Polecane posty

slawek74 napisał:

jarecki napisał:

5 minut temu, TomaszKysiski napisał:

dla vatowca to teoretycznie bez różnicy czy z VAT sprzeda czy bez. a w praktyce jeśli ktoś ma sporą sprzedaż a jeszcze rozlicza się kwartalnie to może sporo namieszać w płynności finansowej bo części czy maszyny czy te i paliwo choć 8%ale trzeba wyłożyć VAT a później długo czekać na jego zwrot.

jest różnica i to dużą . Vatowiec otrzyma cene netto przez co straci możliwość odzyskania tego vat 

przy stawce 0 dalej można odliczyć wat od zakupów i wtedy dla watowca jest na plus

nic nie masz na plus przemysl to na spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel29    76

@DanielFarmer będzie teraz u Ciebie zabierał mleko kierowca z Piątnicy to możesz go podpytać czy robia w Piątnicy tak dalekie trasy po mleko jak z Piątnicy do Augustowa?

To będę wiedział czy jest sens myśleć o wypowiedzeniu w mlekpolu pod koniec roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki napisał:

 

1 minutę temu, slawek74 napisał:

przy stawce 0 dalej można odliczyć wat od zakupów i wtedy dla watowca jest na plus

      🤦‍♂️   z czego odliczysz jak nie możęsz  więcej odliczyć niż zapłacisz vat-u ?          jak na rachunku z vat masz 0 to jak odzyskasz np ten vat za  zakup pasz :D?     ksiegowa  ogarnia Tobie temat 

na VAT jestem chyba więcej lat niż Ty masz wiosen tak wnioskuje z twojego rozumowania VAT. więc jeśli podatku ze sprzedaży mam 0 a z zakupu np. 10000zl to składam do skarbówki deklaracje vat7 w której deklaruje że mam nadpłacone 10000zl i to 10000 skarbówka zwraca ma na konto. jesteś w stanie to pojąć? owszem rozlicza mnie księgowa że względu na brak czasu ale 5lat ekonomi i rachunkowości w szkole średniej i 5 na studiach miałem a obecnie prawie 20 lat na VAT jestem więc doskonale wiem jak to funkcjonuje.

  • Like 8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RusiL    303

widzę że temat VAT-u w rolnictwie niektórym myli się z bilansem przychodów i rozchodów obliczanym przy podatku dochodowym w działalności....

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12183
jarecki napisał:

 

1 minutę temu, slawek74 napisał:

przy stawce 0 dalej można odliczyć wat od zakupów i wtedy dla watowca jest na plus

      🤦‍♂️   z czego odliczysz jak nie możęsz  więcej odliczyć niż zapłacisz vat-u ?          jak na rachunku z vat masz 0 to jak odzyskasz np ten vat za  zakup pasz :D?     ksiegowa  ogarnia Tobie temat 

rynce opadają 🤦‍♂️ przy stawce ,,zero,, odzyskuje wszystek wat co wydałem w zakupach 😃 chłopie ja 18 lat rozliczam się z wat


TomaszKysiski napisał:

przy stawce zero odbieram wszystek wat co zaplacę czy 8 czy 23% a do skarbowego ,,0,, słownie zero 😁🙋‍♂️

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209

Jarecki jedziesz po bandzie 😁 nie dziwię się,żeś uciekł jeśli tak Ci rozrachunek wychodził... 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Tylko ja jako ryczałtowieć zyskam teraz na nawozach i paliwie z tym że już kupiłem i nawozy i paliwo jak jeszcze mowy o zniesieniu vatu nie było więc taki mój 'zysk' na tym będzie. Vatowcy raczej zyskają bo główna sprzedaż jest chyba z mleka a nie z bydła (mówię o osobach tu się wypowiadających). Tylko jest jeden problem z tym że wg mnie sprzedawcy po obniżce vatu podniosą marżę i tak cena będzie bez zmian czyli vatowcy zapłacą wiecej i nie odliczą sobie  z paliwa i nawozów. Z pozostałych rzeczy coś powinni zyskać

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak ryczaltowca może zyskać tak jak mówisz. zmiany mają być pół roku więc może jeszcze będziesz kupować paliwo, warto w twoim przypadku zrobić zapasy paliwa przy 8%vat zanim wejdzie znów 23. a vatowiec nic nie zyska, tylko inaczej będzie przepływ gotówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

to przy tych kosmicznych cenach foli, smarów, usług, pasz i innych dodatków dla bydła, środków produkcji to chyba jednak Vatowcy bardziej zyskają niż Ryczałtowcy szczególnie jak "uczciwi sprzedawcy" podniosą marże a Vatowcy  będą sprzedawać ze stawką o% swoje płody (w rocznym rozliczeniu)?

Edytowano przez Troker1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1191

Hmm ciekawa dyskusja o vat dla mnie wygląda to tak że masz mleka za 100 netto 2 tys skarbowa zabiera od razu a z 5 tys jak się rozliczysz to je dostaniesz a jak załóżmy będzie na nawozy i resztę 0 to zapewne nie dasz rady rozliczyć tych 5 tys i oddasz dodatkowa kaske do państwa załóżmy dodatkowy 1 tys 1.2 tys czy jeszcze inaczej to akurat każdy przypadek rolnika będzie Inny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

To skarbówka teraz dla Vatowca zabiera 2 tys bezpowrotnie a tylko 5tys do zwrotu? Czyli 7 % vat a do zwrotu 5%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1191
Przed chwilą, Troker1979 napisał:

To skarbówka teraz dla Vatowca zabiera 2 tys bezpowrotnie a tylko 5tys do zwrotu? Czyli 7 % vat a do zwrotu 5%?

A to kiedyś było inaczej? Bo nie przypominam sobie 

  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1191
Przed chwilą, Troker1979 napisał:

Pytam bo ja RR a temat interesuje. W takim wypadku raczej nie opłaca mi się przechodzić na vat

Dużo a nawet większość rolników nie wie na czym polega rozliczanie vat w gospodarstwie jedynie telefon do księgowej i powiedzenie jej czy wygląda to tak jak napisałem uświadomiło by ich o tym. Są też tacy  co za maszyne warta 100000 brutto mają 23 tys zwrotu vat z US 

13 minut temu, Troker1979 napisał:

to przy tych kosmicznych cenach foli, smarów, usług, pasz i innych dodatków dla bydła, środków produkcji to chyba jednak Vatowcy bardziej zyskają niż Ryczałtowcy szczególnie jak "uczciwi sprzedawcy" podniosą marże a Vatowcy  będą sprzedawać ze stawką o% swoje płody (w rocznym rozliczeniu)?

Wszyscy na rr nadal będą dostawać 7 % nawet w czasie tych półrocznych zmian 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379
Pawel29 napisał:

@DanielFarmer będzie teraz u Ciebie zabierał mleko kierowca z Piątnicy to możesz go podpytać czy robia w Piątnicy tak dalekie trasy po mleko jak z Piątnicy do Augustowa?

To będę wiedział czy jest sens myśleć o wypowiedzeniu w mlekpolu pod koniec roku. 

Mogę zapytać ale widzę większość myśli że do Piatnicy można w każdej chwili przejść a prawa jest taka że od 2010r nie było nigdy przyjęć na taką skalę jak w tym roku.Nawet jak tam jeżdżą to może się zdarzyć tak że przyjęcia jakiekolwiek będą za 2-3lata albo jak wcześniej przerwa będzie 10 lat trwała...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

A jak się z tego vatu rozlicza? Miesięcznie, kwartalnie,półrocznie czy rocznie? Czy jak nakupię towaru na zaś to ten vat rozliczam cały rok czy tylko w danym okresie rozliczeniowym? Jak to jest z maszynami kupionymi na raty? Rozliczam fakturę w okresie rozliczeniowym czy część(ratę)?

Mlekpol cena za grudzień 2 zł plus a ile to jak dostanę fakturę😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
32 minuty temu, alfa napisał:

Hmm ciekawa dyskusja o vat dla mnie wygląda to tak że masz mleka za 100 netto 2 tys skarbowa zabiera od razu a z 5 tys jak się rozliczysz to je dostaniesz a jak załóżmy będzie na nawozy i resztę 0 to zapewne nie dasz rady rozliczyć tych 5 tys i oddasz dodatkowa kaske do państwa załóżmy dodatkowy 1 tys 1.2 tys czy jeszcze inaczej to akurat każdy przypadek rolnika będzie Inny

Dadzą rady... Fyndy se zamówią 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7209
59 minut temu, Xawier napisał:

Tylko ja jako ryczałtowieć zyskam teraz na nawozach i paliwie z tym że już kupiłem i nawozy i paliwo jak jeszcze mowy o zniesieniu vatu nie było więc taki mój 'zysk' na tym będzie. Vatowcy raczej zyskają bo główna sprzedaż jest chyba z mleka a nie z bydła (mówię o osobach tu się wypowiadających). Tylko jest jeden problem z tym że wg mnie sprzedawcy po obniżce vatu podniosą marżę i tak cena będzie bez zmian czyli vatowcy zapłacą wiecej i nie odliczą sobie  z paliwa i nawozów. Z pozostałych rzeczy coś powinni zyskać

Jeśli sprzedawcy po obniżce podniosą ceny netto to ryczałt tak samo kupi drożej 🤦 Ja nie odliczę z nawozu, ale też nie zapłacę tego vatu, więc co mam odliczać... 

Edytowano przez pedro2
  • Like 1
  • Thanks 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Tak. Jeśli sprzedawcy po obniżce vatu podniosą marże to i ja jako RR i Ty jako Vatowiec zapłacimy więcej i chyba tak będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin441    342
2 godziny temu, DanielFarmer napisał:

Mogę zapytać ale widzę większość myśli że do Piatnicy można w każdej chwili przejść a prawa jest taka że od 2010r nie było nigdy przyjęć na taką skalę jak w tym roku.Nawet jak tam jeżdżą to może się zdarzyć tak że przyjęcia jakiekolwiek będą za 2-3lata albo jak wcześniej przerwa będzie 10 lat trwała...

Tamte lata minęły bezpowrotnie, rolnicy likwidują bez względu na mleczarnie, może w najlepszych mniej ale 3-4% dostawców minimum co rok zamyka, 60 letniemu krowiarzowi bez następcy nawet Piątnica nie stanie na przeszkodzie likwidacji, także będą brać napewno. Już wcześniej pisałem że spod Torunia rolnicy są zapisani do Piątnicy i nie odmówili im tylko kazali czekać 

Sierpc też kiedyś tylko do 80 km od mleczarni dalej nie biorą a już po 120-130 km latają w jedną stronę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xion    86

Fajne ogłupienie powstało na temat  vatu na af .Podział i o to chodzi, zanim w pole się pójdzie to pomarudzimy. 

Sokołów 3,6bi 4,5tł 13tys/l 1,86zł br

Dodam że jestem vatowcem. 

 

Edytowano przez Xion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
    • Przez danielhaker
      Jak Waszym zdaniem będą się kształtować ceny paliw w 2024? Czy można liczyć na obiecywane w kampanii wyborczej spadki?
      Dziś wiodące koncerny zaktualizowały cenniki uwzględniając nowe stawki podatków i opłat, a więc olej napędowy drożeje o +5,3gr
      Najlepszego w Nowym Roku
       
      kontynuacja zeszłorocznego tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj