Lolek20

Etat a założenie gospodarstwa

Polecane posty

Lolek20    0

Witam! 
Jestem tu nowy jednak w rolnictwie nie jestem świeży.

Mam możliwość wzięcia pod swoje skrzydła w ramach dzierżawy 5ha na 10-15lat, myślę tu o uprawie roślin rolniczych i warzyw… ale nie o tym…

Mam etat i nie chce z niego rezygnować ( przynajmniej na razie) tu pytanie jak zarejestrować gospodarstwo? Czy umowa dzierżawy wystarczy? Czy muszę dodatkowo płacić krus? Czy będę mógł korzystać z dopłat?

proszę o pomoc tu lub wskazanie miejsca gdzie mogę się wszystkiego dowiedzieć.

Pozdrawiam wszystkich karmiących ten świat;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196

mozesz zarejestrowac nr gospodarstwa w agencji bez ziemi na umowe dzierzawy bedziesz mogl brac doplaty bezposrednie nie musisz (nie mozesz placic) KRUSu


idziesz do agencji powiatowej skladasz wniosek o nadanie numeru gospodarstwa i po 3 tygodniach przysla Ci nr i mozesz juz w nastepnym roku skladac o doplaty


do KRUS nie musisz nic zglaszac skoro placa za Ciebie ZUS wazne zeby po rezygnacji z pracy zglosil sie w ciagu 7 dni do KRUS a i po rezygnacji z pracy nie przysluguje Ci wtedy zalilek dla bezrobotnych (jesli takowy jest) mozesz dobrowlonie dodatkowo ubezpieczyc sie w KRUS na ewentualnosc wypadku w rolnictwie ale nie wiwm co daje to ubezpieczenie


normalnie mozesz pozniej sprzedawac plody rolne na fakture vat rr


nie bedziesz mogl tylko skorzystac z dodatkowych dofinansowan (bynajmniej do tej pory tak bylo gdzie wymagany byl KRUS) tj MR RHD i DPR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

Regon, nip po co jeśli ryczałtowiec?


weterynaria tez nie potrzebna jesli niecplanuje trzymać zwierząt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DANDYS    3228

jeśli zboże sprzedaje to się. zgłasza w weterynarii i dają numer, musiał zobaczyć co to dokładniej jest


nip do faktury za paliwo, a REGON szedł do ARMiR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

co ma weterynaria do zboża? do faktury na paliwo (do akcyzy) wystarczy pesel. W ARiMR nie potrzebowali Regonu. Może kiedyś było coś inaczej (mój ojciec miał regon), ja nie wiem po co to.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonek98    2650

fakturę bierzesz na PESEL, żadnego regonu nie potrzeba,Do żadnej weterynarii nic nie musisz zgłaszać.Mlodego rolnika nie weźmiesz,ale o dofinansowanie do małych gospodarstw możesz się starać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196
Aktis napisał:

co ma weterynaria do zboża? do faktury na paliwo (do akcyzy) wystarczy pesel. W ARiMR nie potrzebowali Regonu. Może kiedyś było coś inaczej (mój ojciec miał regon), ja nie wiem po co to.

no ma niektorzy kupujacy wymagaja tego nr weterynaryjnego ja tez nie mam hodowli a musialem wyrobic ten nr weterynaryjny bo jeden z kupujacych tego wymagal


nip regon raczej zbedny a zeby bylo fajniej jezeli chcesz sprzedawac jakies warzywa owoce lub inne rosliny do spozycia przez ludzi to powinienes miec nr w sanepidzie nadany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lolek20    0

Czyli nr gospodarstwa na podstawie umowy dzierżawy- arimr

weterynaria- warto wyrobić nr paszowy

sanepid- pewnie też bez tego się nie obejdzie

 Czy potrzebny mi regon???

to się okaże

czy za te numery trzeba wnieść jakąś opłatę i/ lub płacić jakiś podatek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzybu1    35

Orientuje się ktoś może jak jest w takim przypadku ... Mamy z żoną gospodarstwo rolne, ale oboje pracujemy i opłacamy ZUS. Potem żona przestaje pracować (koniec umowy o pracę, zwolnienie itp.) Czy żona musi być po utracie pracy zapisana do KRUS?( Bo mamy gospodarstwo). Czy jest możliwość np. wzięcia jej jakoś pod mój ZUS ? 

Drugie pytanie... Oboje nie pracujemy. Jesteśmy zapisani do urzędu pracy. Dostajemy w darowiźnie pole od rodziców. Czy musimy to zgłaszać jakoś do krusu, że mamy pole ? Czy musimy z automatu płacić krus ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2994

Krus jest obowiązkowy... Nabywasz/dostajesz  pole jesteś z automatu rolnikiem i masz obowiązek płacić krus jeśli nie jesteś na zus... Pracujesz płacisz zus nie płacisz krus..... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzybu1    35

Orientuje się ktoś, jakie są ewentualne kary za niezgłoszenie się do KRUS, że się otrzymało pole ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2994

Tam kary.... Kiedyś i tak dopadną i nalicza swoje i tyle... Zgłosisz po czasie a zapłacisz od dnia w którym podlegales zgodnie z ustawa pod krus. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536
Dnia 24.10.2021 o 12:48, Lolek20 napisał:

Czyli nr gospodarstwa na podstawie umowy dzierżawy- arimr

weterynaria- warto wyrobić nr paszowy

sanepid- pewnie też bez tego się nie obejdzie

 Czy potrzebny mi regon???

to się okaże

czy za te numery trzeba wnieść jakąś opłatę i/ lub płacić jakiś podatek?

sanepid jezeli sprzedajemy zboze na mlyn lub warzywa np. na targowisku lub do zakladu przetworstwa itp....

Najlepiej od razu zglosic sie do sanepidu i weterynarii i mamy z glowy, bo kazdy z kupujących moze zarzadac tego nr. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez panmino
      Czołem koledzy, w którym banku najłatwiej wziąć kredyt na utrzymanie płynności finansowej linia UP? Gdzie najkorzystniej liczą zdolność kredytową? W Paribas odpadłem, tylko straciłem czas na kopiowanie dokumentów...
    • Przez Kasienka555
      Witam wszystkich
      Potrzebuję pomocy/porady.
      A więc odziedziczyłam działkę o powierzchni 6 arów (600m2) ta działka stoi i nie ma z niej żadnego pożytku, na działce podłączona jest woda i nawet dostęp do prądu oraz studnia, nie mam zielonego pojęcia co mogłabym na niej zrobić żeby cokolwiek z niej mieć, nie interesuje mnie nic z stylu ogródka ponieważ posiadam ogród, byłabym zainteresowana np fotowoltaika ale nie wiem czy moja działka jest kompetentna do tego, być może są rośliny na których można się wzbogacić nie wiem. Proszę o porady będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam! :)
    • Przez franek230
      Dobry wieczór
      Mam 16.5 hektara użytków rolnych i 43 sztuki DJP bydła. Czy ktoś z Was wie jak obliczyć, ile litrów ropy przysługuje mi na cały rok?
      Serdecznie pozdrawiam :)
    • Przez Mario8610
      Witam, zastanawiam się nad zakupem używanego ciągnika i szukam kredytu z ratami rocznymi, brał ktoś taki kredyt jak to wygląda od strony formalnej. Daje jakiś bank taki kredyt?
    • Przez tomi003
      Dzień dobry, reprezentuję polską firmę Respect Energy S.A. - 100% Zielona Energia.
      Zajmujemy się zabezpieczaniem gospodarstw rolnych przed podwyżkami cen energii, taryf C (C11, C12A,C12B itd), w tym momencie możemy już podpisywać i zamrażać cenę prądu od roku 2025,2026,2027,2028 ... aż do roku 2036. 
      Na ten moment mogę Państwu zaproponować cenę stałą 690zł/MWh (0.69zł/kWh) nawet do 2030 roku, opłata handlowa 0zł. 
      Więcej informacji na stronie internetowej : www.respect.energy
      Zapraszam do współpracy.
      Tomasz Kędzior
      Account Manager
      tel. 519 704 485
       
      Poniżej kilka słów o naszej firmie:
      Respect Energy:
      · Jesteśmy polskim wytwórcą i sprzedawcą energii pochodzącej w 100% z OZE.
      ·  Handlujemy energią globalnie w ponad 20 Państwach w tym NASDAQ Commodites, a od kilku lat na rynku detalicznym w Polsce.
      · W zestawieniu największych firm w kraju wg rankingu Rzeczypospolita 500 jesteśmy na 47 miejscu (wyprzedzamy takie firmy jak m.in. CCC, Allegro, ING Bank Śląski, MBank). 
      ·  Zrzeszamy blisko 700 profesjonalnych wytwórców OZE oraz posiadamy własne źródła np. trzecia największa instalacja fotowoltaiczna w Europie -Zwartowo (300 hektarów paneli w jednym kawałku).
      · Respect Energy i Electricite De France (największy na świecie operator elektrowni jądrowych) podpisały 13.01.2023 umowę o współpracy dotyczącej rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD.
      · W każdym produkcie zapewniamy Gwarancje Pochodzenia redukujące ślad węglowy Klienta.
      · Zdecydowały się na nas takie firmy jak m.in.: T-Mobile, BNP Paribas, Solaris, Raiffeisen, Skanska, Omaplast, Bioenetech, Velux, Energylandia, Rossmann, Tchibo, Miasto Rzeszów oraz wiele innych miast, MWPiK Rzeszów, spółki miejskie typu (MPK, MZBM, MPGK) Hotel Arłamów, Hotele Prezydenckie, PSB Mrówka, Powiaty (powiat przeworski) oraz całe Gminy (Radzyń Podlaski) , SPODEK w Katowicach i tysiące innych biznesów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj