sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

19seba    12
38 minut temu, Piffpaff napisał:

efekt wizualny super, pszenica była dosłownie "czarna" bujała jak szalona. na n2 poszło jeszcze 150kg saletry i plon ok 7-8t ale będę wiedział dokładnie jak sprzedam pszenicę. Są dwa problemy 1- bardzo zakwasza glebę a 2 więcej jak 9-10m nie rozrzucisz bo jest bardzo drobna i wystarczy trochę wiatru żeby zwiało i zrobią się dziury na polu. w tym roku tez chciałem siać na części pół ale nie było nigdzie na stanie a wszystko drożało z dnia na dzień więc kupiłem saletre

ja nie mam jeszcze nawozów i tak myślałem żeby kupić siarczan bo raz po trawie rozsiałem i był efekt dobry a nie wiedziałem jak z pszenicą bedzie :D kurcze ja mam ścieżki 15 m , a granulowany siałeś ? Siarki w pszenicy to nie podawałem nigdy a może bedzie wielka różnica i też przy mniejszym nawożeniu plon bedzie

Edytowano przez 19seba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3491

Jest pylisty, makro i super makro ten ostatni na 24 m doleci, ale mnie dokładnie jak saletrosan lub polifoska 21 ,dlatego duzo ludzi wybiera saletrosan klub polifoske 21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316

jeśli ktoś nie ma pH przynajmniej 6 to niech nie próbuje sypac bo mocno zbija w dół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2450
1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

efekt wizualny super, pszenica była dosłownie "czarna" bujała jak szalona. na n2 poszło jeszcze 150kg saletry i plon ok 7-8t ale będę wiedział dokładnie jak sprzedam pszenicę. Są dwa problemy 1- bardzo zakwasza glebę a 2 więcej jak 9-10m nie rozrzucisz bo jest bardzo drobna i wystarczy trochę wiatru żeby zwiało i zrobią się dziury na polu. w tym roku tez chciałem siać na części pół ale nie było nigdzie na stanie a wszystko drożało z dnia na dzień więc kupiłem saletre

Bądzmy szczerzy , u ciebie  to bujanie i kolor to w 80% zawdzięczasz tej gnojowicy , a nie 42 kg azotu amonowego z siarczanu , bo to i azot nie jakiś szybko działający , tylko najpierw musi się związać z glebą więc z tym że pszenica buja po nim jak szalona to bajki 

bo ktoś się naczyta i będzie chciał plon zrobić na 50 kg N

Edytowano przez mysza103
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9199

po saletrzaku zawsze pszenica nabiera ciemnego, wchodzącego w niebieski koloru

nie wiem, dlaczego tak jest, ale potrafię wskazać na wsi każde pole, gdzie na pierwszą dawkę poszedł saletrzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316
mysza103 napisał:

1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

efekt wizualny super, pszenica była dosłownie "czarna" bujała jak szalona. na n2 poszło jeszcze 150kg saletry i plon ok 7-8t ale będę wiedział dokładnie jak sprzedam pszenicę. Są dwa problemy 1- bardzo zakwasza glebę a 2 więcej jak 9-10m nie rozrzucisz bo jest bardzo drobna i wystarczy trochę wiatru żeby zwiało i zrobią się dziury na polu. w tym roku tez chciałem siać na części pół ale nie było nigdzie na stanie a wszystko drożało z dnia na dzień więc kupiłem saletre

Bądzmy szczerzy , u ciebie  to bujanie i kolor to w 80% zawdzięczasz tej gnojowicy , a nie 42 kg azotu amonowego z siarczanu , bo to i azot nie jakiś szybko działający , tylko najpierw musi się związać z glebą więc z tym że pszenica buja po nim jak szalona to bajki 

bo ktoś się naczyta i będzie chciał plon zrobić na 50 kg N

stosuje gnojowice świńska kilka lat i w różnych konfiguracjach z nawozami ale po siarczanie amonu efekt wizualny był najlepszy, może tu bardziej pomogła siarka jak azot z nawozu która wspomogla przyswajanie N z gnojowicy. Ale drugiej strony ile tego azotu było na wiosnę jak zastosowałem gnojowice na poczatku września a siarczan amonu po 6 miesiachach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

efekt wizualny super, pszenica była dosłownie "czarna" bujała jak szalona. na n2 poszło jeszcze 150kg saletry i plon ok 7-8t ale będę wiedział dokładnie jak sprzedam pszenicę. Są dwa problemy 1- bardzo zakwasza glebę a 2 więcej jak 9-10m nie rozrzucisz

Kup grubo ziarnisty, u mnie siej na 21m i pole równo pokryte. 

34 minuty temu, Piffpaff napisał:

jeśli ktoś nie ma pH przynajmniej 6 to niech nie próbuje sypac bo mocno zbija w dół

Jeżeli na raz pójdzie co najmniej 300kg to może tak, ale u mnie przy dawce 200kg na rzepak i 100kgna zboża nie zauważyłem spadku pH nawet na glebach 5,5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    50

wizualnie to po siarczanie amonu pszenica lepiej wygląda jak po saletrze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Muszę siać, co tam pH.. Byle ciemne było.. Niech somsiad widzi że mnie stać 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    316

jaka jest różnica między pylistym a granulowanym? Nie trzeba go wysiewać wcześniej niż pylisty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2450
16 minut temu, Piffpaff napisał:

stosuje gnojowice świńska kilka lat i w różnych konfiguracjach z nawozami ale po siarczanie amonu efekt wizualny był najlepszy, może tu bardziej pomogła siarka jak azot z nawozu która wspomogla przyswajanie N z gnojowicy. Ale drugiej strony ile tego azotu było na wiosnę jak zastosowałem gnojowice na poczatku września a siarczan amonu po 6 miesiachach?

Jeśli chodzi o siarke to jak najbardziej się z tym zgodzę , ale o azot z siarczanu to nie bardzo , bo weżmy tylko taki przykład że stosujemy 250 kg saletry to już mamy tyle samo azotu amonowego co w siarczanie (200kg) do tego drugie tyle azotu saletrzanego , który działa najszybciej , to po takiej dawce to powinno ją dopiero bujnąć , że aż by ją z korzeni wyrwało , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7551

Pulsar – Siarczan amonu  Składniki:

azot amonowy (N) (20,8%),

siarka (S) (24%).

Saletrosan 26

Składniki: azot (N)(26%), trójtlenek siarki (SO3)(32,5%)

Siarczan Amonu słabiej wypada .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2450

w siarczanie amonu masz tyle czystej siarki , a w saletrosanie nie. 

A jeśli chodzi czym się różni siarczan pylisty od granulowanego , to granulowanego nie ma , jest tylko krystaliczny , i jeden bardziej miałki , a drugi ma grubsze kryształki , można by je porównać że jeden do drobny cukier , a drugi gruby , ma po prostu grubsze kryształki , 

 ale żeby poleciał na 21m , to szczerze wątpię , chyba że w bezwietrzną pogodę , bo minimalne podmuchy i na pewno nie będzie dorzucał

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowal148    3

U mnie siarczan amonu makro leciał na 24m bez mijaków, w tym roku ma dolecieć na 27m, ale wiadomo jak kosem będziesz siał to na 10 nie doleci 😆. Jednego roku miałem siarczan as 21 select, kulki grubości ziarna grochu, to pewnie i na 40m doleci ale nie wiem jak w tym roku z dostępnością.  Co do zakwaszenia to wcale na zboża nie trzeba dawać 200kg, wystarczy dać 100kg i poprawić saletrą. Siarka daje ten fajny efekt "czarnej pszenicy" 

Na zdjęciu efekt siarki w jęczmieniu 

20170331_110330.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314
1 minutę temu, Kowal148 napisał:

U mnie siarczan amonu makro leciał na 24m bez mijaków, w tym roku ma dolecieć na 27m, ale wiadomo jak kosem będziesz siał to na 10 nie doleci 😆. Jednego roku miałem siarczan as 21 select, kulki grubości ziarna grochu, to pewnie i na 40m doleci ale nie wiem jak w tym roku z dostępnością.  Co do zakwaszenia to wcale na zboża nie trzeba dawać 200kg, wystarczy dać 100kg i poprawić saletrą. Siarka daje ten fajny efekt "czarnej pszenicy" 

Na zdjęciu efekt siarki w jęczmieniu 

20170331_110330.jpg

To samo macie przeciez w saletrosanie i dostępność łatwiejsza i wysiew równomierny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowal148    3

Saletrosan to nic innego jak mieszanka siarczanu amonu chyba z saletrą więc po co przepłacać. Siarczan w "normalnych" latach kosztował 650zl netto tona więc cena składnika najlepsza

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ervyn    20

Zastanawiam się czy dawać 150kg czy 200kg Siarczanu Magnezu z siarkopolu 21-36 na pszenicę, jak myślicie ma sens to 200kg? na 1 Dawkę 250kg saletry, na drugą planuję 300kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
ervyn napisał:

Zastanawiam się czy dawać 150kg czy 200kg Siarczanu Magnezu z siarkopolu 21-36 na pszenicę, jak myślicie ma sens to 200kg? na 1 Dawkę 250kg saletry, na drugą planuję 300kg.

Na bogato z azotem 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartekj1994    141

Stosował ktoś na pszenicę gnojowice świńska na wiosnę? Próbowałem w zeszłym roku na żyto i pszenżyto i efekt był zadowalający. W tym roku dałem jesienią 30tys l na ha jesienią i planuje powtórzyć tą dawkę na początku marca jak tylko będzie można wjechać z beczka. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj