Skocz do zawartości
Balzak

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Ziarno
malawania    19

Panowie, mam pytanko, czy mokra kukurydza będzie chciał się rozdrabniać na śrutowniku ssąco tłoczącym z sitami do zboża?

dexterek    83

a ja mam pytanie z czystej ciekawosci: czy mozna suszona kukurydze pakowac do worow (rekawow) zamiast do magazynu? jesli nie to dlaczego?

mar52    0

Wiem,że zboża są magazynowane w rękawach,tam w krótkim czsie brakuje tlenu i następuje samokonserwacja.Z kukurydzą powinno być podobnie,ale to tylko teoria.

Wiadomość z agroFakt.pl

doktorek2    0

wczoraj ześrutowałem 25t mokrej QQ. Sypałem prosto do na posadzkę w stodole, posadzkę wyłożyłem folią koszty to 1000 PLN za śrutowanie i 400 folia na wyłożenie i przykrycie. na pewno wyjdzie taniej niż suszenie (usługa suszenia to 1500 za zasyp 10t)

ad.> 1rajdzik >przyjacielu nie ma przeciwwskazań w skarmianiu mokrej, zakiszonej QQ pod warunkiem że uwzględnisz w recepturze to że kuku ma około25-35% wody a co za tym idzie musisz bardziej skoncentrować składniki w premiksie tudzież koncentracie, sprawdzone w skarmianiu przez brojlery a zużycie paszy to 1,85kg/kg masy ciała i waga w 42 dniu to 2,69

ad.>prometeusz> kolego co do mieszania to super się miesza w mieszalniku nie ma problemów ale jak już to radzę mieszać taką ilość aby w ciągu dnia lub dwu była mieszanka skarmiona,jak namieszasz na cały tydzień i zostawisz w mieszalniku to możesz mieć przykrą niespodziankę mianowicie stanie ci w mieszalniku, jeśli pozostałe komponenty pasz możesz ześrutować trochę grubiej to nie powinna się zawieszać

ad.> malawania> da radę śrutować ssąco-tłoczącym ale rekordu wydajności to sienie spodziewaj w zależności od wilgotności QQ ale około tony na godz. to spoko da radę lepiej jak masz trochę kaski i planujesz większe ilości zakiszać to poszukaj na allegro coś takiego jak "gruber do kukurydzy" lub młyn do kuku

ad.>caseaudi> nie ma potrzeby pinownie śrutować po wybraniu z silosu/pryzmy fajnie sierozsypuje tylko sypać w mieszalnik i dalej jazda do karmników

robson79    1

Witam. Trochę odnowie temat. W tym roku mam zamiar zakisić z 5 ton ześrutowaneko na grubym sicie ziarna kukurydzy. Zapakować to w big-begi wyłożone folią do sianokiszonki udeptać i magazynować pod chmurką. Taką śrutę chce dawać opasom i moje pytanie jest takie czy tą śrutę trzeba podawać ze śrutą zbożową czy można podawać samą śrutę kukurydzianą. Ta zakiszona śruta ile ma białka wie ktoś może?

7891Firefox    52

to jest dobra rzecz, naprawdę, w tamtym roku zrobilismy ziarno w pryzmie, bo trochę mało było żeby firmę sciągać i w rękawy pchać, elegancko, tylko wada jest taka że po otwarciu takiej pryzmy ziarno szybko się zagrzewa i warunkiem zachowania świeżości jest wybieranie codzień warstwy z całej powierzchni wyeksponowanej na powietrze. Zwłaszcza gdy jest ciepło jak teraz. Inaczej sfermentuje, muszki zaczną się tam lęgnąć, i pasza straci na wartości, wiadomo. O dawkowaniu jest kilka postów wcześniej. Jedynie o czym należy pamiętać to o równowadze białkowo-energetycznej. Jeżeli podajemy skoncentrowane źródło energii jakim jest CCM, trzeba dawkę wzbogacić w białko np. śr. sojowa lub rzepakowa poekstr. bo sama energia nie da odpowiednich przyrostów w opasie.

jarekmalina    3

Cześć,

Śrutował ktoś mokre ziarno śrutownikiem ssąco-tłoczącym większe ilości (30-40ton)? Wiem, że będzie szło dość wolno, ale czy sita nie będą się zaklejać? Mam sita oczkowe 6mm i 8mm i śrutownik Dozamechu 11kW.

matava    19

Sporo zależy od wilgotności, ale raczej będzie się zapychać. Nie znam dokładnie jego konstrukcji, ale możesz próbować jeśli za sitami masz zamontowane "łopatki" wygarniające.

Pawel1993    0

Ja od 3 lat śrutuje mokrą kukurydze w big bagi rocznie ok 150 ton śrutakiem ssonco tłoczącym 11 kw i śrutuje bez żadnych sit i ziarno jest zmielone na tyle że nadaje się później od razu do mieszalnika. Wydajność ok 1,5 t na godzine.

W tym roku będziemy robić młynem na ciągnik firmy gruber, kupiliśmy za 9 tys. zł podobno ma iść 10 t na godz. ale to się okaże. Bo śrutakiem trochę za długo schodzi...

jarekmalina    3

Jaka firma śrutownika? Jak zachodni typu Skiold, to tam są inne rozwiązania. Będzie lipa jak zbiorę z pola 40 ton ziarna i nie będzie szło....WYdajność 1,5t/h by mnie satysfakcjonowała, bo dużo tego nie mam aż tak.

Pawel1993 a w jaki sposób zasysasz ziarno do śrutownika? Wężem ssącym z końcówką do zboża czy od razu ziarno leci do śrutownika poprzez "kosz zasypowy" żeby zwiększyć wydajność?

kissmy...    57

Ja od 3 lat śrutuje mokrą kukurydze w big bagi rocznie

i to się samo zakisza szczelnie zamknięte w bagsie?

a próbowaliście magazynować kukurydzę na pryzmie zabezpieczając ją przed zagrzaniem i pleśnieniem mocznikiem?

Pawel1993    0

No u nas też nic nie dodajemy samo się zakisza tylko małym problemem są gryzonie które zaczynają na wiosnę robić dziury w bagsach i wtedy się trochę psuje.

Robiliśmy też w kopiec taki mały, kładliśmy na dół folie taką zwykłą czarną od kiszonek i na środek sypaliśmy kukurydze i z dwóch stron zawineliśmy i przysypaliśmy ziemią, sprawdził się bardzo dobrze ładnie się zakisiło nie było żadnych problemow z gryzoniami tylko minus był taki że wszystko trzeba był szypą kłaść w moim przypadku na łychę od ładowarki i było to dosyć pracochłonne i zostaliśmy przy bigbagach.

Śrutujemy śrutakiem z dozamechu, przez wąż bez żadnej ssawki tylko jedna osoba trzyma wąż i powoli wciąga nim kukurydze idzie szybciej niż przez tą ssawke do zboża.

matava    19

Nie liczyłbym na to, że uda się tym dozamechem. Będzie sie zapychał.

Kissmy

O moczniku to pierwsze słysze, jak dla mnie to trochę dziwne, nie wiem na jakiej zasadzie miało by to działać, ale to i tak byłoby rozwiązanie wyłącznie dla bydła.

Słyszałem za to o takiej konserwacji, ale przy użyciu kwasów organicznych, koszt podobny do suszenia.

Sam daję w pryzmę. folia od dołu i góry, śrutownik na ciągniku i ewentualnie jakiś dozownik zakiszacza do śrutownika dla pewności

jarekmalina    3

I kto tu ma rację :) Pawel1993 a z sitami próbowałeś zapychało się? Bo bez tych sit, to te poprzeczki co sita trzymają się nie gną? Bo ta kukurydza się o nie rozbija między innymi.

Pawel1993    0

Z sitami nie daje rady zakleja się. Gnie się wszystko się tam wyrabia ale ja ten śrutak używam tylko i wyłącznie do śrutowania kukurydzy bo do zboża się już teraz nie nadaje. Do zboża kupiliśmy teraz drugi śrutak.

W tym roku też już będziemy takim na ciągnik robić bo wydajność lepsza i inna konstrukcja przeznaczona do tego.

Edytowano przez Pawel1993

jarekmalina    3

Nie no tak, na ciągnik to inna bajka, też kupię w przyszłym roku taki. Ale w tym muszę jakoś zrobić tym do zboża, tylko nie wiem jeszcze jak. A jakbym zamówił największe te sita, czyli bodajże 15mm oczkowe. Wydajność może mieć nawet 800kg na godzinę ,aby chodził bez przestojów. Dało by radę, jak myślisz?

jarekmalina    3

To umordowanie było delikatnie mówiąc, jak miałeś do zmielenia 150ton. A jakby wolniej puszczał ziarno do zmielenia, to lepiej by nie było?

Pawel1993    0

Nie wiem za dużo nie eksperymentowaliśmy tylko zdjęliśmy sita i zobaczyliśmy jak idzie i efekt był zadowalający i tak zostało.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się