michal33554

Co zasiać na polach o pH 4.5 ?

Polecane posty

michal33554    5

Witam, wziąłem w dzierżawę 3 spore kawałki ziemi ale niestety dopiero po podjęciu decyzji że będę to uprawiał pobrałem próbki i okazało się że pH kształtuje się na poziomie 4.3-4.7 ph.

Ziemia ani lekka ani ciężka taka pomiędzy -mysle że klasa 4b

Co mogę zasiać na tych polach żeby mieć cokolwiek zysku ? Jest jakaś roślina która urośnie na tak kwaśnej ziemi ?

Czytałem że łubin żółty i seradela dobrze znosi zakwaszoną ziemię ? Ma ktoś doświadczenie w tym temacie ? A może kukurydza ? Dodam że na jednym z kawałków było zasiane żyto i niestety był niewypał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

owies powinien dać radę urosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

O zysku to raczej trudno powiedzieć, można zebrać 2-3 tony owsa i zarobić 200-300 zł. Dziwne że żyto sobie nie poradziło. Można też zasiać bobik na dopłaty(bez żadnych orysków), który da ok 1t nasion i zostanie powiedzmy 500 zł. Kukurydzy nie póbowałem nigdy sadzić na tak kwaśnej glebie, ale niespodziewał bym się jakiejś opłącalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal33554    5

Niestety nie mam swojego rozsiewacza do wapna dlatego też mam już zamówione wapno na wszystkie pola które wymagają wapnowania  i będę siał po żniwach 

Dlatego pytam co zasiać na wiosnę, ale z drugiej strony patrząc gdy zasieje kukurydzę to i tak nie uda mi się powapnować tych pól wtedy kiedy będę wapnował inne kawałki.

Czyli rozwiązania są dwa 

1.Zasiać owies , powapnować po zbiorach 

2. Zasiać kukurydzę, powapnować po zbiorach 

Które rozwiązanie będzie lepsze i jaka jest możliwość że przyniesie mi jakikolwiek zysk ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrz_    432

Zasiać owies i  dać kredy z 500 kg/ha , przynajmniej coś zbierzesz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

A może ten łubin nie jest takim głupim pomsłem. Łubin żółty to sieją ale na lekkich piaskch, na trochę lepszych niebieski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

Jeszcze w tym roku wapno. Dokładniej wapno magnezowe bo tez pewnie na bardzo niskim poziomie. Owies sobie dobrze radzi na niskim pH ale na nim zysku nie ma. Kuku o niskim FAO mogła by być dobrym rozwiązaniem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    903

Skoro kwas taki że w stopy parzy to i po orce jakaś kreda granulowana a po żniwach pełna dawka. Strączki też średnie przy tym kwasie. W takim odczynie nie będzie bakterii brodawkowatych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj