lukasz2347

Nawigacja Ag leader vs Trimble

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukasz2347    0

Która z marek nawigacji do jazdy automatycznej na kierownicy elektrycznej i obsługujących  isobus jest lepsza 

Edytowano przez lukasz2347

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Musisz znaleźć osobę, która ma obie :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz2347    0

Tak by było najlepiej trimble powinno wyjść korzystniej cenowo ale znowu trochę słyszałem negatywnych opinii na wyświetlacz i gubienie sygnału

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sw_kamil    158

Trimble działa bardzo dobrze i nie gubi sygnału, ale do obsługi isobus się nie nadaje, zawiesza się i jest mało czytelna. Ale zawsze można dołączyć drugi terminal i wtedy działa super. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
23 godziny temu, lukasz2347 napisał:

Tak by było najlepiej trimble powinno wyjść korzystniej cenowo ale znowu trochę słyszałem negatywnych opinii na wyświetlacz i gubienie sygnału

raczej ag leader wyjdzie taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Może ktoś podpowie czy to co chcę zrobić jest możliwe.

Chciałbym ciągnik do uprawy i siewów uzbroić  w nawigację z automatycznym prowadzeniem. Drugi używany do pryskania i nawożenia w nawi bez automatyki bo nie potrzebuje aż takiej dokładności.

Pytanie jest następujące - czy mogę dobrać taki pulpit by przekładać go z jednego do drugiego traktora?  Co byście ewentualnie polecili?

 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

ja mam instalacje na 2 ciągnikach i kombajnie

przekładam tylko antenę i ekran.

Na dużym ciągniku mam hydraulikę, na małym muszę zakładać kierownice elekrtryczną-tak samo na kombajn, ale kombajn ma kierownice tylko na 3 tygodnie.

Wszędzie mam dokładność 3cm


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Na elektrycznej kierownicy udaje się uzyskać 3 cm? Przekładanie anteny nie jest upierdliwe? 

Jakiej firmy sprzęt jest wart zainteresowania? Sorry za same pytania ale nie zgłębiałem mocno tego tematu i potrzebuje sporo wskazówek.

Na jakim sygnale pracujesz?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

2 wtyczki, dziś przekładka zajmuje mi max 15min

Jeżdżę na trimblu i na sygnale RTX CenterPoint


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

No to faktycznie warto anteny przekładać zamiast kupować  do każdej maszyny. Z tego co wyczytałem to sygnał idzie z satelity i nie potrzeba żadnej naziemnej korekcji. Jakie są na ten moment koszty abonamentu ew gdzie można takie dane znaleźć lub dopytać.

Czy przy dokładności jaką osiągasz na kierownicy jest w ogóle sens robienia hydrauliki? Koszty z tego co wiem trochę się różnią. 

Możesz polecić jakąś solidną firmę która jest w stanie to ogarnąć?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Abonament roczny 900e

kupiłem ciągnik z hydrauliką to go wpięliśmy w system, gdyby to robić od zera to chyba srednio się to opłaca. Choć mam takie wrażenie ze na hydraulice troszkę płynniej to działa


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Cenne info.

Dzięki


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18
Dnia 8.11.2021 o 19:34, Ulman napisał:

Może ktoś podpowie czy to co chcę zrobić jest możliwe.

Chciałbym ciągnik do uprawy i siewów uzbroić  w nawigację z automatycznym prowadzeniem. Drugi używany do pryskania i nawożenia w nawi bez automatyki bo nie potrzebuje aż takiej dokładności.

Pytanie jest następujące - czy mogę dobrać taki pulpit by przekładać go z jednego do drugiego traktora?  Co byście ewentualnie polecili?

 

Tak, można to zrobić. 
okablowanie do ręcznego prowadzenia to koszt około od 270 Euro netto w zależności jaka antena GPS jest zakupiona, z podłączeniem do 3 pin gniazda zasilania. 

Odnośnie kosztów korekcji, polecał bym RTK poprzez sieć np. ASG-EUPOS. 
koszt rocznej korekcji 1500 zł brutto, 1/2rocznej - 800 zł, miesięcznej - około 180 zł, tydzień - około 80 zł. Możesz idealnie wpasować się do twoich potrzeb odnosnie opłacania abonamentu RTK. Do tego, nie ma problemu z rozłączaniem systemu gps pod ścianą drzew, budynków, przeszkód.   
warto się zastanowić nad taką opcją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883
Dnia 14.11.2021 o 09:16, Przepiorek napisał:

Odnośnie kosztów korekcji, polecał bym RTK poprzez sieć np. ASG-EUPOS. 
Koszt rocznej korekcji 1500 zł brutto, 1/2rocznej - 800 zł, miesięcznej - około 180 zł, tydzień - około 80 zł. Możesz idealnie wpasować się do twoich potrzeb odnosnie opłacania abonamentu RTK. Do tego, nie ma problemu z rozłączaniem systemu gps pod ścianą drzew, budynków, przeszkód.   
warto się zastanowić nad taką opcją.

To jest bardzo dobra opcja, ale musimy pamiętać o 2 rzeczach.

1. Niektórzy producenci nawigacji żądają wykupienia licencji, aby móc korzystać z tego sygnału.

2. Żeby korzystać z korekcji przesyłanej drogą GSM - musimy mieć zasięg GSM. Nie wiem jak u was, ale u mnie na polach zdarzają się jeszcze czarne dziury w zasięgu GSM i co dziwne, wtedy lepiej działa korekcja satelitarna.

Wszystko zależy od naszych pól.

18 godzin temu, KamPublic napisał:

yacenty a jaką nawi masz?

trimble


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przepiorek    18
Dnia 27.12.2021 o 08:42, yacenty napisał:

To jest bardzo dobra opcja, ale musimy pamiętać o 2 rzeczach.

1. Niektórzy producenci nawigacji żądają wykupienia licencji, aby móc korzystać z tego sygnału.

2. Żeby korzystać z korekcji przesyłanej drogą GSM - musimy mieć zasięg GSM. Nie wiem jak u was, ale u mnie na polach zdarzają się jeszcze czarne dziury w zasięgu GSM i co dziwne, wtedy lepiej działa korekcja satelitarna.

Wszystko zależy od naszych pól.

trimble

W większości wypadków wystarczy kupić lepszą antenę GSM . Odbiór sygnału GSM zależy również od oprogramowania modemu. Każdy   modem, sprzedawany przez producenta systemów GPS,  ma wgrane dedykowane oprogramowanie narzucone przez producenta systemów GPS, które może szybciej  lub wolniej reagować  na słaby sygnał LTE i przechodzić na 3/2G. W terenie rolniczym  lepsze pokrycie jest sygnałem 2 i 3G.   Oprócz tego zawsze można skorzystać z opcji RTK-L (tak to się nazywa w Raven)., gdzie w przypadku zaniku sygnału z sieci komórkowej następuje odbiór sygnału przez satelitę GS. Brak połączenia może trwać każdorazowo do 20 minut. Dokładność jest na poziomie +/-3 cm i schodzi powoli do stabilnej dokładności +/-15 cm. Dla oka praktycznie nie jest to zauważalne poza komunikatem na wyswietlaczu. Po ponownym zalogowaniu się do sieci korekcyjnej przez sieć komórkową system jest gotowy do ponownego zaniku połączenia z siecią komórkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarro6    0
Dnia 27.12.2021 o 08:42, yacenty napisał:

To jest bardzo dobra opcja, ale musimy pamiętać o 2 rzeczach.

1. Niektórzy producenci nawigacji żądają wykupienia licencji, aby móc korzystać z tego sygnału.

2. Żeby korzystać z korekcji przesyłanej drogą GSM - musimy mieć zasięg GSM. Nie wiem jak u was, ale u mnie na polach zdarzają się jeszcze czarne dziury w zasięgu GSM i co dziwne, wtedy lepiej działa korekcja satelitarna.

Wszystko zależy od naszych pól.

trimble

 

Odniesienie do punktu 1. Orientujesz się którzy producenci nawigacji nie wymagają wykupienia licencji, aby korzystać z sygnału RTN?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

z tego co się orientuję to wszyscy


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert10624    26

@yacenty Słyszałem jakieś opinie, że terminal który obsługuje Isobusa w Trimble, lubi się zacinać :) W przyszłości zamierzamy nabyć opryskiwacz z Isobusem i SectionControl, docelowo latałby z ciągnikiem który obecnie nie ma Isobusa, więc trzeba będzie dołożyć do niego Isobus i jakiś terminal żeby to obsłużył :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Raz testowo używałem rozsiewacza na isobusie na trimblu. Działało. ale mówię używałem raz.

Teraz przede wszystkim rozsiewacz isobusowy leci na ekranie isobusowym ciągnika, a nawigowanie sobie leci na trimblu. Mój rozsiewacz nie ma dziś Section Control, więc nawigacja przy nim nie jest potrzebna.

Mam już kupioną nową płytę główną, która ma SC do rozsiewacza, ale ciągle nie mam czasu, żeby ją podmienić, a na razie stara płyta główna jeszcze dycha, wiec sobie na niej sieje. Z drugiej strony ja teraz rozsiewacz do nawozu używam 3x w roku (sieje poplony, sieje polifoskę i sieję kizeryt). Posiać 5ton kizerytu to jest 3-4h pracy, posiać 12t polifoski to jest 4-5h pracy. Poplony to już wogole - więcej zapinam i odpinam rozsiewacz niż je sieję. Ale tak to jest jak się ma wielki rozsiewacz na ogórdek :P

 

A masz już trimbla? czy też chcesz dopiero kupić? Z tego co się słyszy to wiele tych narzędzi działa średnio jak dowalisz dużo funkcji typu jednoczesna obsługa nawigacji i jednoczesna obsługa urządzenia. Tak jakby procesory w tych ekranach były za słabe aby to sprawnie ogarnąć.

Ciekaw jestem co zaprezentuje sobą ten nowy ekran Trimble, chwalą sie ze jest kosmicznie szybszy względem gfx-750.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert10624    26

Na razie orientuję się w rynku, ale szukam czegoś, co obsłuży section control, a w przyszłości może prowadzenie równoległe. Ciągnik pod opryskiwacz jest z 2012 i nie posiada Isobusa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

wstawić isobus - jako wtyczke i kabel to jak splunąć.
Jest na olxach i innych ebayach cała masa ekranów isobus, to tez nie jest problem żeby to kupic, schody się zaczynają jak trzeba to zgrać licencjami, bo tu jest to wszystko mega skomplikowane.

Np mam rozsiewacz kverneland i ciągnik z ekranem kverneland - nie trzeba żadnych licencji, ale jak chcesz podpiąć rozsiewacz KV do trimble to już trzeba kupić licencję spreader control  i cyk 550E leci :P

Musisz to dobrze rozegrać na początku, czasem lepiej wydać na początku 10tys więcej i mieć dużo ficzerów niż dokupywać, bo później ceny idą do góry.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez johnyrs
      Witam
      Kupiłem ciągnik z nawigacją Trimble FMX, szukam kogoś kto pomógł by mi to ogarnąć i wytłumaczyć jak to uruchomić. W tym temacie jestem laikiem. 
    • Przez Mateuszhl955
      Witam zakupiłem ciągnik steyr profi 6145 fabryczne przygotowany pod gps. Tutaj pytanie co to dokładnie znaczy i co musze dokupić aby gps działał z dokładnością do 2,5cm
      ogarnę to sam czy musze wołać serwis ?
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam , po raz 3 odnawiam temat
      Jakie są alternatywne wersje anten do aplikacji nawigator polowy [ nie chodzi tu o dokładność 5 cm] obecnie ciężko znaleźć jakąkolwiek działającą antenę która dobrze bedzie współgrać z tą aplikacją.
      Na ten moment znalazłem tylko garmin glo 2 które daje skalę błędu 60 cm, użytkowników posiadających te antenę zapraszam do dyskusji a osoby posiadające inne anteny o informację jaka to antena i jaką ma dokładność, dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam.
    • Przez Moscov
      Witam serdecznie, poszukuje jakiegoś patentu na tanią nawigację do ciągnika kropka Nie potrzebuję rtk i tym podobnych, potrzebuje jej wyłącznie do opryskiwacza i rozsiewacza. 
      Posiadam tablet z Windowsem, co więcej potrzeba żeby ogarnąć coś sensownego? 
      Będę z góry wdzięczny za odpowiedzi 
    • Przez rolstudent
      Cześć od jakiegoś czasu interesuje się programem AgopenGps. Czy są tu użytkownicy tego systemu. 
      Kolega @Jarczewski ma już chyba spore doświadczenie.
      Zqmowilem https://www.autosteer.cc/produkt/arudusimple-f9p-annmb/
      I trochę się tym pobawię w ramach hobby 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj