sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

Patrykxd    37
Bartekj1994 napisał:

Stosował ktoś na pszenicę gnojowice świńska na wiosnę? Próbowałem w zeszłym roku na żyto i pszenżyto i efekt był zadowalający. W tym roku dałem jesienią 30tys l na ha jesienią i planuje powtórzyć tą dawkę na początku marca jak tylko będzie można wjechać z beczka. 

Ja u siebie stosowałem na żyto i pszenżyto, a w tym roku na pszenicę będę leciał. Dawka ok. 20m3 i najlepiej jakby w najbliższe dni nadawali deszcz to mniejsze straty azotu. Efekty widoczne szybko po zastosowaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ervyn    20
17 godzin temu, janusz_zawierucha napisał:

Na bogato z azotem 😁

czy ja wiem 176N to nie sa jeszcze takie duże ilości bywało że dawałem więcej. jak bedzie dużo deszczu to jeszcze na kłos coś dorzucę jeśli ceny trochę spadną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaXtzTS    21

czym by można potraktować stare brodło żeby później rozrzucic to po polu pod pszenice i wniosło cos do gleby poza starą słomą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321
Patrykxd napisał:

Bartekj1994 napisał:

Stosował ktoś na pszenicę gnojowice świńska na wiosnę? Próbowałem w zeszłym roku na żyto i pszenżyto i efekt był zadowalający. W tym roku dałem jesienią 30tys l na ha jesienią i planuje powtórzyć tą dawkę na początku marca jak tylko będzie można wjechać z beczka. 

Ja u siebie stosowałem na żyto i pszenżyto, a w tym roku na pszenicę będę leciał. Dawka ok. 20m3 i najlepiej jakby w najbliższe dni nadawali deszcz to mniejsze straty azotu. Efekty widoczne szybko po zastosowaniu.

nie masz problemu z sąsiadami? U mnie we wsi jeden wylał gnojowice na zboze wiosna i przyjechali z ochrony środowiska. Komuś śmierdziało. Gnojowice należy wymieszać z gleba w ciągu 24h

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Nie, w zeszłym roku wjechałem 25.02, a z azotem 2.03, generalnie ładnie to wszystko wyglądało. W tym roku koło 15 lutego zacznę się przyglądać prognozie pogody. Chyba zrobię tak ze będę celował w 1-2 marca, żeby za jednym brudzeniem rozsiewacza podać MgS i NPK pod kukurydze


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

z siarczanem magnezu wyjeżdżam ok 10 lutego, jak będzie widział że szykują się roztopy to wcześnie ruszę, najwazniejsze żeby ziemia była zamarznięta

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66
4 godziny temu, MaXtzTS napisał:

czym by można potraktować stare brodło żeby później rozrzucic to po polu pod pszenice i wniosło cos do gleby poza starą słomą?

Wapnem palonym potraktuj. A coś wnieść do gleby to chyba lepiej na pole, a nie w tą kupę słomy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrykxd    37
Piffpaff napisał:

Patrykxd napisał:

Bartekj1994 napisał:

Stosował ktoś na pszenicę gnojowice świńska na wiosnę? Próbowałem w zeszłym roku na żyto i pszenżyto i efekt był zadowalający. W tym roku dałem jesienią 30tys l na ha jesienią i planuje powtórzyć tą dawkę na początku marca jak tylko będzie można wjechać z beczka. 

Ja u siebie stosowałem na żyto i pszenżyto, a w tym roku na pszenicę będę leciał. Dawka ok. 20m3 i najlepiej jakby w najbliższe dni nadawali deszcz to mniejsze straty azotu. Efekty widoczne szybko po zastosowaniu.

nie masz problemu z sąsiadami? U mnie we wsi jeden wylał gnojowice na zboze wiosna i przyjechali z ochrony środowiska. Komuś śmierdziało. Gnojowice należy wymieszać z gleba w ciągu 24h

Jakoś 2 lata temu weszło, że można wylewać gnojowicę na zboża ale tylko na cele paszowe. Na łąki też się wylewa i nie miesza i. jest dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majster545    15
10 godzin temu, Patrykxd napisał:

Jakoś 2 lata temu weszło, że można wylewać gnojowicę na zboża ale tylko na cele paszowe. Na łąki też się wylewa i nie miesza i. jest dobrze.

Witam, ile czystego azotu zastosować na 1 dawkę w pszenicy. Pszenica ładnie pokrzewiona a w połowie lutego mam zamiar zastosować 150 kg siarczanu magnezu. Nawożenie planuje zamknąć w 130 kg N. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

Co to znaczy ładnie pokrzewiona? Mam w okolicy takich co sieją po 300kg/ha pszenicy i tez mówią że ładnie pokrzewiona, a zapytasz ile ma rozkrzewień to jeden z drugim nie wie o czym do niego gadasz.

Ja na takie ,,ładnie pokrzewione" czyli po 3 rozkrzewienia w zeszłym sezonie dawałem pod 200kg saletrosanu. Druga dawka bodajże 300kg zaksanu. Trzecia dawka 100 z groszami zaksanu. W tym sezonie podobnie pokrzewione więc nawożenie planuje zrobić takie samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

wczoraj sprzedałem pszenicę i teraz już dokładnie wiem że pszenica na 3 działkach siana w jednym terminie i jedna odmiana, na każdym polu przedplonem pszenica I sloma została na polu, na wiosnę w większości miala 3 rozkrzewienia po 250kg poli 8, 100kg siarczanu magnezu i pH w okolicy 6- 6.3 i tak 1 działka N1 250kg saletry N2 200kg plon dokładny 8.1t 2 działka N1 200kg i N2 200kg saletry plon 6.8t 3 działka N1 150kg N2 150kg plon 5.6t Tylko pierwsza działkę udało się wykosić przed deszczem kolejne stały 2 tygodnie w deszczy. W tym roku planuje na wszystkich działkach wysiac 100kg siarczanu magnezu N1 250kg saletry N2 200kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

wczoraj sprzedałem pszenicę i teraz już dokładnie wiem że pszenica na 3 działkach siana w jednym terminie i jedna odmiana, na każdym polu przedplonem pszenica I sloma została na polu, na wiosnę w większości miala 3 rozkrzewienia po 250kg poli 8, 100kg siarczanu magnezu i pH w okolicy 6- 6.3 i tak 1 działka N1 250kg saletry N2 200kg plon dokładny 8.1t 2 działka N1 200kg i N2 200kg saletry plon 6.8t 3 działka N1 150kg N2 150kg plon 5.6t Tylko pierwsza działkę udało się wykosić przed deszczem kolejne stały 2 tygodnie w deszczy. W tym roku planuje na wszystkich działkach wysiac 100kg siarczanu magnezu N1 250kg saletry N2 200kg.

Fajne porównanie, czyli mamy

450kg saletry - 144kg N i 100kg siarczanu -> plon 8.1t
400kg saletry - 128kg N -> plon 6.8t
300kg saletry - 96kg N -> plon 5.6t

ochrona taka sama?
jaki był przed-przedplon? tez jednakowy?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Druga dawka azotu powinna być większa niż pierwsza bo to ona ma większy wpływ na plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mostowiak    21
1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

wczoraj sprzedałem pszenicę i teraz już dokładnie wiem że pszenica na 3 działkach siana w jednym terminie i jedna odmiana, na każdym polu przedplonem pszenica I sloma została na polu, na wiosnę w większości miala 3 rozkrzewienia po 250kg poli 8, 100kg siarczanu magnezu i pH w okolicy 6- 6.3 i tak 1 działka N1 250kg saletry N2 200kg plon dokładny 8.1t 2 działka N1 200kg i N2 200kg saletry plon 6.8t 3 działka N1 150kg N2 150kg plon 5.6t Tylko pierwsza działkę udało się wykosić przed deszczem kolejne stały 2 tygodnie w deszczy. W tym roku planuje na wszystkich działkach wysiac 100kg siarczanu magnezu N1 250kg saletry N2 200kg.

Regulację robiłeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2259
4 minuty temu, kamil255 napisał:

Druga dawka azotu powinna być większa niż pierwsza bo to ona ma większy wpływ na plon

Nie zawsze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Kieruje się tym czego mnie uczono na studiach i własnym doświadczeniem. Przez kilka lat stosowalem różne nawożenie, porównania i takie rozwiązanie u mnie najlepiej się sprawdza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321
koniu napisał:

Czemu pierwsza dawka większa od drugiej?

wyszło przez przypadek po źle ustawiłem rozsiewacz i dla tego tak wyszło ale wychodzi na to że opłacało się

yacenty napisał:

1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

wczoraj sprzedałem pszenicę i teraz już dokładnie wiem że pszenica na 3 działkach siana w jednym terminie i jedna odmiana, na każdym polu przedplonem pszenica I sloma została na polu, na wiosnę w większości miala 3 rozkrzewienia po 250kg poli 8, 100kg siarczanu magnezu i pH w okolicy 6- 6.3 i tak 1 działka N1 250kg saletry N2 200kg plon dokładny 8.1t 2 działka N1 200kg i N2 200kg saletry plon 6.8t 3 działka N1 150kg N2 150kg plon 5.6t Tylko pierwsza działkę udało się wykosić przed deszczem kolejne stały 2 tygodnie w deszczy. W tym roku planuje na wszystkich działkach wysiac 100kg siarczanu magnezu N1 250kg saletry N2 200kg.

Fajne porównanie, czyli mamy

450kg saletry - 144kg N i 100kg siarczanu -> plon 8.1t
400kg saletry - 128kg N -> plon 6.8t
300kg saletry - 96kg N -> plon 5.6t

ochrona taka sama?
jaki był przed-przedplon? tez jednakowy?

ochrona taka sama i wszystko robione tego samego dnia t1 prochlorach+ fenpropidyna+ tebu t2 priaxor +tebu. Przedplonem wszędzie była pszenica

Mostowiak napisał:

1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

wczoraj sprzedałem pszenicę i teraz już dokładnie wiem że pszenica na 3 działkach siana w jednym terminie i jedna odmiana, na każdym polu przedplonem pszenica I sloma została na polu, na wiosnę w większości miala 3 rozkrzewienia po 250kg poli 8, 100kg siarczanu magnezu i pH w okolicy 6- 6.3 i tak 1 działka N1 250kg saletry N2 200kg plon dokładny 8.1t 2 działka N1 200kg i N2 200kg saletry plon 6.8t 3 działka N1 150kg N2 150kg plon 5.6t Tylko pierwsza działkę udało się wykosić przed deszczem kolejne stały 2 tygodnie w deszczy. W tym roku planuje na wszystkich działkach wysiac 100kg siarczanu magnezu N1 250kg saletry N2 200kg.

Regulację robiłeś

Tak na każdą działkę dawałem medax max R1 0.45kg R2 0.3kg do żniw nie złamał się nawet jeden klos. Działki 2 i 3 pochylił dopiero 2 tygodniowy deszcz. Na 100% gdyby nie te opady to plon byłby większy ale wszystkiego nie można mieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

Mam odmianę pszenicy Florian ierwszy rok co możecie o niej powiedzieć. Może jakieś wskazówki odnośnie ochrony i skracania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

serio? tyle nasion wyprodukowali?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszt135    11

W poprzednim roku miałem kawałek zasiany Euforią i stwierdziłem (po plonowaniu), że można powiększyć zasiewy tą odmianą. Miałem Venecję i Wilejkę , ale nie było szału. 

Edytowano przez tomaszt135

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj