soldis

Wentylacja - duża wilgotność

Polecane posty

soldis    7

Witam, mam mały problem z wilgotnością w budynku. Stare budownictwo (cegła, przerwa, cegła). Wymiary na rysunku - wysokość w najwyższym punkcie ok 4m. Część lewa posiada dach betonowy na to eternit, natomiast prawa sam eternit.

W lewym docelowo ma się znajdować 5 cieląt. W prawym jest 5 byczków - pół roczne, luzem.

Od paru dni utrzymuję się w nim temperatura ok 12 stopni, natomiast wilgotność średnio aż 95%. Wcześniej wilgotność na poziomie średnim 75%.

Co można zrobić z tym fantem, aby obniżyć tą felerną wilgotność? Zamontować wyciąg na ten styl ?

 https://wentylacja24.pl/wentylacja/wentylatory/wentylatory-kanalowe/emax/emax-150-530?gclid=CjwKCAjw2bmLBhBREiwAZ6ugo21KfDvInx9wUMInodclqiRwLWVC322_J1DU0gL1ohtqiCbU-6EmaxoCeEIQAvD_BwE  

i poprowadzić rurę na środek budynku z wlotami co powiedzmy metr/dwa ? Wentylator ten, byłby podpięty pod komin wentylacyjny w ścianie.

obora.jpg

Edytowano przez soldis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bezbarwny    1257

Wystarczyłoby uchylić wrota, ale Tobie zależy na względnie wysokiej temperaturze pewnie, a skoro tak, to nim zaczniesz montować jakąkolwiek mechaniczną wentylację(przy tej kubaturze i obsadzie raczej zbędna), wypadałoby przede wszystkim docieplić strop/dach. To podstawa, bo wraz z nadejściem mrozów, z tych eternitu i betonu, woda lać na łby byków się będzie. 
poza tym, bydło podobno wysokich temperatur nie potrzebuje, byle bez przeciàgów i przede wszystkim sucho było. 


You Shook Me All Night Long

M&M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys111    100

W rogach pod sufitem gdzie zbiera się najwięcej wilgoci wybij otwory i średnicy ok. 10cm. i będzie ok. Ja tak zrobiłem w oborze dla krów i się sprawdziło. Przed aż mi ciekło po ścianach właśnie w rogach pod sufitem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soldis    7
Dnia 19.10.2021 o 18:43, bezbarwny napisał:

Wystarczyłoby uchylić wrota, ale Tobie zależy na względnie wysokiej temperaturze pewnie, a skoro tak, to nim zaczniesz montować jakąkolwiek mechaniczną wentylację(przy tej kubaturze i obsadzie raczej zbędna), wypadałoby przede wszystkim docieplić strop/dach. To podstawa, bo wraz z nadejściem mrozów, z tych eternitu i betonu, woda lać na łby byków się będzie. 
poza tym, bydło podobno wysokich temperatur nie potrzebuje, byle bez przeciàgów i przede wszystkim sucho było. 

Przy otwartych wrotach dziś spadło do ok 86%. Teraz okej, ale zimą nie chciałbym ich uchylać.

Ocieplać również bym nie chciał - z tego względu, że na przyszły rok planuję podnieść trochę konstrukcję i założyć płytę warstwową. Więc szukam najprostszego i w miarę taniego rozwiązania na tą jesień i zimę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj