Polecane posty

JanKrzysztof    1969

Jak pszenica przez lata była po 700 zł netto, to nie było inflacji?  Wszystko stopniowo drożało, a ceny płodów stały w miejscu.  Widać to po ilości zlikwidowanych  gospodarstw i hodowli...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No narzekać przy tych cenach to trochę nie wypada. Jak agrest miałeś koszty 2500 to ile będziesz miał teraz? 4000, góra 5000 zł. To teraz policz przychód. Było niecałe 6000zl. A ile będzie teraz? Napewno ponad 10000zl. Myślicie że na etacie komuś pensja wzrosła o 100% za tą samą robotę bo inflacja? Gorzej jak piszecie w przypadku suszy i innych klęsk. Wtedy koszty wysokie a przychody mizerne. Ale to w każdych czasach ciężko było wyrobić. Jak miwigos pisał, komu nie pasuje niech gdzie indziej szczęścia szuka. 

Wczoraj trochę miałem wyjazdów, to na bocznych drogach na sianokiszonki takie sprzęty chodziły , że ich wartość często powyżej 1 mln za zestaw to biedy nie widać.

Były czasy że litr paliwa się zrównał z litrem mleka był lament. Teraz 3 litry mleka albo o 4 w niektórych mleczarniach i jakoś hodują. Były czasy że nawozy tańsze od pszenicy. Teraz kilka razy droższe i sieją. Czas przywyknąć , że lepiej to już było😁

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Dlaczego uważacie, że przychód ze sprzedaży to jak wypłata w mieście? Albo "zostało wyprodukowane na tanich nawozach" to dużo zarobisz? Ja patrzę w ten sposób, aby za kasę ze sprzedaży móc spokojnie prowadzić tegoroczną produkcję. Miastowy tylko "przejada" pensję, my musimy inwestować na kolny sezon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No ale różnica między przychodem a kosztami była niecałe 4 tys a teraz może koło 8 wyjść. To czego nie rozumiesz? Gorzej jak ceny będą miały tendencje do powrotu powiedzmy w okolice 200 euro za pszenicę. Wtedy będzie słabo przy tych kosztach.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1003

Słowo klucz "może".. o tym czy zarobisz dowiesz się po żniwach, narazie to gdybanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2344

A co tu rozmyślać. Życie pokaze . Narazie teoretycznie wzrost cen jest na nasza korzyść ale czas pokaze plon cenę sprzedaży i sile nabywcza pieniądza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pcheella    86

Jak myślicie kupować azot na przyszły sezon teraz czy zaczekać do czerwca/lipca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2422

Kupiłem azot typowo pod dopłaty ale czy to stanieje nie mam pojęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Niewiele więcej kupisz za ten większy dochód z pszenicy, niewiele. Gdyby pozostałe ceny były jak sprzed to roku (maszyny, stal, mat. Budowlane) to można by się cieszyć, kredyty można pogonić szybciej, to fakt, ale poza tym ten większy zarobek wyjdzie dość podobnie, ewentualnie tylko  ciut lepiej. No ale przywyknąć trzeba,a zaplanować niczego jednak się nie da. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    57

Ja też kupiłem sam azot typowo pod dopłaty bo na ten rok miałem kupiony w sierpniu, ten pod dopłaty to nawet nie połowa tego co poszło w tym roku, pod oziminy zastanawiam się czy nie lepszym pomysłem będzie kupić bobek z kurników po 3k za auto bo mieszkam w zagłębiu kurników na Mazowszu, a nigdy nie kupowałem tego towaru bo jest swój obornik. Łatwo licząc npk 200 kg + 500 kg saletrzaku/saletry to minimum 2400/ha, dając pomiot można chyba ograniczyć azot do minimum to chyba nawet nie ma co się zastanawiać bo i to gó... wno zdrożeje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2458
1 godzinę temu, PawelWlkp napisał:

No ale różnica między przychodem a kosztami była niecałe 4 tys a teraz może koło 8 wyjść. To czego nie rozumiesz? Gorzej jak ceny będą miały tendencje do powrotu powiedzmy w okolice 200 euro za pszenicę. Wtedy będzie słabo przy tych kosztach.

7ton x 1500=10500 - ok 6000 kosztów , no to do 8000zł trochę chyba brakuje . Azot 0,5x 4000= 2000 +NPK 250kg x400= 1000 , kombajn z 600 zł materiał siewny w raz z siewem i uprawą z 1000zł , i już mamy 4600 , a gdzie jeszcze wszystkie opryski i inne koszty ? Jak ktoś będzie chciał na bogato , to i w 6000zł ciężko mu się będzie załapać 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek91p    79

Tak naprawdę kto prowadzi w miarę normalne gospodarstwo to nie ma co narzekać, czasy się zmieniają i tyle, a jak czytam, że fajnie by było sprzedawać po tych cenach, a kupować w takich jak było rok temu to niestety tylko marzenia. 

A pozatym spora część rolników kupuje mieszkania w mieście, więc źle nie jest, bo spora część miastowych też kupuje ale na kredyt ☺️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Zamawiał ktoś już azot na nowy sezon ? 3640 saletra i 3160 rsm 32 dobra cena ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
11 minut temu, Taurus83 napisał:

Zamawiał ktoś już azot na nowy sezon ? 3640 saletra i 3160 rsm 32 dobra cena ? 

Mogłeś kupić przed 15 na dopłaty to miałbyś po 900 zł saletrę jak miałeś faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2422

Toć minister mówił że mogą być nieznacznie mniejsze niż 500zł, no tak w końcu on matematyk, 100zł to jest tylko nieznacznie mniej niż 500zł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726
2 godziny temu, mysza103 napisał:

7ton x 1500=10500 - ok 6000 kosztów , no to do 8000zł trochę chyba brakuje . Azot 0,5x 4000= 2000 +NPK 250kg x400= 1000 , kombajn z 600 zł materiał siewny w raz z siewem i uprawą z 1000zł , i już mamy 4600 , a gdzie jeszcze wszystkie opryski i inne koszty ? Jak ktoś będzie chciał na bogato , to i w 6000zł ciężko mu się będzie załapać 

Ja się odnosiłem do postu w którym ktoś miał kosztów 2,5 tys. Tak licząc to w starych cenach wyjdzie  ponad 3 tys. Wszyscy prognozują 2 z przodu na cenie pszenicy to się nie ma co oglądać tylko siać nawozy i pryskać. No i na mszę dać gdzie susza podwójna stawkę 😁😁 

Co ma być to będzie, trzeba być optymistą. Na Ukrainie w kamizelkach i chełmach po polu muszą jeździć. To dopiero mają powody do narzekania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
1 godzinę temu, PawelWlkp napisał:

Ja się odnosiłem do postu w którym ktoś miał kosztów 2,5 tys. Tak licząc to w starych cenach wyjdzie  ponad 3 tys. Wszyscy prognozują 2 z przodu na cenie pszenicy to się nie ma co oglądać tylko siać nawozy i pryskać. No i na mszę dać gdzie susza podwójna stawkę 😁😁 

Co ma być to będzie, trzeba być optymistą. Na Ukrainie w kamizelkach i chełmach po polu muszą jeździć. To dopiero mają powody do narzekania. 

A co z tymi co nie mają pszenicy a np. jęczmień , 1200 zł po żniwach to by drogo było czy za tanio ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2458
1 godzinę temu, PawelWlkp napisał:

Ja się odnosiłem do postu w którym ktoś miał kosztów 2,5 tys. Tak licząc to w starych cenach wyjdzie  ponad 3 tys. Wszyscy prognozują 2 z przodu na cenie pszenicy to się nie ma co oglądać tylko siać nawozy i pryskać. No i na mszę dać gdzie susza podwójna stawkę 😁😁 

Co ma być to będzie, trzeba być optymistą. Na Ukrainie w kamizelkach i chełmach po polu muszą jeździć. To dopiero mają powody do narzekania. 

No tak w tym roku , który mamy obecnie , to rzeczywiście koszty są na tyle rozbieżne że kosmos , jedni mają kosztów 2000-2500 , a inni 5000-6000 . W tym roku sam mam małe koszty, bo nawozy kupiłem jeszcze w żniwa , chemie początek jesieni , więc pewnie w 2500zł bym się zmieścił , ale bardziej mi chodzi jak ktoś kupuje na bieżąco to te 8 tys ciężko żeby było na czysto z ha , bądz na następny sezon . I najgorsze że jak jakaś uprawa będzie kuleć z jakiegoś powodu ( susza czy coś innego) to można na takiej uprawie sporo stracić , bo koszty wysokie . Także przy prawie takim samym zarobku jak co roku , ryzyko jednak ponosimy co najmniej dwukrotne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1878

Jak wam zaczną pszenicę usychać na 3 klasie to i cena przestanie mieć znaczenie

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
migacz    317
Napisano (edytowany)

Mi już 2ha pszenżyta uschło. Z 2 ha pozostałych ładnie zapowiadających się upraw tez się zwija. Na piątek nadają burzę. Może padać a nie musi. Robi się w tym momencie już nieciekawie. Koszty poniesione a przychód poszedł się jechać. A zapowiadało się całkiem dobrze.

Edytowano przez migacz
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566
21 godzin temu, Papkin napisał:

Jakie prognozy według was na azot i wieloskladniki po zakończeniu naborów na dopłaty?

Zastanawiam się czy coś kupić,czy może jeszcze się wstrzymać z miesiąc. 

Ciekawe też jak będzie z dopłatami (ewentualnymi)do nawozów na przyszły rok. Czy faktura z tego okresu będzie się łapać do zwrotu na przyszły rok

ale jak w następnym roku cena azotów i npk będzie podobna lub niewiele większa to i 1000 do hektara rząd da ale nikt nawet w 10 procentach nie wykorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1757
8 godzin temu, krilan06 napisał:

Toć minister mówił że mogą być nieznacznie mniejsze niż 500zł, no tak w końcu on matematyk, 100zł to jest tylko nieznacznie mniej niż 500zł 

Chyba 100 jest mniejsze niż 500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
Mariusz2903 napisał:

A co z tymi co nie mają pszenicy a np. jęczmień , 1200 zł po żniwach to by drogo było czy za tanio ?

U nas dużo się sprzedaje żyta /pszenżyta i patrze na niektóre pola i wątpię aby było 3t z hektara...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj