yacenty

Dopłaty bezpośrednie 2022

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Zrobiłem bardzo dużo. Trzeba zalogować i dojść do mapy i w niej przestawić na efa. Wybrać każdy element efa14a klikając na nią, wybrać datę i zatwierdzić. Jak przejdziesz całość kliknij zapisz dane a następnie na drukarkę i zrób podgląd ewniosku i w nim masz oświadczenie do efa i zobaczysz czy do każdego elementu efa 14a wybrałeś datę. Jak tak to wysyłasz do ARiMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Nie chcę zakładać nowego tematu. Może ktoś miał podobną sytuację, albo cokolwiek podpowie sensownego. Ostrzegam - będzie długo.

 

Mam na gospodarce tuzy/orne 50/50. W tym roku chciałbym żeby matula już całe bydło sprzedała. W związku z tym od przyszłego sezonu zostaje bez bydła a z 15ha tuzów. Chciałem część z nich przeorać. Tak jak ma szybko liczyłem, to gdzieś max 8ha. Ale generalnie to co bym chciał, że spoko ziemia do uprawy by byla to okolice 5ha. No i poszedłem do odr żeby się dowiedzieć czy mogę (natura2000). W odr niby sprawdzali i pani powiedziała mi, że mogę. Żeby mieć pewność napisałem do agencji - po miesiącu agencja odpisała, że nie mogę, bo oprócz natury jest jeszcze dodatkowy plan ochrony ptactwa ustanowiony, ale że w szczególnych warunkach dyrektor rdosiu może wyrazić zgodę. No to napisałem pismo do rdosiu. Po niecałym miesiącu rdos odpisał, że generalnie to nie mogę, ale żebym zwrócił się do agencji żeby to policzyła sobie jak powierzchnia tuzow się zmieniła w okolicy od czasu wejścia w życie planu ochrony, i jeśli nie jest mniejsza, to wtedy mogę. No i że generalnie to oni nie są od doradzania w takich sprawach i żebym sobie poszedł do odr 🤦

Poszedlem do biura regionalnego arimr, pokazałem babce odpowiedź z agencji z centrali, pokazałem odpowiedź z rdosiu a pani najwyraźniej nie miała pojęcia co z tym zrobić i nie dowiedziałem się nic. Tyle, że oni tylko to kontroluja, że oni sami się z rdosiem konsultują, a co do powierzchni to oni jako biuro nie mają takich możliwości i może co najwyżej do centrali pisać.

 

No i co teraz? Pisać znowu do agencji, która, która już raz mi napisała żeby się walił? W ogóle jak zajde do centrali to tam jest z kim o tym pogadać? Nikogo tam nie znam. 

W tym roku skończył mi się program rolnosrodowiskowy, nie wchodziłem w nic innego. Na przyszły rok zostaje z 15ha starych tuzów, z którymi niespecjalnie mam co zrobić. Paszy z tego nie sprzedam, bo wiadomo, że zbyt dobrej jakości to nie będzie. Wypaść nie mam komu dac - jeden sąsiad dobry ma jeszcze bydło, ale też nie wiem jak długo pociągnie, to strach wejść w jakiś program. 🤷 Po napisaniu tych pism matula rozmawiała z sąsiadem innym i ten był zorientowany trochę, bo mówił jej żeby wytrzymać jeszcze 3lata, bo niby na tyle jest ten program oo wtedy przorac.

Najbardziej mnie wkurza te pisanie pism - nikt nic nie wie, dopiero piszesz pismo to przez miesiąc sami szukają odpowiedzi. Rdos nawet na cześć pytań, które im zadałem mi nie odpowiedział. Ale z drugiej strony wolałbym mieć coś na piśmie. Żeby nie było sytuacji, że coś zrobię, a za parę lat kontrol przyjdzie i nagle będę musiał dopłaty za x lat oddawać. Babka z agencji wprost powiedziała, że to śliski temat i nikt nie chce się pod zgoda pod takie coś podpisać. No ja pier**le. Masz swoją ziemię i nie możesz z nią zrobić co chcesz. Tak jakbym tam, k**wa, wysypisko śmieci chciał zrobić.  

 

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No faktycznie długie!

Jaki miałeś pakiet w rolno?

Łąki są jako tuz czy tuz c we wniosku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

Wersja skrócona - chce przorac łąki a agencja mi nie pozwala. Co zrobić?

Ale to jednak chyba nie oddaje wszystkiego :)

We wniosku przez jakiś czas było zaznaczane jako tuż cenny przyrodniczo. Ostatnio był jako zwykły. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W przypadku stwierdzenia, że rolnik nie zadeklarował wszystkich posiadanych przez niego gruntów stanowiących trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskowym i nie jest w SMG należy te grunty wprowadzić  powierzchnię niezgłoszoną.

Sankcje za powierzchnię niezgłoszoną wynoszą : od 1% do 3 % liczonej z różnicy powierzchni niezgłoszonej/kwoty jakiej by by wyszła.

Jak dobrze pamiętam.

tutaj masz link do zapytania do centrali:

https://formularz.arimr.gov.pl/zadaj-pytanie/

UWAGA. Jak masz kilka pytań to najlepiej zadawać oddzielnie, mogą ując wszystko razem i nie wiadomo o co chodzi.

Co do braku wiedzy w ARiMR i gdzie indziej. Jak ktoś tego nie obsługiwał to nie wie, Nie ma się co dziwić, chodź powinni dowiedzieć dokładanie jak jest i dać konkretna odpowiedź.

TUZ jak jest zwykły to możesz likwidować. Najlepiej sprawdź we wniosku czy masz  tuz i tuz c

@Freeman co ty na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

A jeśli przez jeden rok czasu nie zglaszalby tych tuzów do dopłat to wtedy mógłby sobie przeorac? Brak wniosku o doplaty to brak zobowiązań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    299

2 lata temu miałem tuz zwykły z pakietem 5.5 półnaturalne łąki świeże i chciałem przeorać i zadeklarować mieszanka traw na go. Doradca nie wiedział czy można czy nie. Arimr po konsultacjach z centralą stwierdziła, że jedyną opcją żeby uniknąć kar, podobno wysokich, jest zasianie rośliny, której plon jest ziarnem np. Zboże - dlaczego - bo tak jest w ich przepisach.

Oczywiście pakiet 5.5 też był zakończony w poprzednim roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255
2 godziny temu, KlimekPL napisał:

A jeśli przez jeden rok czasu nie zglaszalby tych tuzów do dopłat to wtedy mógłby sobie przeorac? Brak wniosku o doplaty to brak zobowiązań.

Pytałem o to wczoraj w agencji, bo mam w jednym miejscu kawałek mały tuzu, który rozdziela mi dwa orne kawałki i uprzykrza mi życie z uprawa. Babka powiedziała, że rdos może się przywalić i nałożyć karę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

obiło mi się o oczy uszy że zwykły TUZ można zlikwidować (zresztą często tak robię i przywracam po roku) ale jak statystyki krajowe względem TUZów spadną to agencja może wymagać przywrócenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chwiolas    28
23 godziny temu, robert55555 napisał:

Zrobiłem bardzo dużo. Trzeba zalogować i dojść do mapy i w niej przestawić na efa. Wybrać każdy element efa14a klikając na nią, wybrać datę i zatwierdzić. Jak przejdziesz całość kliknij zapisz dane a następnie na drukarkę i zrób podgląd ewniosku i w nim masz oświadczenie do efa i zobaczysz czy do każdego elementu efa 14a wybrałeś datę. Jak tak to wysyłasz do ARiMR.

Zrobiłem rano tak jak napisałeś. Zadzwoniłem do agencji czy o to chodziło, a kobita mi mówi żebym przywiózł jednak na papierze to przyjmą..... Żona pojechała i bez problemu przyjęli....żenada 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pamiętamy? 

Od poniedziałku 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa wykorzystywanej do produkcji rolniczej. W sierpniowym naborze można uzyskać zwrot podatku od zakupu paliwa w od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Dostałem powiadonienie na PUE o  decyzji odmownej KA OB i numer sprawy. Nie mogę tego otworzyć albo inaczej nie ma linka do decyzji a tylko nr powiadomienia, sprawy. O co chodzi? Nie przyznali mi jakiejś płatności? Składałem UPP do kukurydzy. Można było zaznaczyć w ewniosku, ale kukurydza nie była  wymieniona  w instrukcji, więc może to?

Edytowano przez Troker1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Myślę że dostałeś decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie ob. Powód nie było tak że złożyłeś  wniosek a potem wycofałeś ten wniosek  i złożyłeś nowy wniosek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Warunkiem przystąpienia do ekoschematu jest uzyskanie co najmniej takiej liczby punktów (minimalna liczba), która odpowiada równowartości punktów, jaką rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25% powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki. może ktoś wyjaśnić o co chodzi? link do artykułu: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/dopaty-bezposrednie-ekoschematy-i-dobrostan-zwierzat-jakie-beda-stawki-dotacji-unijnych/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    949
5 godzin temu, damian12345 napisał:

Warunkiem przystąpienia do ekoschematu jest uzyskanie co najmniej takiej liczby punktów (minimalna liczba), która odpowiada równowartości punktów, jaką rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25% powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki. może ktoś wyjaśnić o co chodzi? link do artykułu: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/dopaty-bezposrednie-ekoschematy-i-dobrostan-zwierzat-jakie-beda-stawki-dotacji-unijnych/

Żeby dostać np. uproszczona uprawa czy wymieszanie słomy z glebą to już teraz trzeba bezorkowo siać i ściętą słomę talerzówko mieszać czy za rok czy co innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Witam. Podłącze się tutaj pod temat. Ok 10 lat temu ojciec zaprzestał uprawy ziemi i co za tym idzie nie składał wniosku o dopłaty. W tej chwili ziemia jest uprawiana przeze mnie i chciałbym złożyć wniosek o dopłaty. Jakie dokumenty będą potrzebne ? W jaki sposób otrzymać wniosek ? Zgłosić do ARiMR? Czy jest możliwość przez internet?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8520
Dnia 16.08.2022 o 00:29, damian12345 napisał:

Warunkiem przystąpienia do ekoschematu jest uzyskanie co najmniej takiej liczby punktów (minimalna liczba), która odpowiada równowartości punktów, jaką rolnik otrzymałby w sytuacji realizacji na co najmniej 25% powierzchni użytków rolnych najwyżej punktowanej praktyki. może ktoś wyjaśnić o co chodzi? link do artykułu: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/dopaty-bezposrednie-ekoschematy-i-dobrostan-zwierzat-jakie-beda-stawki-dotacji-unijnych/

Chodzi o to że połowa rolników dostanie minimalne dopłaty, a reszta w czerwcu 2024.Wszyscy dostaną kartki z tekstem ,,ze względu na skomplikowany charakter... itd" bo znów nie będą się mogli doliczyć ile komu dać, tak pogmatwali te dopłaty.

Edytowano przez witejus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1003
36 minut temu, wladek99 napisał:

Witam. Podłącze się tutaj pod temat. Ok 10 lat temu ojciec zaprzestał uprawy ziemi i co za tym idzie nie składał wniosku o dopłaty. W tej chwili ziemia jest uprawiana przeze mnie i chciałbym złożyć wniosek o dopłaty. Jakie dokumenty będą potrzebne ? W jaki sposób otrzymać wniosek ? Zgłosić do ARiMR? Czy jest możliwość przez internet?

W marcu 2023,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2
debrzyna napisał:

18 godzin temu, wladek99 napisał:

nie składał wniosku o dopłaty

A ty masz gospodarstwo ?

Ja nie. Wszystko idzie na ojca. Ziemia jest uprawiana bez hodowli zwierząt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek87    26

Witam. Mam pytanie odnośnie dywersyfikacji czy coś już wiadomo. Czy pszenica ozima i pszenzyto będę traktowane jako osobne uprawy jak było do tej pory? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj