adikpl1

Rozmiary opon do ciągników

Polecane posty

wojtas972    11

to zalezy jeszcze w jakich oponach ale najczesciej to jest podawana szerokosc i wielkosc opony czasami nawet wysokosc profilu

wiec np na oponach od c360 masz: 14,9 R28

14,9 to jest szerokosc opony a R28 to wielkosc kola

 

a jesli chodzi o wysokosc profilu to chyba w oponach rolniczych nie podaja, nie wiem nawet bo niegdy nie zwracalem nawet na to uwagi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

Podają ale w oponach niskoprofilowych i oznaczenie szerokości jest metryczne a nie calowe

np 520\70 r 38

520 szerokość w milimetrach

70 wysokość profilu

r opona radialna

38 średnica obręczy w calach

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JurekS    5

Panowie, zapędzisliście się nieco z tym tłumaczeniem że np R28 oznacza oponę radialną o średnicy osadzenia na feldze 28 cali. Bzdura, r 28 oznacza własnie tą średnicę a nie to że opona jest radialna!!! Na diagonalnych też jest takie oznaczenie. Opona radialna ma dodatkowo napis RADIAL na boku, może być też napis TUBELESS co oznacza oponę bezdętkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

to ciekawe co piszesz, to wytłumasz mi proszę dlaczegao na diagonalnych jest np. 18.4-34 a radialka ma 18.4R34?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JurekS    5

Wiesz co,nie wiem czemu:)ale wiem ze mam taka opone która jest 100% diagonalna a ma oznaczenie r28. Może to się teraz zmieniło - nie przeczę. Tak czy inaczej nie chodzi mi o to żeby się spierać tylko pomóc koledze w temacie. Jeśli obecnie na oponach stosuje się takie oznaczenia jak mowisz to zwracam honor - przepraszam :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GREMLIN    2

U mnie również na każdej radialnej jest R np.16.9R30 natomiast diagonalne np.12.4-28 ,polecam zdecydowanie Radial i to dobrej firmy, bo np.w ruskich ciągnikach opony pozostawiają wiele do zastanowienia a kartofle to do lasu :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Panowie, opona o nr 6.00-16 oznacza: 6.00-szerokość podana w calach 16- średnica osadzenia onony na feldze. 14.9-R 28 oznacza: 14.9 szerokość podana w calach R oznacza że jest to opona radialna 28 osadzenie opony na feldze w tym wypadku 28 cali. Ponadto np nr 34/09 oznacza że została wyprodukowana w 34 tygodniu 2009roku. W niskoprofilowych podaje się jeszcze wysokość profilu. Mogą tam być jeszcze info o indeksie nośności, maksymalnej prędkości nazwa bieżnika i wiele wiele więcej. Więc JurekS jeśli masz w numerze R to na stówę masz radialki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

A każda opona która nie ma podanego profilu to poprostu 80% tyle że tej wartości sie nie podaje bo jest z góry ustalona. 16.9-R28 ( ma profil 80% szerokości opony ). Opona 480/70R28 z uwagi że ma niższy profil producent podał pełne wymiary czyli szerokość 480 i profil 70% szerokości opony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89

coś chyba źle mówicie bo np valtra a72 przednie opony ma 13,6 R 24 to jak cal to 2.5 centymetra to szerokosc wychodzi aż 34 cm to jest coś nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Wiesz co,nie wiem czemu:)ale wiem ze mam taka opone która jest 100% diagonalna a ma oznaczenie r28. Może to się teraz zmieniło - nie przeczę. Tak czy inaczej nie chodzi mi o to żeby się spierać tylko pomóc koledze w temacie. Jeśli obecnie na oponach stosuje się takie oznaczenia jak mowisz to zwracam honor - przepraszam :)

 

Ciekawa ta twoja opona ;)

 

Oczywiście że nie będziemy się spierać, bo że tak powiem 'nie ma o co' :P

Według mnie jednak to R będzie oznaczało oponę radialną :huh:

 

Aha co do Valtry - opona będzie chyba miała te 34 cm :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas972    11

Grandzik porownaj sobie ta opone z tylnia w c360 14,9 no na moje oko to nie jest duzo szersza ale nie bede sie klucil

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

ja w landinim mam 13.6 z przodu i z miarką mierzyłem i jest 34cm szerokości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jendrek    124

Spieracie się tu o szerokość opony 13.6 R24, więc właśnie zmierzyłem w swoim zetorze i ma dokładnie 36 cm !! Opona Taurusa, zdjęcia Zetora w mojej galerii :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Zalezy jak kto mierzy, bo nikt nie sprecyzował czy szerokość mierzy się od krańców bieżnika czy opony, powinno się mierzyć boki opon a z pewnością niektórzy mierzą bieżnik i stąd różnice

 

 

 

 

OZNACZENIE OPON

 

1. Nazwa producenta

2. Rozmiar opony:

480/70R30 opona radialna niskoprofilowa o szerokości 480 mm i stosunku wysokości do szerokości przekroju wynoszącym 70%, średnica osadzenia 30 cali.

3. Oznaczenie opon diagonalnych np. 16.9-30 -16.9 szerokość w calach, 30 średnica osadzenia w calach.

4. Opona radialna np. 16.9R30 oznaczenia tak jak w oponie diagonalnej, R - oznacza budowę radialną

5. Oznaczenie nośności i dopuszczalnej prędkości

-147A8 indeks nośności 147 odpowiada 3075 kg ,A8 prędkość dopuszczalna 40 km/h, w oponach diagonalnych nośność określa się liczbą PR, np. 8PR

nazwa rodziny i typu opon np optitrac DT830

5. instrukcja bezpieczeństwa

6. typ opony: tube type-dętkowa, tubless-bezdętkowa

7 strzałka określa wymagany kierunek toczenia

post-14995-0-14011700-1290362790_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

tak to niestety jest, że rozmiar rozmiarowi nierówny i opony o takim samym oznaczeniu ale różnych producentów mają różne wymiary

mam takie w domu 14,9 28 jedne są wyższe i szersze a drugie węższe i niższe :) jak stanę ciągnikami obok siebie to różnicę widać gołym okiem

a tutaj jest link do oznaczenia opon

http://www.oponyhurtdetal.pl/site/50/oznaczenia-opon.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Soczi87
      Witam Wszystkich. 
      Zamierzam kupić nowe opony do przyczepy jednoosiowej o ładowności 5t i zastanawiam się nad Indyjskimi oponami marki Vk-tyre. Czy ktoś z Was miał  do czynienia z tą marką. Szukam opinii. Dziękuję. 
    • Przez lukasz067
      Witam muszę wymienić opony przednie niestety  na nowe bo uzywki w chorych cenach i jak to będzie się miało do napędu 4x4   gdzie też bieżnik już powoli się kończy nie bedzie problemu ze zużyciem i synchronizacją, mierząc starą a wymiary nowej to ponad 5cm różnicy na średnicy 
    • Przez GRZES1545
      Witajcie
      Zastanawiam się nad oponami do auta o rozmiarze 205 /50/ r17
      Co powiecie o wielosezonowych oponach...jakiej firmy polecicie?
      @bratrolnika Darku Ty chyba masz doświadczenie co powiesz o oponach Continental?
       

    • Przez Mlody311
      Witam, muszę wymienić opony w ładowarce mam teraz założone 500/70r24, myślałem nad zmiana rozmiaru na 460/70r24 tylko że mają one mniejsza nośność o ok 600kg na oponę niż te 500-ki, ładowarka wożę max 2,5t. Co byście doradzili zostawić 500 czy zmienić na 460? Różnica w cenie ponad 3tys zł na 4szt
       
    • Przez M-A-T-E-U-S-Z
      Witam. Mam w niedalekim czasie zamiar kupić nowe opony diagonalne na tył 14.9-28 do c360 . Chciałbym sie doradzić poniewaz na rynku jest sporo marek jak i opini . Kryteria jakie mnie interesują to przykładowo czy opony nie pękaja po 8 czy 10 latach użydkowania , czy nowe opony trzymaja wymiary jak szerokość opony wysokość profilu i wysokość bieżnika , czy opony sie szybko nie zużywają . Słyszałem ,że Kabat nie trzyma wymiaru natomiast BKT produkuję na pierwszy montaz ale wiadomo radialki a diagonalne nie wiaadomo jak z jakością .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj