asaledr

Sadzenie lasu

Polecane posty

asaledr    10

Witam,

 

Mam nieużytek rolny IV klasy nawet dobra ziemia, ale już nie będę na tej działce nic uprawiał i myślałem o posadzeniu lasu a nawet teren w gminie przeznaczony pod zalesienie bo obok wszędzie lasy. Wyciąłem tam wszystko mulczerem i myślę żeby w przyszłym roku posadzić las. Mam pare pytań:

 

1) Jest sens przeorać to przed sadzeniem lasu? Czy to konieczne albo czy zalecane?

2) Jak sobie potem radzić z chwastami i trawą aby nie zagłuszyła sadzonek? Robić oprysk? Jak tak to jaki, czym i jak często.

3) Coś jeszcze warto wiedzieć co wiecie ze swojego doświadczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tez bym tego nie zalesiał co będziesz robił z drewnem jak nie będzie wolno palić znajomy zasadził z 1,5 ha lasu głównie dąb czerwony ,brzoza , olszyna ale jak się zaczęła nagonka na palenie drewnem to wynajął koparkę i powyrywał wszystko i normalnie uprawia te pole tylko ze tam będzie z 3 klasa tylko ze zalewowe nad rzeką 

Ja jak sadziłem las to zaorałem na zimę i na wiosnę uprawiłem i dopiero sadziłem na gołą ziemie i w pierwszych kilku latach było wykaszane kosą spalinową

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Byyyku102    0

Z tego co się orientuję to na nieużytku nie zasadzisz lasu, musisz wykazać to jako grunt orny i dopiero później zasadzić, bynajmniej ja tak miałem sadziłem w zeszłym roku ponad 3 ha lasu. O pryskaniu nawet nie masz co myśleć tylko obkaszanie ale to już będziesz miał wszystko w planie zalesienia co, jak i kiedy robić 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5006

Możesz zsadzić drzewa na  gruncie ornym ale przekwalifikowanie na las wyłączy Ci tą działkę z jakiegokolwiek użytkowania, i ciężko będzie potem to odkręcić. Tobie i twoim dzieciom. Bo jak nie uprawiasz to mógłbyś może w przyszłości sprzedać na jakieś działki czy coś podobnego, a tak będzie to las który blokuje wszelkie inwestycje.  

Nie lepiej jak już nie chcesz tego uprawiać zasadzić jakiś sad, porzeczkę, aronię czy może leszczynę albo orzech włoski, czy jarzębinę albo jakąś morwę? Coś by rosło, jakieś dopłaty byś pobierał, a zawsze by można było to wyciąć jakby plany na tą działkę się zmieniły. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asaledr    10
3 godziny temu, Leszy napisał:

Możesz zsadzić drzewa na  gruncie ornym ale przekwalifikowanie na las wyłączy Ci tą działkę z jakiegokolwiek użytkowania, i ciężko będzie potem to odkręcić. Tobie i twoim dzieciom. Bo jak nie uprawiasz to mógłbyś może w przyszłości sprzedać na jakieś działki czy coś podobnego, a tak będzie to las który blokuje wszelkie inwestycje.  

Nie lepiej jak już nie chcesz tego uprawiać zasadzić jakiś sad, porzeczkę, aronię czy może leszczynę albo orzech włoski, czy jarzębinę albo jakąś morwę? Coś by rosło, jakieś dopłaty byś pobierał, a zawsze by można było to wyciąć jakby plany na tą działkę się zmieniły. 

Z dopłat za zalesienie też chyba pare złoty wpadnie, bo widzę są takie dopłaty. Wątpie, żeby komuś ta działka była potrzebna, dzieci w świecie, a ona ciężka była zawsze do uprawy bo stroma bardzo. Las niech rośnie może kiedyś drewna na dom się przyda komuś. A takie pół hektara niech sobie las rośnie

 

5 godzin temu, Szymi40 napisał:

Nieużytek  może zalesić  ale  kasy z agencji  nie dostanie.   

Znaczy taki nie użytek to nie jest, trawa rosła, pare aronii więc tam coś rosło i dopłaty się brało. To ma klasę zadrzewione zakrzewione w dokumentach, Rolna IV klasa, to co chyba tutaj bez problemu dotacje można dostać na las?

5 godzin temu, Byyyku102 napisał:

O pryskaniu nawet nie masz co myśleć tylko obkaszanie ale to już będziesz miał wszystko w planie zalesienia co, jak i kiedy robić

Opryskiwanie nie ma co myśleć, bo może źle wpłynąć na drzewka, sadzonki? A podkaszanie to tylko między rzedami chyba bo też za blisko kosą drzewka nie będę robić przecież.

O zwierzyne się nie martwie bo siatką leśną myślę ogrodzić i słupy drewniane

Edytowano przez asaledr
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asaledr    10

A orientuje się ktoś po jakim czasie od zalesienia gruntu działka ta przechodzi w podatek leśny zamiast rolnego? To jest od razu czy po latach jak to zacznie przypominać las?

I czy las jest wliczany potem do rolniczych terenów? Przykładowo ktoś ma 0,5ha lasu i 0,5h ornych to kwalifikuje się do tytułu bycia rolnikiem, podlegania pod KRUS itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jak do okola las to zostaw samo się zalesi 😀 po kilku latach przecinka i będzie legancko 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5006

Aby las z samosiewów się do czegoś więcej nadawał niż opał to chyba by musiało minąć 200 lat. Nie mówię, że natura sobie nie poradzi bo poradzi, ale właściciel z tego nijak nie będzie miał korzyści. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik34    246
7 godzin temu, asaledr napisał:

A orientuje się ktoś po jakim czasie od zalesienia gruntu działka ta przechodzi w podatek leśny zamiast rolnego? To jest od razu czy po latach jak to zacznie przypominać las?

I czy las jest wliczany potem do rolniczych terenów? Przykładowo ktoś ma 0,5ha lasu i 0,5h ornych to kwalifikuje się do tytułu bycia rolnikiem, podlegania pod KRUS itp?

po 5 latach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asaledr    10

A wie ktoś czy plan zalesienia ma jakiś termin ważności? Załatwiłbym już te papiery bo tego trochę jest i znając urzędy będzie się trochę czekać, ale nie jestem pewien czy dam radę zalesiać w przyszlym roku czy dopiero wyjdzie wiosna 2023, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asaledr    10

A wie ktoś czy plan zalesienia który sporządza nadleśnictwo jest płatny? Bo oni tam nawet jeżdżą po gruntach sprawdzają glebę jak to wygląda na żywo, oni to za darmo robią czy to jest płatne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mogador    0

Zgłosiłam do nadleśnictwa, na miejsce przyjechał leśniczy,określil gatunek drzew,cały plan wykonany później w nadleśnictwie-nic nie płaciłam. Trzeba również zamówić sadzonki w szkółce leśnej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj