sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

U mnie Reform bez liści już, same zdrowe zielone łodygi i kłosy, nie wiem co się wydarzyło  ale od początku było coś nie tak. Przedplon ziemniaki na oborniku + mocznik. do kompletu 128kg N  i chyba wyszło że za dużo ma azotu. Siana koło 10 października pójdzie pod kosę pierwsza, na szczęście tylko 1ha bo reszta pól jest ok. Mimo że gorąco to pszenica się jeszcze trzyma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
3 minuty temu, gustaww napisał:

U mnie Reform bez liści już, same zdrowe zielone łodygi i kłosy, nie wiem co się wydarzyło  ale od początku było coś nie tak. Przedplon ziemniaki na oborniku + mocznik. do kompletu 128kg N  i chyba wyszło że za dużo ma azotu. Siana koło 10 października pójdzie pod kosę pierwsza, na szczęście tylko 1ha bo reszta pól jest ok. Mimo że gorąco to pszenica się jeszcze trzyma.

Jaki plon z tego reforma obstawiasz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie liczę więcej jak 5t bo raz że późny siew ale i krótkie kłosy ma, to raczej stabilna odmiana w plonowaniu na średnie ziemie. 2 lata temu miałem też reforma i po obiciu gradem gdzie wypadło 20% ziarna oddała około 6 ton, czyli nie tak źle, jesienny wigor ma fajny ale za mocno się krzewi . Wg mnie lepszy jest KWS Emil, kosiłem w tamtym roku parę pól u znajomych z tą odmianą i wszędzie było bardzo bogato ( u jednego nawet ponad 10t/ha) , w tym roku mam u siebie i też widzę potencjał średnio na 7+ z ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matiz    10
15 minut temu, gustaww napisał:

Nie liczę więcej jak 5t bo raz że późny siew ale i krótkie kłosy ma, to raczej stabilna odmiana w plonowaniu na średnie ziemie. 2 lata temu miałem też reforma i po obiciu gradem gdzie wypadło 20% ziarna oddała około 6 ton, czyli nie tak źle, jesienny wigor ma fajny ale za mocno się krzewi . Wg mnie lepszy jest KWS Emil, kosiłem w tamtym roku parę pól u znajomych z tą odmianą i wszędzie było bardzo bogato ( u jednego nawet ponad 10t/ha) , w tym roku mam u siebie i też widzę potencjał średnio na 7+ z ha.

Wszystko kolego zależy od przebiegu pogody.Rok temu u nas w świętokrzyskim mieliśmy wody aż za dużo do samych żniw i miałem Reforma zasianego to oddał 10,5 tony z hektara (aż byłem zaskoczony bo ta pszenica wygląda ogólnie słabo właśnie przez te krótkie kłosy). Miałem też Kilimandżaro i wyglądała dużo lepiej a oddała 9,5 tony. Dodam, że ziemia klasy 3 i górki klasa 4. Azotu dostała na czysto 175kg, przedplonem był rzepak. W tym roku mam również te dwie odmiany ale niestety pogoda nam nie sprzyja i mamy ogromny deficyt wody. Końcówki już są poprzypalane, górki zaczynają bieleć i można zapomnieć o dobrych plonach:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Ludzie za dobrze by było co roku zbierać rekordowe plony . U mnie w bardzo mokrym czerwcu i lipcu pare lat temu to zbierało się pszenicy od 4 do max 6t . 10t to ja nigdy nie zbierałem . Wstawię potem zdjęcie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matiz    10
1 minutę temu, SawekBraczyk napisał:

Ludzie za dobrze by było co roku zbierać rekordowe plony . U mnie w bardzo mokrym czerwcu i lipcu pare lat temu to zbierało się pszenicy od 4 do max 6t . 10t to ja nigdy nie zbierałem . Wstawię potem zdjęcie . 

Dokładnie kolego, raz jedni będą mieli lepiej raz drudzy :) Idealnie byłoby po równo 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Opady to też różnie bo u jednego 20 l starczy na miesiąc a u drugiego na 2 dni. Parę lat wstecz byłem na kujawach przejazdem to woda w polach stała bo tam równiny są i nie ma gdzie to spływać. A u nas w już są górki i pagórki, nachylenia do strony południowej to standardowe wypaleniska , z górki woda spłynie  w dół  jak mocno pada i mimo że 20 litrów to mało co zostaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malinalbe    120
ananas99 napisał:

witam , można jeszcze pszenice na grzyba pryskać ? jaki środek byście polecili ?

Witam zależy w jakiej fazie jest pszenica i na jakie choroby też chcesz pryskać no i jakie choroby już występują u ciebie na pszenicy . Sporo nie wiadomych 😀 Możesz jakieś foto wrzucić tej pszenicy to by troszkę rozjaśniło sytuację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    427

Tu jest na stanowisko po pszenicy , Euforia . Widać niektóre źdźbła białe , niektóre jeszcze liście maja . Ziarno chyba nalane . Słabsze trochę miejsce tu jest . Może 4t uleci . 

1D476D57-4A74-4BF7-8F54-B1E0630F111B.jpeg

3EAE93B4-3579-44AD-A732-C79FAF8E35B1.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    305
matiz napisał:

1 minutę temu, SawekBraczyk napisał:

Ludzie za dobrze by było co roku zbierać rekordowe plony . U mnie w bardzo mokrym czerwcu i lipcu pare lat temu to zbierało się pszenicy od 4 do max 6t . 10t to ja nigdy nie zbierałem . Wstawię potem zdjęcie . 

Dokładnie kolego, raz jedni będą mieli lepiej raz drudzy :) Idealnie byłoby po równo 😁

Jestem że wschodu i uprawiam pola od 7 lat, plony zawsze oscylowaly w granicy 6t ale mój rekord padł w zeszłym roku gdzie na jednej działce dało ok 8t Wierze ze gdzieś na zachodzie na lepszych ziemiach może sypac ok 10t/ha bo moje najlepsze pole to 4a więc jeśli jestem w stanie w dobrym roku wyciągnąć 8 a standardowo 6t to na 1-2 klasie 9-10t to powinna być norma

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    305

woda to 60% plonu której coraz bardziej brakuje, swoją drogą ciekawe jak będzie wyglądało rolnictwo za 5- 10lat? po suszy w 2019r widać że pustynnienie się powiększa, jeszcze kilka lat temu trąby powietrzne w Polsce? Nierealne a teraz nikogo nie dziwią. Mam kilka ha i pracuje ale myślałem że dokupię jeszcze parę ha bo wioska wymiera i następców brak więc jest okazja na tania ziemię gdzie już teraz spokojnie można kupić 1ha za 25tys ale co z tego jak klimat, jak zakazy unijne, cena nawozów, paliwo... zostanie ekologiczne hobby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2417
8 godzin temu, SawekBraczyk napisał:

Tu jest na stanowisko po pszenicy , Euforia . Widać niektóre źdźbła białe , niektóre jeszcze liście maja . Ziarno chyba nalane . Słabsze trochę miejsce tu jest . Może 4t uleci . 

1D476D57-4A74-4BF7-8F54-B1E0630F111B.jpeg

3EAE93B4-3579-44AD-A732-C79FAF8E35B1.jpeg

Ziarno to na pewno jeszcze nie jest nalane , niby jak się wyksyje to ziarno w miarę grube , ale jak już pszenica siada i następny tydzień mają być upały, to to ziarno się jeszcze o pół skurczy , zamiast zwiększyć swoją objętość 

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

Nadciągający tydzień dokończy dzieła wszystko schnie na pniu, powtórka z zeszłego roku tylko w gorszym wydaniu, 5 rok susza. Pozdrawiam i życzę opadów deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483
13 godzin temu, Piffpaff napisał:

woda to 60% plonu której coraz bardziej brakuje, swoją drogą ciekawe jak będzie wyglądało rolnictwo za 5- 10lat? po suszy w 2019r widać że pustynnienie się powiększa, jeszcze kilka lat temu trąby powietrzne w Polsce? Nierealne a teraz nikogo nie dziwią. Mam kilka ha i pracuje ale myślałem że dokupię jeszcze parę ha bo wioska wymiera i następców brak więc jest okazja na tania ziemię gdzie już teraz spokojnie można kupić 1ha za 25tys ale co z tego jak klimat, jak zakazy unijne, cena nawozów, paliwo... zostanie ekologiczne hobby

plony będą w granicach 3 ton na nie których polach i rejonach Polski + do tego drogie nawozy i paliwa .

Jaki będzie z tego biznes ŻADEN  , tylko rolnicy sami się okłamują jak to dobrze jest jaki spaniały zysk , piękna pogoda jak teraz ach pozbawia rolnika zysku w oczach  jak nasypali pod pszenicę . NPK I Saletry a dana inwestycja wyparuje .

To taka gra na giełdzie albo się zyska albo się straci .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kariatyda,jako jedyna uciekła przed susza.Plantacja po pszenicy Kilimandżaro,prowadzona BEZ ochrony fungicydami!

Pozostałe (Plejada, Euforia, Kilimandżaro) będzie poślad.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7483

Wspominałem nie raz trzeba uciekać we wczesne odmiany pszenic ,  już widać doskonale średnie i późne  odmiany pszenic zostali ususzone na pniu jak siano .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    945

Pali słońce i usycha 2 odmiany ciekaw jestem która lepiej da se rade sygfrid-euclide.

IMG_20220624_165144.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malinalbe    120

Jak mało wody jest u ciebie to napewno ta wcześniejszą będzie lepsza. Ziemię jaką masz na tych pszenicach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj