Lolek20

Etat a założenie gospodarstwa

Polecane posty

Lolek20    0

Witam! 
Jestem tu nowy jednak w rolnictwie nie jestem świeży.

Mam możliwość wzięcia pod swoje skrzydła w ramach dzierżawy 5ha na 10-15lat, myślę tu o uprawie roślin rolniczych i warzyw… ale nie o tym…

Mam etat i nie chce z niego rezygnować ( przynajmniej na razie) tu pytanie jak zarejestrować gospodarstwo? Czy umowa dzierżawy wystarczy? Czy muszę dodatkowo płacić krus? Czy będę mógł korzystać z dopłat?

proszę o pomoc tu lub wskazanie miejsca gdzie mogę się wszystkiego dowiedzieć.

Pozdrawiam wszystkich karmiących ten świat;)

gosciu506    195

mozesz zarejestrowac nr gospodarstwa w agencji bez ziemi na umowe dzierzawy bedziesz mogl brac doplaty bezposrednie nie musisz (nie mozesz placic) KRUSu

idziesz do agencji powiatowej skladasz wniosek o nadanie numeru gospodarstwa i po 3 tygodniach przysla Ci nr i mozesz juz w nastepnym roku skladac o doplaty

do KRUS nie musisz nic zglaszac skoro placa za Ciebie ZUS wazne zeby po rezygnacji z pracy zglosil sie w ciagu 7 dni do KRUS a i po rezygnacji z pracy nie przysluguje Ci wtedy zalilek dla bezrobotnych (jesli takowy jest) mozesz dobrowlonie dodatkowo ubezpieczyc sie w KRUS na ewentualnosc wypadku w rolnictwie ale nie wiwm co daje to ubezpieczenie

normalnie mozesz pozniej sprzedawac plody rolne na fakture vat rr

nie bedziesz mogl tylko skorzystac z dodatkowych dofinansowan (bynajmniej do tej pory tak bylo gdzie wymagany byl KRUS) tj MR RHD i DPR

Wiadomość z agroFakt.pl

Aktis    319

Regon, nip po co jeśli ryczałtowiec?

weterynaria tez nie potrzebna jesli niecplanuje trzymać zwierząt

DANDYS    1898

jeśli zboże sprzedaje to się. zgłasza w weterynarii i dają numer, musiał zobaczyć co to dokładniej jest

nip do faktury za paliwo, a REGON szedł do ARMiR

Aktis    319

co ma weterynaria do zboża? do faktury na paliwo (do akcyzy) wystarczy pesel. W ARiMR nie potrzebowali Regonu. Może kiedyś było coś inaczej (mój ojciec miał regon), ja nie wiem po co to.

jonek98    2381

fakturę bierzesz na PESEL, żadnego regonu nie potrzeba,Do żadnej weterynarii nic nie musisz zgłaszać.Mlodego rolnika nie weźmiesz,ale o dofinansowanie do małych gospodarstw możesz się starać

gosciu506    195
Aktis napisał:

co ma weterynaria do zboża? do faktury na paliwo (do akcyzy) wystarczy pesel. W ARiMR nie potrzebowali Regonu. Może kiedyś było coś inaczej (mój ojciec miał regon), ja nie wiem po co to.

no ma niektorzy kupujacy wymagaja tego nr weterynaryjnego ja tez nie mam hodowli a musialem wyrobic ten nr weterynaryjny bo jeden z kupujacych tego wymagal

nip regon raczej zbedny a zeby bylo fajniej jezeli chcesz sprzedawac jakies warzywa owoce lub inne rosliny do spozycia przez ludzi to powinienes miec nr w sanepidzie nadany

Lolek20    0

Czyli nr gospodarstwa na podstawie umowy dzierżawy- arimr

weterynaria- warto wyrobić nr paszowy

sanepid- pewnie też bez tego się nie obejdzie

Czy potrzebny mi regon???

to się okaże

czy za te numery trzeba wnieść jakąś opłatę i/ lub płacić jakiś podatek?

grzybu1    17

Orientuje się ktoś może jak jest w takim przypadku ... Mamy z żoną gospodarstwo rolne, ale oboje pracujemy i opłacamy ZUS. Potem żona przestaje pracować (koniec umowy o pracę, zwolnienie itp.) Czy żona musi być po utracie pracy zapisana do KRUS?( Bo mamy gospodarstwo). Czy jest możliwość np. wzięcia jej jakoś pod mój ZUS ? 

Drugie pytanie... Oboje nie pracujemy. Jesteśmy zapisani do urzędu pracy. Dostajemy w darowiźnie pole od rodziców. Czy musimy to zgłaszać jakoś do krusu, że mamy pole ? Czy musimy z automatu płacić krus ? 

Bogdan_ja    1056

Krus jest obowiązkowy... Nabywasz/dostajesz  pole jesteś z automatu rolnikiem i masz obowiązek płacić krus jeśli nie jesteś na zus... Pracujesz płacisz zus nie płacisz krus..... 

grzybu1    17

Orientuje się ktoś, jakie są ewentualne kary za niezgłoszenie się do KRUS, że się otrzymało pole ?

Bogdan_ja    1056

Tam kary.... Kiedyś i tak dopadną i nalicza swoje i tyle... Zgłosisz po czasie a zapłacisz od dnia w którym podlegales zgodnie z ustawa pod krus. 

Mikruss    526
Dnia 24.10.2021 o 12:48, Lolek20 napisał:

Czyli nr gospodarstwa na podstawie umowy dzierżawy- arimr

weterynaria- warto wyrobić nr paszowy

sanepid- pewnie też bez tego się nie obejdzie

Czy potrzebny mi regon???

to się okaże

czy za te numery trzeba wnieść jakąś opłatę i/ lub płacić jakiś podatek?

sanepid jezeli sprzedajemy zboze na mlyn lub warzywa np. na targowisku lub do zakladu przetworstwa itp....

Najlepiej od razu zglosic sie do sanepidu i weterynarii i mamy z glowy, bo kazdy z kupujących moze zarzadac tego nr. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez easierone
      Chciałbym dowiedzieć się jaka jest najbardziej optymalna forma opodatkowania dla działalności na podwójnym KRUS (bez VAT). Mam tu na myśli łatwość utrzymania się w kwocie granicznej. 

Może są gdzieś na forum opisane jakieś teoretyczne przykłady? Albo może ktoś podzieli się własnymi doświadczeniami? Podniesienie kwoty wolnej od podatku coś zmieniło? 
    • Przez MatiRol92
      Witam, nie wiem czy to dobre miejsce na ten temat, ale próbuje. Wiec tak, pod koniec roku 2021, dostałem oferte handlową na cene 16000zł  za rozsiewacz nawozu. Sprzedający dał mi termin  do końca roku na wpłacenie zaliczki, żeby zdarzyć przed zmianą ceny po nowym roku. Wpłaciłem 10% wartości maszyny, czyli 1600zł na konto wskazane przez Sprzedającego. Dostałem fakture w której jest opisane, czego dotyczy faktura, oraz że jest to zaliczka do zamówienia i jest też wymieniona pełna kwota 16000zł. Sprzedający powuedział, że maszyna bedzie dostępna pod koniec marca, poczatek kwietnia. Zadzwoniłem wczoraj z zapytaniem, czy maszyna już jest, albo czy wie kiedy bedzie. W odpowiedzi powiedzial mi, że producent w zwiazku z zaistniałą sytuacją na świecie  podnosi cene o 20%. I moge zrezygnować, albo kupic po nowej cenie. Czy ktoś mi może poradzić coś w tej sprawie? 
      Mam korespondencje mailową, potwerdzenie przelewu, oferte handlową, fakture za zaliczkę.
      Czekam na pismo które mu przesłał producent o podwyżce, chce zadzwonić do producenta i dopytać czy to prawda.
      Prosze o pomoc
    • Przez sumek666
      Pytanie do osób związanych z BNP Paribas. 
      Czy jesteście zadowoleni z ich usług?
    • Przez marcin1993
      Witam, mam takie pytanie ile płacicie księgowym miesięcznie za rozliczanie gospodarstwa gdy jesteście vacie?
    • Przez ketlin23
      Czy rolnik nieposiadajacy chodowli może zakup jakąś ilość zboża od drugiego rolnika na fakturę lub na inny dokument kupna i zarazem czy rolnik posiadający hodowlę np krów mlecznych tuczników itp może zakupić zboże od drugiego rolnika na jakikolwiek dokument ?????
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj