Polecane posty

tomhim1    116
59 minut temu, donweter1989 napisał:

Pytałem, bo kilka lat temu była w okolicznym skupie taka akcja, że właściciel dość wysoko zakontraktował rolnikom rzepak. Przyszły żniwa plenne i niskie ceny, więc zerwał kontrakty, zapłacił kary a potem i tak go kupił ale po niższej cenie. I pomimo zapłaty kary wyszedł na tym lepiej niż by drogo kontraktowany kupił. Co prawda sporo ludzi się od tego czasu od niego odwróciła. A pytałem głównie, bo widzę że nie najgorsze ceny są pisane na kontraktach na nowe zbiory i tak się zastanawiam, czy zakłady nie zrobią takiego motywu jak temten gość.

Przeczytaj jeszcze raz bo deczko się niezrozumielismy. Ja pytałem o opcję gdy skup nie wywiąże się z kontraktu.

Czlowieku a kto się wycofa nawet jak odbiorą to albo tak ci zrobią potrącenia albo jak ja kiedyś pszenicę podpisałem umowę po 80zl a w żniwa cena była 55 to odebrali pierwszy transport niezgodny z umową bo brakowało parametru jednego i umowę zerwano. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

To uj z takim czymś. Ja nigdy niczego nie kontraktowalem, bo wychodzę z założenia że nie sprzedaje czegoś czego nie mam. Pytanie było czysto teoretyczne, bo widzę sporo postów osób, które twierdzą że płody muszą być po żniwach drogie bo kontrakty wysoko pisane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolaKarotka    547

Wystarczy przeczytać umowę ... kary niby 20%, 25% w jedną i w drugą stronę, ale drobnym drukiem wpisane że mogą obciążyć rolnika do kwoty poniesionych strat jeśli ten zerwie umowę. Jednym słowem te umowy ją "jednostronne", korzystne tylko dla skupującego.

Edytowano przez KarolaKarotka
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1293

W te żniwa była taka akcja w glencore bodaczów że w żniwa nic nie brali rzepaku bo obsługiwali tylko rolników z kontraktów, i każda ciężarówka była umawiana na godzinę zeby nie.robić kolejek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824

To pewnie teraz żałują, bo te 2300netto to teraz tanio, a to znaczy że nawet oni nie przewidywali takich wzrostow.. myśleli że się obkupią tanszymi kontraktami i później potanieje a tu niespodzianka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1293

Akurat na glencore to bym nie patrzył bo to jest tak światowa firma to im zwiewa jeśli stracą w Polsce to gdzie indziej zarobią i na odwrót, to są tacy gracze że nawet Agroloku ze swoimi kilkunastoma miliardami obrotów rocznie nie ma co porównywać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Florek93    27

@XTRO Ja jestem z okolic Łosic WLS

Edytowano przez Florek93
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    824
1 godzinę temu, ZELKOW napisał:

Akurat na glencore to bym nie patrzył bo to jest tak światowa firma to im zwiewa jeśli stracą w Polsce to gdzie indziej zarobią i na odwrót, to są tacy gracze że nawet Agroloku ze swoimi kilkunastoma miliardami obrotów rocznie nie ma co porównywać

Wiem co to za firma.. orlen zbyt Byczo przy nich nie wygląda, chodzi mi o to, że tacy jak oni chyba nie spodziewali się aż takich wzrostow cen  surowca 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, w sytuacji gdy rolnik / sprzedający nie wykona umowy z np. taką firmą jak CEFETRA, Glencore to nie dość, że masz 20% kary to jeszcze straszą zakupem zastępczym, czyli musisz pokryć koszt różnicy ceny w zakupie.

A jak masz taką sytuację którą opisałeś o skupie w swojej okolicy, moim zdaniem kto dalej do takiego sprzedaje to sam się nie szanuje.


Kupie zboże, płatność w dniu załadunku 

Wycena tylko we wiadomości prywatnej po podaniu kodu pocztowego.

Sprzedam wapno z transportem KUJAWIT, RADKOWIT (standard, Premium) / granulowane POLCALC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolaKarotka    547

Sprzedajesz już?

Ja bym napisała tak ... depozyt Agro-Kam cena dziś 3530, depozyt PZZ Wałcz dziś 3650

różnica 3650-3530=120 netto na tonie, licząc okres sierpień - styczeń mamy 6 miesięcy

czyli darmowy depozyt na dziś kosztuje 20 netto na tonie na miesiąc :) zgadza się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek424517    35

Depozyt za darmo, już kiedyś pisałem o tym. Oferta na dziś rzepak 3650 netto, 1270 netto pszenica paszowa. Zastanawiam się ze sprzedażą bo fajna oferta ale jak widzę, że giełda na zielono się otwiera to sam nie wiem heh. 

Edytowano przez wojtek424517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1955
11 minut temu, KarolaKarotka napisał:

Sprzedajesz już?

Ja bym napisała tak ... depozyt Agro-Kam cena dziś 3530, depozyt PZZ Wałcz dziś 3650

różnica 3650-3530=120 netto na tonie, licząc okres sierpień - styczeń mamy 6 miesięcy

czyli darmowy depozyt na dziś kosztuje 20 netto na tonie na miesiąc :) zgadza się?

Już pisałem miwigosowi, że lepszy depozyt jest w ADM. 5 zł netto na miesiąc za tonę i jak masz dobre zaolejenie, to piszesz kontrakt premiujący wysoką zawartość oleju i przechowywanie masz prawie za darmo.

Edytowano przez JanKrzysztof

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek424517    35

No jest już korekta, ale giełda jeszcze się nie zamknęła. Mi akurat pasuję Gołańcz bo niecałe 20 km ode mnie. Stara nazwa elewatora ' suflet Gołańcz ' kupiony w zeszłym roku przez PZZ Wałcz ( H. Stokłosa ). Być może w przyszłych latach już nie będzie darmowy, bądź zniosą depozyt. Chociaż ładnie się rozbudowują tam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3439

Co oni robią z tym rzepakiem skoro w Kruszwicy 1610,w Szamotułach 1640, Stokłosa sam tłoczy olej ?, w Gołańczy gorzej próby wychodzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj