys zł , względem vatowca jest do przodu 7 tys zł . 

Piszesz parę postów niżej że vatowiec może zrobić sobie koszty kupując maszynę i odliczyć sobie vat żeby mu się ta strata względem ryczałtowca zwróciła , tylko takie pytanie , czy ma nie kupować nawozu który mu jest potrzebny , tylko sobie ma kupić nie potrzebną maszynę ,żeby wyjść nie gorzej niż ryczałtowiec?

Chyba że zrobią na pszenice też 0%vat , to w tedy vatowiec zyska 3% , a ryczałtowiec 1% w stosunku do nawozów , o innych płodach rolnych nie piszę bo nie wiem jakie są stawki vat

Co ma ilość sprzedanego zboże do wielkości odliczenia za zakupy, pieniądze mogą być wcześniej zarobione lub wygrane na loteri, może sprzedać za 10 tyś ,a kupić za milion jak ma kase

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
20 minut temu, miwigos napisał:

Co ma ilość sprzedanego zboże do wielkości odliczenia za zakupy, pieniądze mogą być wcześniej zarobione lub wygrane na loteri, może sprzedać za 10 tyś ,a kupić za milion jak ma kase

A pewnie że jak masz wygrane miliony na loterii i masz to udokumentowane , to możesz takie rzeczy robić . Gorzej jak tych dokumentów nie posiadasz i budżet ci się nie domyka przychody są mniejsze od wydatków to już tak lekko nie jest jak piszesz . Ale mowa była nie o tym , tylko o tym że ryczałtowiec zyska na nawozach z 0%vat , a vatowiec nie zyska 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pierzo    19

Ludzie nie dajcie się skłócić - te wszystkie zawirowania z Vacie mają na celu odwrócenie uwagi - nikt na tym nie zyska tylko wszyscy tracimy, a PiS się cieszy, że jesteśmy przeciw sobie

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Jest jeszcze jeden minus dla vatowca który ma kasę na koncie vatowskim, teraz będzie gorzej pozbyć się tej kasy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250
7 minut temu, poosa21 napisał:

Jest jeszcze jeden minus dla vatowca który ma kasę na koncie vatowskim, teraz będzie gorzej pozbyć się tej kasy. 

Piszesz wniosek do US i da rade przenieść środki z rachunku VAT na ogólny . W nowej rzeczywistości =0% na większość zakupów , nie powinni robić problemów

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671
7 godzin temu, maniek0987 napisał:

Nie wiem jak wy to liczycie, że dla was to żadna różnica w przypadku vatowca. Już kilka osób to tłumaczyła ale nadal idziecie w zaparte i mówicie, że źle liczą.

Przykłady w uproszczeniu:

1. kupuję nawóz za 100 na 8% vat czyli płacę gotówką 108 i sprzedaję zboże za 100 ze stawką 5% czyli otrzymuje 105 w gotówce i urząd musi mi oddać 3. Czyli jestem na plus 3.

2. kupuję nawóz za 100 na 0% vat płacę gotówka 100 i sprzedaję coś za 100 ze stawką 5% czyli dostaję 105 w gotówce i muszę oddać do urzędu 5. Jestem na minus 5.

 

Nie widzicie różnicy? Nawozy dostaną 0 stawkę vat od 01.02.2022 na sześć miesięcy. Oznacza to, że ci co są na vacie i nie kupili nawozów do lutego, a zboże będą sprzedawać po tym jak stawki wrócą do normy będą w plecy i kilka osób już wam to tłumaczyło, ale według większości to żadna różnica. Owszem nie ma różnicy jeżeli zboże będzie miało 0 stawkę vat w momencie sprzedaży lecz już w innym przypadku odbije się to na waszym portfelu.

Kolejny geniusz ekonomii. Biorąc pod uwagę twoje przykłady, zrób jeszcze jedno założenie: takie, że przed tymi zakupami masz w kieszeni 108zł i policz ile ci na koniec w tej kieszeni zostanie. I przestań bredzić.

Stach12 próbował tego samego i się w końcu zamknął.

 

Edytowano przez jacek1296
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8471

Jak widać niektórzy vatowcy mają potężny ból d*py że ryczałtowcy przez chwilę teoretycznie zyskają parę złotych na kupnie nawozu a nie vatowcy.Po mimo że dla vatowca nic się nie zmienia, tylko dziwnym trafem do dziś żaden vatowiec słowem się nie zająknie że ryczałtowcy są do tyłu w cenach nawozów.Z ostatniej chwili,podobno z Brukseli dochodzą pomruki że obniżka vatu jest niezgodna z prawem unijnym

Edytowano przez witejus
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671

Jestem na vat 15lat, i była to bardzo przemyślana decyzja, której z perspektywy lat nie żałuję. Nie mam żadnego bólu wobec rr, bo dla mnie nic się nie zmienia. A teraz patrz: rr są do tyłu w cenach nawozów, paliwa, części czy śor. Jak im tak źle niech idą na vat i nie beczą.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840
8 godzin temu, maniek0987 napisał:

Nie wiem jak wy to liczycie, że dla was to żadna różnica w przypadku vatowca. Już kilka osób to tłumaczyła ale nadal idziecie w zaparte i mówicie, że źle liczą.

Przykłady w uproszczeniu:

1. kupuję nawóz za 100 na 8% vat czyli płacę gotówką 108 i sprzedaję zboże za 100 ze stawką 5% czyli otrzymuje 105 w gotówce i urząd musi mi oddać 3. Czyli jestem na plus 3.

2. kupuję nawóz za 100 na 0% vat płacę gotówka 100 i sprzedaję coś za 100 ze stawką 5% czyli dostaję 105 w gotówce i muszę oddać do urzędu 5. Jestem na minus 5.

 

Nie widzicie różnicy? Nawozy dostaną 0 stawkę vat od 01.02.2022 na sześć miesięcy. Oznacza to, że ci co są na vacie i nie kupili nawozów do lutego, a zboże będą sprzedawać po tym jak stawki wrócą do normy będą w plecy i kilka osób już wam to tłumaczyło, ale według większości to żadna różnica. Owszem nie ma różnicy jeżeli zboże będzie miało 0 stawkę vat w momencie sprzedaży lecz już w innym przypadku odbije się to na waszym portfelu.

Policz sam vat wydałeś 8% żeby kupić nawóz i tyle ci zwrócił skarbowy, zarobiłeś 5% i oddajesz do skarbowego czyli bilans na 0. Przy vacie zero wydałeś 0% i tyle ci skarbowy odda, sprzedajesz towar że stawka 0% i tyla oddajesz do skarbowego czyli też bilans na zero. 

A dla RR kupuje nawozy po tej samej cenie co vatowiec ale sprzedaje towar że stawka 7% i jest na dzień dzisiejszy o te 7% w lepszej sytuacji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
4 godziny temu, jacek1296 napisał:

 Biorąc pod uwagę twoje przykłady, zrób jeszcze jedno założenie: takie, że przed tymi zakupami masz w kieszeni 108zł i policz ile ci na koniec w tej kieszeni zostanie. I przestań bredzić

No i właśnie o to jest ta cała gadka że zostanie vatowcom tyle co zostawało do tej pory czyli nic, więc po co robią zamieszanie że jak to dobrze wszystkim robią obniżając vat i każdy na tym skorzysta bo będzie miał nawozy o 8% tańsze , jak vatowiec nie zyska na tym nawet złotówki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Nie wiem po co jeszcze ta dyskusja tutaj. Obniżki cen nawozów nie będzie. Bo obetną vat ale dołożą z drugiej strony bo powiedzą ,że podrożały płace prąd czy gaz czy co tam kto jeszcze chce. Stracą na tym jedynie vat owcy bo odliczyć 0 vat u przy zakupie teraz nawozów to nie ma sensu. Vat wiec nie dostanie zwrotu. Dla reszty nic się nie zmieni. W miastach czy wsiach są po jednej czy dwie hurtownie może trzy w okolicy łatwo się porozumieją. I obniżając cenę o vat podniosą z drugiej strony. A wy dyskusje toczycie nie wiem o co. Tak samo będzie z obniżką cen żywności. Tylko paliwa mogą stanieć bo kontrolowane przez państwo Orlen i Lotos sprzedawać zaczną w niższej cenie i reszta nie będzie miała wyjścia. Reszta obniżek to fikcja.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

"Mamy wspaniały rząd, wybitnych fachowców, którzy pracują dla naszego, powtarzam naszego dobra i musimy im zaufać. A zapłacą tak jak mówi prezes cwaniacy".
Tak więc nie ma co się martwić. 

A tak na serio - zapłacą Ci co produkują na rynek, ta tarcza jest dla elektoratu aby był zadowolony że łupią tych złodziei którzy dorabiają się na krzywdzie elektoratu.

Nie ma sensu kopać się z koniem, pożyjemy zobaczymy i zapłacimy. Wybory niedługo i te wszystkie działania to po to...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Oczywiście, że to propaganda. Spadku cen nikt nie odczuje bo jak pisałem z drugiej strony dołożą choć w księgowości będą wykazywać 0 % vat. W handlu to nawet trzeba będzie jakieś kartki wieszać, ze dzięki pisowi żarcie potanieje. Bo oni myślą, że suweren tempy jest. Na drzwiach czy półce kartkę przeczyta i choć drożej zapłaci to  i tak będzie myślał, że potaniało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AgroSikora
      Jakie ceny nasion kukurydzy za j.s na waszym terenie?
       
       
      - KWS
      - Pionner
      - LG
      - Syngenta
      - Euralis
       
    • Przez kuba24051
      pora zalozyc nowy temat. jak u was z cena?
      Michalczyk dzis 670+vat a cena od 640-670
    • Przez agroRolniTV
      Witam.
      Kolega będzie sprzedawał prasę Claas Variant 360RC z 2012 roku i nie jest do końca pewny za ile wystawić.
      Tą belarką zrobił około 20tys. bel
      Może znajdzie się ktoś kto się zna i wyceni taką prasę, mniej więcej.
      Z góry dzięki, pozdrawiam
       

    • Przez jarek2030
      Witam! Mam problem ponieważ chcę sprzedać słomę po mieszance jęczmienia/owsa/pszenicy 2.70 ha i kolega chce sobie kupić i zbelowac tą słomę moje pytanie jest ile wziąć od belki zestaw to Case maxxum 135 i class Variant
    • Przez Anetka1
      po ile kupujecie nasiona zbóż kwalifikat
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj