sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galan99    7556
50 minut temu, yacenty napisał:

Mam kolege, który nie sypie wapna żadnego cały czas ma pH powyżej 6- to kwestia gleby. Ja dałem 3 lata temu 3tony węglanu i dziś pH mam niższe niż 3 lata temu :( Kto wie czy nie bede dawał wapna co dwa lata

Wapno węglanowe zacznie działać po 6 latach przecie to naturalna skała wapienna .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3656

U mnie właśnie najbardziej atakuje miotła, bratek, fiołek i trochę Maków ale te "kwiatki" mi aż tak nie przeszkadzają 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316
slonju77 napisał:

Sypiąc siarczan magnezu zauważacie istotną zwyżkę plonu? 

kolor łanu i plon na +

yacenty napisał:

Mam kolege, który nie sypie wapna żadnego cały czas ma pH powyżej 6- to kwestia gleby. Ja dałem 3 lata temu 3tony węglanu i dziś pH mam niższe niż 3 lata temu :( Kto wie czy nie bede dawał wapna co dwa lata

gdzieś mam wyniki próbek gleby z 2013r jak przejmowałem pola po ojcu. Wszystkie działki grubo poniżej 5 a był rodzynek 3.5ph a dzis pH ok 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malinalbe    120

stosowałem lancet i przepuszczał miotłę lepiej dołożyć 30 zł i nie poprawiać!

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556
8 minut temu, superfarmer02 napisał:

U mnie właśnie najbardziej atakuje miotła, bratek, fiołek i trochę Maków ale te "kwiatki" mi aż tak nie przeszkadzają 

jak masz maki masz dobry odczyn ziemi , nie trzeba  robić badań i płacić tylko obserwować jakie rosną chwasty .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

kto ma szczaw na polu czy rumianu to PH 4 do 4,5 .

 sporek polny, czerwiec roczny, iglica pospolita, palusznik krwawy, koniczyna polna, rzodkiew świrzepa, tomka oścista, szczaw polny, chłodek drobny. Większość z nich to gatunki krótkotrwałe, zachwaszczające najczęściej rośliny zbożowe. Tylko szczaw polny jest rośliną wieloletnią, a jego występowanie świadczy dodatkowo o niewłaściwie i niestarannie wykonywanych zabiegach uprawowych. Jeżeli na polu uprawnym pojawi się któryś z wyżej wymienionych gatunków chwastów jest to sygnał, że należy wykonać wapnowanie.

Edytowano przez galan99
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3656

Szczaw to mam na łąkach ale one żyją swoim życiem 😆. Szczaw to też taki nie koniecznie miarodajny bo ma głębokie korzenie i znajomemu np. wyrósł na kupce wapna... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

Bo to takie wapno więcej ziemi zabielonej jak tego wapna .

Dawno dawno wozili wapno prawie każdemu kto chciał leżało nieraz kilka lat ale na nim chwat nie rósł .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314
11 minut temu, galan99 napisał:

kto ma szczaw na polu czy rumianu to PH 4 do 4,5 .

 sporek polny, czerwiec roczny, iglica pospolita, palusznik krwawy, koniczyna polna, rzodkiew świrzepa, tomka oścista, szczaw polny, chłodek drobny. Większość z nich to gatunki krótkotrwałe, zachwaszczające najczęściej rośliny zbożowe. Tylko szczaw polny jest rośliną wieloletnią, a jego występowanie świadczy dodatkowo o niewłaściwie i niestarannie wykonywanych zabiegach uprawowych. Jeżeli na polu uprawnym pojawi się któryś z wyżej wymienionych gatunków chwastów jest to sygnał, że należy wykonać wapnowanie.

Bzdura z ta rzodkiew świrzepą mam kawałki ph 6.8 -7 i jest co roku 

Edytowano przez Kubawww

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

A na pewno jest takie PH ? .

    • Chwasty gleb zasadowych: mak polny, bodziszek łąkowy, szałwia łąkowa, owies głuchy, lucerna siewna, pięciornik rozłogowy, fiołek polny, gorczyca polna, tobołki polne, dymnica pospolita, pokrzywa żegawka, poziewnik polny, ostróżeczka polna, jasnota biała

    • Chwasty gleb kwaśnych: rumian polny, koniczyna polna, fiołek trójbarwny, szczaw polny, rzodkiew świrzepa, iglica pospolita, sporek wiosenny, czerwiec roczny.

Oto przykłady gatunków wskaźnikowych:

    • Chwasty występujące powszechnie (kosmopolityczne): mniszek pospolity, lekarski, mlecz polny, tasznik pospolity, rdest ptasi

    • Chwasty gleb bogatych w próchnicę: bodziszek drobny, szczaw żółty, dymnica pospolita, łoboda ogrodowa, maruna bezwonna, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, pokrzywa zwyczajna i pokrzywa żegawka

    • Chwasty gleb ciężkich i gliniastych: podbiał pospolity, rumian pospolity, bylica pospolita, komosa biała, szczaw kędzierzawy, kurzyślad polny, mlecz kolczasty

    • Chwasty gleb wapiennych (bogatych w wapń): podbiał pospolity, przetacznik lśniący, miłek wiosenny, groszek bulwiasty, blekot pospolity, rolnica pospolita, lepnica rozdęta, cykoria podróżnik, pierwiosnka lekarska, czyściec prosty, czyściec roczny

    • Chwasty gleb piaszczystych i słabogliniastych: mak piaskowy, gęsiówka piaskowa, czerwiec roczny, szczaw roczny, sporek polny, przymiotno kanadyjskie

    • Chwasty gleb piaszczystych ubogich w próchnicę: koniczyna polna, babka wąskolistna, przymiotno kanadyjskie, chłodek drobny, prosienicznik gładki, turzyca piaskowa, chroszcz nagołodygowy

    • Chwasty gleb wilgotnych i podmokłych: kozłek lekarski, podbiał pospolity, jaskier rozłogowy, skrzyp polny, czyściec błotny, mydlinica lekarska, żywokost lekarski, rdest gruczołowaty, rdest kolankowy, czerniec gronkowy, bobrek trójlistny, szalej jadowity

    • Chwasty gleb ubogich w azot: babka zwyczajna, babka lancetowata, koniczyna biała, wyka drobnokwiatowa, wyczyniec polny

    • Chwasty gleb bogatych w azot: pokrzywa zwyczajna, komosa biała, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna .

To się sprawdza w 90 % .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314
5 minut temu, galan99 napisał:

A na pewno jest takie PH ? .

    • Chwasty gleb zasadowych: mak polny, bodziszek łąkowy, szałwia łąkowa, owies głuchy, lucerna siewna, pięciornik rozłogowy, fiołek polny, gorczyca polna, tobołki polne, dymnica pospolita, pokrzywa żegawka, poziewnik polny, ostróżeczka polna, jasnota biała

    • Chwasty gleb kwaśnych: rumian polny, koniczyna polna, fiołek trójbarwny, szczaw polny, rzodkiew świrzepa, iglica pospolita, sporek wiosenny, czerwiec roczny.

Oto przykłady gatunków wskaźnikowych:

    • Chwasty występujące powszechnie (kosmopolityczne): mniszek pospolity, lekarski, mlecz polny, tasznik pospolity, rdest ptasi

    • Chwasty gleb bogatych w próchnicę: bodziszek drobny, szczaw żółty, dymnica pospolita, łoboda ogrodowa, maruna bezwonna, tasznik pospolity, gwiazdnica pospolita, pokrzywa zwyczajna i pokrzywa żegawka

    • Chwasty gleb ciężkich i gliniastych: podbiał pospolity, rumian pospolity, bylica pospolita, komosa biała, szczaw kędzierzawy, kurzyślad polny, mlecz kolczasty

    • Chwasty gleb wapiennych (bogatych w wapń): podbiał pospolity, przetacznik lśniący, miłek wiosenny, groszek bulwiasty, blekot pospolity, rolnica pospolita, lepnica rozdęta, cykoria podróżnik, pierwiosnka lekarska, czyściec prosty, czyściec roczny

    • Chwasty gleb piaszczystych i słabogliniastych: mak piaskowy, gęsiówka piaskowa, czerwiec roczny, szczaw roczny, sporek polny, przymiotno kanadyjskie

    • Chwasty gleb piaszczystych ubogich w próchnicę: koniczyna polna, babka wąskolistna, przymiotno kanadyjskie, chłodek drobny, prosienicznik gładki, turzyca piaskowa, chroszcz nagołodygowy

    • Chwasty gleb wilgotnych i podmokłych: kozłek lekarski, podbiał pospolity, jaskier rozłogowy, skrzyp polny, czyściec błotny, mydlinica lekarska, żywokost lekarski, rdest gruczołowaty, rdest kolankowy, czerniec gronkowy, bobrek trójlistny, szalej jadowity

    • Chwasty gleb ubogich w azot: babka zwyczajna, babka lancetowata, koniczyna biała, wyka drobnokwiatowa, wyczyniec polny

    • Chwasty gleb bogatych w azot: pokrzywa zwyczajna, komosa biała, gwiazdnica pospolita, przytulia czepna .

To się sprawdza w 90 % .

Tak pole już 3 razy badałem i ph ciągle w tych przedziałach przy dawkach 2 tony węglanu co 2 lata wszystko pięknie rośnie tylko tej świrzepy jest od zaje.. z rzepaku możliwość jedynie cl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556

Te badania robisz w jednym punkcje czy sprawdzone w innych ? .

Jak robiłem pod malinę , borówkę i leszczynę w 3 punktach to się badania rozjechały .

To jak robią badania po program wapnowanie robili przed programem mieli niskie PH .

Jak robił do programu wzrosło PH o 1,5 cud się stał .

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
androproteam    23
1 godzinę temu, malinalbe napisał:

w dużych pakach i minus 10% plus minus 135 145 zł zależy dużo od sprzedawcy

 

 

 

polecam duet niedrogie i dobre rozwiązanie na t1 nie wiem jak wychodzi 8 ha brałem 20 ha I pak wychodzi 2200 zł plus bon na paliwo

 

to na górze odnośnie axsial

 

 

troskę namotałem z moją odp

 

Pak dawałeś na 20ha,czy na mniej żeby podnieść dawki? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3656
18 minut temu, galan99 napisał:

Te badania robisz w jednym punkcje czy sprawdzone w innych ? .

Jak robiłem pod malinę , borówkę i leszczynę w 3 punktach to się badania rozjechały .

To jak robią badania po program wapnowanie robili przed programem mieli niskie PH .

Jak robił do programu wzrosło PH o 1,5 cud się stał .

U znajomego nigdy nie wapnowany torf kwaśny miał pH 7 na program...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ArBarol    0

Witam wszystkich grupowiczów!

Od kilku dni zastanawiam się czego użyć do zabiegu T1 w pszenżycie i pszenicy. Obydwie uprawy prowadzone są w monokulturze zbożowej. Jeśli chodzi o pszenżyto to rośnie ono na ziemi klasy 4a, 4b, 5 są to dwie odmiany Orinoko oraz Cappricia. Planowane nawożenie N to 150/160 kg/ha średni plon jaki chciałbym osiągnąć to 6,5 t. Co do pszenicy odmiany Wilejka to rośnie ona na ziemi klasy 4a, 3b, planowane nawożenie N 160/170 kg/ha, średni zakładany plon 7-7,5 t.

Panowie co myślicie o takim rozwiązaniu na zabieg T1 375 g Fenpropidyny (Tern 0,5l) + 375 g cyprodynilu (Unix 0,5 kg) + 300 prochlorazu ( Atropos 0,6l)?

Czy lepszym rozwiązaniem byłby Artemis w dawce 2l/ha?

Można prosić o jakieś propozycje na zabieg T2/T3 w pszenżycie i T2 w pszenicy? 

Edytowano przez ArBarol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nh89    11

U mnie to samo. Jak poszły próby do programu na wapnowanie to pH znacząco wzrosło. Lecz oczywiście się tego spodziewałem i wziąłem też jedną próbę zmieszalem zaskrzypiałą ziemię sąsiada z torfem zmieszalem. pH 6.1 wyszło czy jakoś podobnie. Nic mi się nie załapało. Korzystał ktoś z tego wapnowania tak konkretnie ?

Edytowano przez Nh89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf3635    72
5 godzin temu, XTRO napisał:

Ja chyba zmienię T1 i polecę Unix+Kendo+ Tebu 

To samo, tylko dawki jeszcze myślę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    404

Wybrałem na ten rok taki sam zestaw, w dawkach: unix 0,5 kg , kendo 0,166 li, tebu. 200 g / ha. Na T2 niestety jeszcze nie wybrałem, zastanawiam się nad: protiokonazol 180 g + azoksy, albo proaxor 0,7 + protio 100 g, lub sam priaxor 1 li.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jakub5080    3

Witam

Stosował ktoś może Turbo pak z syngenty na T1 fenpropidyna 750 g i metkonazol 60g, bo przedstawiciel daje mi niezłą cenę ale nie wiem czy się na to decydować. Jeszcze jest trochę czasu, dlatego można się pozastanawiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRtobacco    2

Mam saletrę, saletrosan, kizeryt co dać na pierwszą dawkę? Kizeryt i saletrę czy saletrosan ale bez kizerytu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3497

200 kg saletrosanu,jeśli pszenica rozkrzewiona to masz dosyć siarki i azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7556
12 godzin temu, superfarmer02 napisał:

U znajomego nigdy nie wapnowany torf kwaśny miał pH 7 na program...

Jaki torf kwaśny  tak samo jak kupują torf pod borówkę ma mieć 4,5 PH a ma 7 PH ale jak by co to kwaśny .

PH 5,5 będzie się rodzić wszystko aby była próchnica nie zlewna ziemia .

W Polsce 5,5 to ziemie kwaśne .

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
11 godzin temu, Nh89 napisał:

U mnie to samo. Jak poszły próby do programu na wapnowanie to pH znacząco wzrosło. Lecz oczywiście się tego spodziewałem i wziąłem też jedną próbę zmieszalem zaskrzypiałą ziemię sąsiada z torfem zmieszalem. pH 6.1 wyszło czy jakoś podobnie. Nic mi się nie załapało. Korzystał ktoś z tego wapnowania tak konkretnie ?

Tak ,2 x konkretnie .podzielone gospodarstwo na siebie i ojca.

Łącznie na 58ha w ciągu 2 lat wysiałem na program prawie 350t wapna w większości kredy omya w 100% na program.

O szczegóły pisz na priv. 

Co do lancet plus to od 3 lat używam i na ten też jesienią kupiłem, na polu lustro nawet jednego chwasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871
2 godziny temu, GRtobacco napisał:

Mam saletrę, saletrosan, kizeryt co dać na pierwszą dawkę? Kizeryt i saletrę czy saletrosan ale bez kizerytu

Bardzo dużo zależy od prób glebowych. Jak zasobności są ok to saletrosan wystarczy tak jak pisze @miwigos, jak są problemy z zasobnościami to raczej lepiej saletre i kizeryt - możesz wtedy lepiej ustawić stosunek azotu do siarki i magnezu - zgodnie z tym co akurat potrzebujesz.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj