marcin974

Pronar

Polecane posty

marcin974    30

W tym temacie opiszę Wam z jakimi mankamentami można kupić NOWY ciągnik...

 

Był juz raz poruszony temat przez użytkownika @pronarek82a tutaj:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/21440-silnik-pronar-82a/page__p__405075#entry405075

 

 

Ja pozwoliłem sobie załozyć kolejny by przejrzyście przedstawić ciągnik...

 

 

Nasz pronar jest świetnym przykładem "zależy na jakiego trafisz" po około 2700mth przypadło zmienić uszczelkę pod głowicą, jak się okazało po rozebraniu przez mechanika jedna para tłoków jest inna od drugiej, pierwszy tłok zbity jak stare kowadło, nad pękniety, czwarty odwrotnie założony, tez nadpęknięty, głowica lśniąca jak lustro, ale za to gołym okiem widać ze 3mm na pewno niższa, a nikt dokładnie nie zmierzył czy nie wiecej.

Od nowości były problemy z rozruchem silnika, kontem wtrysku, potem akumulator zmieniony, alternator potem okazało się ze większe dętki w przednich kołach były, potem pompa paliwowa rozsypana, jakies łozysko w niej sie wysypało, prawdopodobnie spowodowane ty było zbyt duzym wyprzedeniem konta wtrysku, w miedzy czasie kilka razy urwał śruby na kole zamachowym, przy wymianie koła zamachowego zmienione miał pierścienie centrujące wał korbowy. Jak by mi kto opowiadał ze NOWY traktor moze być Uzywany to bym nie uwierzył, ciągnik nigdzie serwisowany nie był, przeglądy robione u siebie, nikt do silnika nie zaglądał...

 

Tutaj są zdjęcia tłoków silnika, pierwszy sklepany, drugi i trzeci OK, czwarty odwrotnie załozony, pierwszy nieczytelny, ale trzeci jest inny od drugiego i czwartego

http://w729.wrzuta.pl/obraz/3mpVGtvnzRd/20100724177

http://w729.wrzuta.pl/obraz/6en2OWMbvM3/20100724174

http://w729.wrzuta.pl/obraz/25QZZEPWoar/20100724175

 

Głowica ewidentnie splanowana jest...

 

Po za tym 3 pompy wodne zmienione, hamulce robione, sprzęgło chyba 3 razy, łozyska na tylnych osiach chyba ze 4 zmienione... Ale to uznajmy za niepoprawną eksploatacje...

 

 

Sumując jego wszystkie mankamenty dochodzę do wniosku ze mógłbyć przełamany ten ciągnik, akumulator okazał się wadliwy od wstrząsu, na ramie przy silniku odkryło się cos takiego:

http://w501.wrzuta.pl/obraz/3zYW8F9ARIQ/sdc16547

Fabryczny spaw to to nie jest na pewno, po za tym podkład spalony jest i widać dopiero dalej sie zaczyna...

 

Tutaj numerów silnika, w jednym miejscu kilka razy nabite zero, tak jak by miało ukryć jakąś "1" lub "4":

http://w413.wrzuta.pl/obraz/aXwdAanTfsj/sdc16555

 

 

Na tym foto widać jakby rama była innego koloru jak silnik:

http://w10.wrzuta.pl/obraz/6RtNz3AuNW4/sdc16550

 

 

 

Kilkukrotnie obciął śruby na kole zamachowym, wymiana koła chyba załatwiła problem, wymienić przy tym trzeba było pierścienie centrujące wał, około 5mm wał przesuwał się przód-tył

 

 

Wogóle ten ciągnik tak jakby drżał, problemy z instalacją elektryczną kosmiczne, kable się przecierają, światła jak świeczki, problemy ze stycznikiem 12/24v...

 

Ciągnik nigdzie po serwisach nie był odstawiany, przeglądy robione miał na podwórku.

 

To jest załosne, byśmy chcieli to kupilibyśmy uzywany traktor przykładowo nie za 100 tylko za 10tys, Ciągnik ma 6 lat, nikt nie chce gadać bo gwarancja skonczyła się 4,5 roku temu...


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Taki Ci się trafił w moim jest wszytko OK mam go 5 lat i wymienialem tylko akumulatory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomacha001    5

mój sąsiad mam pronara 1025A mam już go 6 lat i do tej pory nie mam jakiś awarii z nimi chociaż pracuje na 35 hektarach jako główny ciągnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ostatnio się zastanawiamy czy nie kupić jakiegoś używanego pronara 82SA, jedni mówia ze to jest maszyna prawie nie awaryjna drudzy, że psuje się nagminnie, już sam nie wiem co myśleć :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wreszcie ktoś opisał porządnie markę PRONAR :D mieszkam 15km od fabryki tych pseudo ciągników i powiem Ci @Marcinie że nie dziwie Ci się.

Te ciągniki składają moi znajomi, jedni są lepsi w tym co robią inni to zwyczajni pijacy których opowieści o tym co specjalnie spierdo..... słyszał pewnie każdy w tych stronach. Ogólnie moje strony to nie jest dobry teren na projektowani i składanie ciągników. A dlaczego? Ponieważ jest tu troche inne podejście do pracy i życia niż wszędzie indziej w Polsce. To tak z grubsza.

Inna sprawa jest taka że Pronar pcha się wszędzie-produkuje wszystko....od ciągników przez przyczepy,felgi,prasy,zwijarki,kosiarki po motory :D tak tak...motory też robi...Żeby oni się skupili na początek na jednej specjalności np. ciągnikach o przedziale mocy 50-130 może coś porządnego by stworzyli, tak to jest jedno wielkie ,,barachło''

Opisywałem też kilka krotnie jak dali nam na testy Pronara 260km - modelu nie znam....ludzie ja nawet za darmo bym nie chciał tego ciągnika.

@Marcin piszesz : "zależy na jakiego trafisz" ja wam powiem, że takich jak ma Marcin jest ok. 70% całej produkcji...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzechqp    0

ja mam 2 pronary 82a + tur 6 i 1025a i jakoś ni moge narzekać w tym 1 wymieniłem pompe od hydrauliki i przewód paliwowy i urwałem błotnik z przodu ale to już zasługa tura do tego jeszcze jakieś małe pierdółki a mam ciągnik od `03 a ten 2 na razie nie ma roku ale wkurza mnie w nim skrzynia biegów poza tym problemów nie ma.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Przepraszam, poprawione linki juz...

 

 

 

Ja tez chwaliłem, nawet bardzo, bo na tyle co on zarobił to ceny części to pikuś przy tym wszystkim, ale jak odsłoniliśmy głowicę i zobaczyliśmy co w środku to jest żenada.

 

 

Kupić nowy i tani to złoma sie ma, kupić nowy i drogi to serwis z kosztami zje i tak to jest...

 

 

Uzywany kupisz to masz połowe ceny nowego i wtedy wszystkiego się możesz spodziewać :D


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

Rama to naprawdę dla mnie szok, tak "posmarkane" a nie pospawane. Co do koloru to mi się wydaje zę to jest zwyczajny podkład, a jesli chodzi o tłoki to ja zaczynam się bać co siedzi w moim TSA ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROLNIK7    17

Jak widać wszystko jest możliwe... A to silniki do Pronarów są w Polsce składane czy przychodzą gotowe z Białorusi? Przecież one są takie same jak w MTZ-ach, więc mogłyby przychodzić w całości, z Mińska. Silniki te słyną przecież z niezawodności, więc czyżby to ingerencja polaków, obniżała im żywotność? Już sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć, może to i prawda iż lepszy Belarus bez tych polskich udoskonaleń (często bubli)


http://pl.youtube.com/watch?v=2uZ6M3z_EnU

Nie ma to jak jechać Ursusem C-330 w garniaku do szkoły po maturę!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Z tego co sie orientuje to silniki sa skladane u nas na bialoruskich czesciach. Ojciec pracuje w firmie zajmujacej sie servisem maszyn budowlanych (glownie spycharki z wschodu) i dostaja całą maszyne z fabryki rozbieraja i skladaja jeszcze raz. Wiec podobnie moze jest w Pronarze.


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek1972    126

mój sąsiad mam pronara 1025A mam już go 6 lat i do tej pory nie mam jakiś awarii z nimi chociaż pracuje na 35 hektarach jako główny ciągnik

Moja Forterka robi prawie na 80 już 5 lat i jest ok, więc co to jest 35ha na 100KM, 3 dni ;) orki w roku reszta to pryszcz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo707    21

no cóż dziwić się i nie dziwić. Zdarzają się nierzadko i nówki samochody z salonu po naprawach blacharskich i mechanicznych.Potem z czasem wyłażą rodzynki ;) Jak firma ma kiepską kontrolę jakości na każdym etapie produkcji to przechodzą takie niedoróby


c20xe- to 150 powodów do bezczelności na szosie;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mój 82SA ma 6 lat i takie awarie:

czujnik ciśnienia oleju- 11zł

czujnik temp wody (od zegara)- 12zł ale to nie to bo wymieniłem 3 i nadal myli sie o 50 stopni...

wyłącznik blokady z przedniego mostu- jeszcze nie kupiłem, ale przesadziłem ze smarem:)

zerwane gwinty z teleskopów z ramion podnośnika- bo jechałem z agregatem 3.80 na jednej zawleczce w teleskopie i za mocno bujało

pęknięty plastik od włącznika sprężarki

nie wiem czy to aż takie wielkie awarie na ciągniku głównym na 30h. Dodam że do tej pory nie wyleciała z niego kropla oleju więc nie wiem kto ma takie przecieki ze tu pisał że pomoże tylko wiadro sylikonu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pronarek82    1

Moje zdanie jest takie :jak ktoś ma szczęście i trafi mu się "normalny" to jest wszystko w porządku , a jak na kogoś rzuci urok stara panna to mu się wszystko sypie nawet pronar.

Edytowano przez pronarek82

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzigit    1

@mlodymechanik

czujnik od blokady ja tak samo załatwiłem :P za dużo napompowałem smaru do zwrotnicy i wyskoczył :D

pozatym chłodnica mi cieknie trochę. A tak to jestem bardzo zadowolony z pracy tego ciągnika.

Mając zetora 7211 i Pronara 82SA można powiedzieć że komfort mtz jest taki sobie. Ale radia da się słuchać :rolleyes:

PS. Ciągnik jak na tę moc jest bardzo ekonomiczny (Pali około tyle co zetorek 72-77)


POWER IS BACK
POWER IS MTZ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czeladnik    0

Byłem z wycieczką z szkoły rolniczej, na lini produkcyjnej Pronarów, i wszystkie elementy typu silnik, skrzynie biegów, tylni most, a nawet kompletny przedni most przychodzą z fabryki w Mińsku. Jedynie kabina jest produkowana na miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filip94lemken    122

hmm ciezko by tu powiedziec na ten temat, ale jesli sie widzi 80 konny ciagnik z plugiem obrotowym 4 skiby, albo jakims konkretnym zestawem upr-siew to ludzie nie oszukujmy sie ale on idzie, ale go jedziecie ostro, kupcie sobie do niego pług 3 skibowy obr szerszy albo wiekszy ciagnik, A nie potem pierd******, ja mam swojego od 2003r czyli 8 lat, niewiem jakim cudem ma tylko 1500mth, gdyz robi na 45h jako głowny ciagnik, ciagnie plug 4 skiby obrotowy lemkena, agregat 4,2 i od tego roku zestaw, ktory wiem ze jest do niego za duzy ale idzie, awaria była 1 tylko łozysko w tylnym moscie, 2 dni roboty, i pompa paliwowa w regeneracji, zas za ta cene nic lepszego nie kupicie, a jak wam sie nie podoba, to prosze go sprzedac i kupic inny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

u mnie brat cioteczny ma pronara 1221 to chce go sprzedać bo mówi że mu się grzeje latem przy prasie i ma chłodnicę za małą i weź coś kup polskiego i dobrego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

to niech zdejmie jedną osłonę z boku i nie będzie się grzał... ja tak miałem w TSA w lecie czy ciepłą jesienią w pługu, zdejmowało się osłony i już. One są za bardzo zabudowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to niech zdejmie jedną osłonę z boku i nie będzie się grzał... ja tak miałem w TSA w lecie czy ciepłą jesienią w pługu, zdejmowało się osłony i już. One są za bardzo zabudowane.

No i nie ma którędy ciepłe powietrze uciekać i przewiewu też nie ma i to ja dla brata powiem żeby tak zrobił bo szkoda żeby go sprzedał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pawel1985
      Jaki olej do wspomagania układu kierowniczego 
       
    • Przez User988
      Witam,
      Czy wiecie może gdzie dostane taki fartuch błotnika do tego modelu pronara?
      Szukałem na różnych stronach ale nie moge znaleźć odpowiednika. 
      Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    • Przez Kuba08102003
      Witam mam problem z przednim napędem w pronarze 1025a, napęd na tył po załączeniu działa i wszystko jest okejo a gdy włączę napęd tylko na przód i ruszę do przodu lub do tylu automatycznie napęd przestaje działać i rozłącza kontrolkę która sygnalizuje działanie napędu 
    • Przez Dziki88
      Witam na forum mam pytanie czy miał ktoś problem ze trzeszczącym sprzęgłem przy ruszaniu w pronarze zefir 85 ?
      ruszam z h1 bez niczego i tak trzeszczy jakby tarcza się skończyła  a jest założona nowa 
      dzięki za odp😊
    • Przez Dziki88
      Witam na forum mam pytanie czy miał ktoś problem ze trzeszczącym sprzęgłem przy ruszaniu w pronarze zefir 85 ?
      ruszam z h1 bez niczego i tak trzeszczy jakby tarcza się skończyła  a jest założona nowa 
      dzięki za odp😊
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj