yacenty

Dopłaty bezpośrednie 2022

Polecane posty

Knasiu93    6
43 minuty temu, AdamsB napisał:

Jak wrócę do domu to podeślę ci artykuły, na ich podstawie zajrzałem do rozporządzenia i jest tam dopuszczenie w formie wyjątku

A wtedy byłeś powiadomiony wcześniej o kontroli czy dopiero dowiedzialeś się w bp jak pytałeś?

Dzień wcześniej dzwonili i informowali że przyjadą na kontrolę. Kończył mi się wtedy młody rolnik to przy okazji sprawdzili wszystko co możliwe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamsB    6
1 godzinę temu, ZMATI napisał:

W formie wyjątku jest wszystko dopuszczone. Mogą wszystkim wypłacić zaliczki po komtroli administracyjnej czyli pani w bp wypisze ci kwit. Ale tak to nie działa. Podeslij. Czekam. 

Kontrole na miejscu z eko i rolno są zapowiedziane bo weryfikują dokumenty. Foto i inne nie muszą chyba że do zwierząt to po zapowiedziedzi kontrola w ciągu 48 godzin, eko i rolno po zapowiedzi od 48 godzin do 2 tygodni. 

Artykuł gdzie dyrektorka mówi że kontrola nie wyklucza zaliczki:
https://pomorska.pl/od-17-pazdziernika-zaliczki-doplat-beda-wplywac-na-konta-rolnikow-gospodarze-czekaja-na-te-pieniadze-bo-czasy-sa-trudne/ar/c8-16962089

Artykuł o odstępstwach w PROW:

https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/czy-rolnicy-u-ktorych-arimr-prowadzi-kontrole-dostana-zaliczki-dopat-bezposrednich/

"Zgodnie natomiast z art. 75 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013, płatności nie dokonuje się przed zakończeniem weryfikacji warunków kwalifikowalności dokonywanej przez państwa członkowskie, tj. przed kontrolami administracyjnymi uzupełnionymi kontrolami na miejscu. W drodze odstępstwa zaliczki na wsparcie przyznane w ramach rozwoju obszarów wiejskich mogą być wypłacane po zakończeniu kontroli administracyjnych."

image.png.db4b1927b80396d8b63f6c358c1c7068.png

Edytowano przez AdamsB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZMATI    6

To że mogą zrobić wyjątek to nie znaczy że go robią. Ministerstwo Rolnictwa już tłumaczyło ale agencje nie stosują odstępstwa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik039    137
2 godziny temu, Knasiu93 napisał:

Dzień wcześniej dzwonili i informowali że przyjadą na kontrolę. Kończył mi się wtedy młody rolnik to przy okazji sprawdzili wszystko co możliwe 

Np co sprawdzali? Bo chyba będę miał podoba a sytuację a lepiej się przygotować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jondir989    8

Pytanko... 

Gospodarę przejąłem w 2017r 10 maja, wniosek o dopłaty złożyłem koło 20 maja.. 

Czy należy mi się jeszcze płatność do młodego rolnika? Czy może jakbym zlozyl wcześniej wniosek? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Knasiu93    6
37 minut temu, rolnik039 napisał:

Np co sprawdzali? Bo chyba będę miał podoba a sytuację a lepiej się przygotować 

Dokumenty wszystkie możliwe ale ta kontrola była w lipcu. Teraz na jesień też chodzą z kontrolami? Co mieli by kontrolowac skoro na polach już rosną nowe uprawy i wogole ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227
1 godzinę temu, jondir989 napisał:

Pytanko... 

Gospodarę przejąłem w 2017r 10 maja, wniosek o dopłaty złożyłem koło 20 maja.. 

Czy należy mi się jeszcze płatność do młodego rolnika? Czy może jakbym zlozyl wcześniej wniosek? 

Niby jak? Już 5 razy składałeś więc już w 2021 ostatni raz mogłeś otrzymać.

Co do zaliczek to ja otrzymałem wczoraj zaliczkę ONW, kontrolę foto miałem w lipcu, niby wszystko było ok (chociaż rzekomo za mało łubinu miałem podane).

  • Like 1

C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamsB    6
1 godzinę temu, dzikidaniel napisał:

Niby jak? Już 5 razy składałeś więc już w 2021 ostatni raz mogłeś otrzymać.

Co do zaliczek to ja otrzymałem wczoraj zaliczkę ONW, kontrolę foto miałem w lipcu, niby wszystko było ok (chociaż rzekomo za mało łubinu miałem podane).

Zostałeś powiadomiony o kontroli czy pytałeś w BP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzikidaniel    227

Jeszcze nie, nie wiem tego oficjalnie, ale pocztą pantoflową się dowiedziałem.


C328, U-912, R 103-54, Ares 710, Ares 630

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30
Dnia 18.11.2022 o 10:09, podjadacz napisał:

No to ja mam takie coś ciekaw jestem co wyniknie w końcowym rezultacie 

Screenshot_20221118-100823.png

Ja bym do tych potrąceń i kwot takiej uwagi nie przywiązywać. W zeszłym roku miałem tu głupoty popisane. W tym roku było ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamsB    6
5 godzin temu, ZMATI napisał:

A to dla AdamsB

Screenshot_2022-11-19-17-36-48-370_com.android.chrome.jpg

Dziękuję serdecznie. Czyli pozostaje czekać  na naliczenie 🙂

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
friz    3

Orientuje się ktoś czy w przypadku wytypowania do kontroli wstrzymywane sa zaliczki dopłat i ONW czy tylko dopłaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZMATI    6
2 godziny temu, friz napisał:

Orientuje się ktoś czy w przypadku wytypowania do kontroli wstrzymywane sa zaliczki dopłat i ONW czy tylko dopłaty?

Jeżeli kontrola jest zakończona zaliczki nie są wstrzymane. Jeżeli kontrola nie jest zakończona można otrzymać zaliczki tylko z tych pakietów co nie są objęte kontrola. W przypadku kontroli rś i eko trzeba pamiętać że każda taka kontrola na miejscu obejmuje pomiar wszystkich działek. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
friz    3
52 minuty temu, ZMATI napisał:

Jeżeli kontrola jest zakończona zaliczki nie są wstrzymane. Jeżeli kontrola nie jest zakończona można otrzymać zaliczki tylko z tych pakietów co nie są objęte kontrola. W przypadku kontroli rś i eko trzeba pamiętać że każda taka kontrola na miejscu obejmuje pomiar wszystkich działek. 

Dzieki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZMATI    6
18 minut temu, friz napisał:

Dzieki!

Miałem w tym roku kontrolę i z tego co było kontrolowane zaliczki dostałem. Raportu nie dostalem do tej pory. Czekam na bezpośrednie. Kontrola była na miejscu we wrześniu i pomiar wszystkich działek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamsB    6
6 godzin temu, ZMATI napisał:

Miałem w tym roku kontrolę i z tego co było kontrolowane zaliczki dostałem. Raportu nie dostalem do tej pory. Czekam na bezpośrednie. Kontrola była na miejscu we wrześniu i pomiar wszystkich działek. 

A ty jakie masz pakiety? Ja mam tylko zwykłe bezpośrednie i onw, bez żadnych środowiskowych i eko. W sumie jestem dość świeży w tym wszystkim i nie do końca jeszcze ogarniam dlatego tyle pytam 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    66

dziwna sprawa w zeszłym tyg. na początku dostałem ONW reszty zaliczek nima, kontrola ? bo zawsze w jedne dzień przychodziły obie - ktoś miał taki przypadek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Knasiu93    6
34 minuty temu, d4rek napisał:

dziwna sprawa w zeszłym tyg. na początku dostałem ONW reszty zaliczek nima, kontrola ? bo zawsze w jedne dzień przychodziły obie - ktoś miał taki przypadek ?

Ja tak mam. Rolnosrodowiskowe dostałem zaliczkę a reszty do dzisiaj brak. Nie wiem czy była kontrola. Nie zostalem poinformowany o niczym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZMATI    6
1 godzinę temu, Knasiu93 napisał:

Ja tak mam. Rolnosrodowiskowe dostałem zaliczkę a reszty do dzisiaj brak. Nie wiem czy była kontrola. Nie zostalem poinformowany o niczym

Nie miałeś kontroli z rś. Jakby była był byś poinformowany. No chyba że foto była. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Knasiu93    6
1 godzinę temu, ZMATI napisał:

Nie miałeś kontroli z rś. Jakby była był byś poinformowany. No chyba że foto była. 

Może foto nie wiem bo nikt z BP nie chce mi powiedzieć czy była jakakolwiek kontrola 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AdamsB    6
3 godziny temu, d4rek napisał:

dziwna sprawa w zeszłym tyg. na początku dostałem ONW reszty zaliczek nima, kontrola ? bo zawsze w jedne dzień przychodziły obie - ktoś miał taki przypadek ?

Kumpel od kilku lat zawsze osobno dostaje zaliczki onw i bezpośrednie osobno, średnio dwa tygodnie różnicy między przelewami. Na wiosnę podobnie z resztą 

11 minut temu, Knasiu93 napisał:

Może foto nie wiem bo nikt z BP nie chce mi powiedzieć czy była jakakolwiek kontrola 

Za naliczanie i tak odpowiada Warszawa więc zadzwoń to ci powiedzą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZMATI    6

No to za ostatnie dwa dni (piątek i poniedziałek) wypłacili 110 mln zł z bezpośrednich i 70 z prow. Czyli 90 mln zł dziennie. Kasa się kończy. Z bezpośrednich do wypłaty pozostało jeszcze około 100 tys. rolników. Najlepsze w tym wszystkim że jak w czwartek było 1,16 mln rolników którzy mieli wypłacone zaliczki to dziś tyle samo rolników tylko suma wzrosła o 110 mln. Czyli proste poniżej 10 tys rolników ostrzału w ciągu 2 dni bezpośrednie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj