Balzak

Kiszone ziarno kukurydzy- CCM

Polecane posty

Zvrek    1

A może koś z was próbował zakiszać ziarno kukurydzy na pryźmie?? O zakiszanie w rękaw foliowy w mojej okolicy może być ciężko także interesuje mnie to czy dało by rade zakisić takie ziarno na pryźmie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Facet z którym rozmawiałem jakoś na początku października odnośnie usługi suszenia qq, mówił mi że w tamtym roku kisił w pryzmie(jedną przyczepę). Puścił ją przez bąka i najprawdopodobniej ugniótł. Mówił że super pasza dla opasów. Sam się zastanawiałem, czy nie zrobić tego, ale musiałbym zmienić sita w śrutowniku na większe i jakoś ochota mi przeszła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Kilka lat temu jeden znajomy wymłócił QQ i wsypał ziarno do wykopanego dołu i zakisił. Kiszonka się udała.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Ale jak chciał je dawać bydłu to musiało być one jakoś naruszone przed skarmianiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

To było dla świń. On miał wtedy tylko świnki. Z tego co pamiętam to dostawały to tylko maciory.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

teraz kizo się nie udziela ale jeszcze kilka lat temu u niego w gospodarstwie kiszenie ziarna w silosie było często praktykowane. silos betonowy mają pod dachem . ziarno było mielone w rozdrabniaczu a wydmuch szedł rurami do cyklona i na pryzmę. ugniatanie było ręczne (nożne), czyli kilka osób deptało to przez cały czas mielenia. sam też pomagałem deptać.robili to z kilkunastu ha kukurydzy. całość przeznaczona było dla świnek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onyks    2

witam u mnie w gospodarstwie kisi sie ziarno juz dobre 20 lat i karmione sa nim swinki jest to super pasza po pierwsze tania a po drugie tania i z jednego hektara mozna wykarmic dosc spora ilosc swinek co niestety jest nie osiagalne na zbozu kisze ziarno zmielone na specjalnym mlynku ktory naped ma od ciagnika na sezon zimowy kiszone jest w silosie betonowym a na letni w wykopanym dole w ziemi polecam kazdemu kto chce troche zaoszczedzic na paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar52    0

Moja metoda to worek big bak w niego worek od sianokiszonki wsypuje kukurydze wiążemy i gitara :lol:

Interesuje mnie ta metoda,słyszałem,że ziarno świetnie się przechowuje.Ciekawy jestem jak wychodzą koszty na jedną tonę.Czy potrzebny jest big bag z dwoma otworami i ile kosztuje worek do sianokiszonki.Czym wiążesz?Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar52    0

Worek ok 9.5 zł.Big bak za darmo z pobliskiej mieszalni pasz.Wiąże sznurkiem.

Dziękuję za odpowiedż,jednocześnie dalsze pytania.Jak długo przechowujesz?Czy w czasie zasypu big baga dodajesz jakiś zakwaszacz?Chcę zastosować tak przechowywaną kukurydzę w paszy dla kur,ciekawi mnie jak zachowuje się w śrutowniku i mieszalniku.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy worek otwarłem na początku grudnia rewelacja.Zakwaszacza nie dawałem. Śrutuję ze zbożem na bieżąco nie mam mieszalnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

 Kiszone ziarno kukurydzy nie jest zalecane jako pasza dla drobiu. Trudno znaleźć przyczyny tej negarywnej opinii. Uważam, że jest to spowodowane budową żołądka oraz łatwością z jaką mięso przyjmuje zapach produktów użytych do wytworzenia (podobna sprawa ma sie u trzody chlewnej, gdzie nadmierna ilość kukurydzy w dawce spowoduje, iż tłuszcz środtkankowy będzie żóltawy), ale to tylko moje zdanie. Suche ziarno, to sprawa oczywista. Dobre rezultaty pomaga osiągnąć stosowanie DDGS. 

Edytowano przez 1rajdzik

all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar52    0

Jestem bez doświadczenia w skarmianiu kukurydzy w tej formie ale rozmawiałem z hodowcami,którzy stosowali dodatek takiej kukurydzy/15%/i są zadowoleni.Szybko i szczelnie zamknięte ziarno nie zmienia swoich właściwości/inertacja/,ważnym jest worek foliowy wypełniający big bag i szczelne zamknięcie.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Do niosek powinna być ok. U mnie kilak kurek sobie biego po zagrodzie to jak dorwią się go odkrytej pryzmy z qq po 2 tygodniach zółtka nie są żółte ale pomarańczowe od ziarna qq. Zawsze mam dylemat czy je gonić czy jeść super jajecznicę.

Natomiast od połowy października pasę świnki śrutem pszenżytnio-pszenno- kukurydzianym. Tak mniejwięcej po 33% każdego. Dziś byłem odebrać świniaka od rzeźnika i tłuszcz i boczek normalny. Bez zmian barwy i smaku. A jak sprzedajesz tucznika to nie moje zmartwiemie. Znam gościa, który suszył mi qq doniedawna bawił się ze świnkami aż się zdenerwował i się ich pozbył (ok 30 macior miał)to mówił że dawał pół na pół że zbożem i było ok.

  • Like 1

The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

ja mam takie pytanie

czy takie zakiszone ziarno można mieszać z śrutą zbożową, koncentratami w mieszalniku pionowym, czy nie będzie się psuć podczas tygodniowego przechowywania w czasie oczekiwania na skarmianie?

czy tak wykonaną paszę można skarmiać w automatach paszowych

(karmnikach), czy nie będzie się w nich zawieszać?

generalnie chodzi mi o to czy można paszą wykonaną przy udziale zakiszonego ziarna kukurydzy można karmić "na sucho"?

(nie CCM bo to kiszonka z całych zakiszonych kolb kukurydzy)

pytanie do e-rafi19731973

czy tą kukurydzę którą kisisz w workach najpierw śrutujesz, czy nie, jak nie to czy wyciągasz jakoś powietrze z worka

Edytowano przez prometeusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mar52    0

ja mam takie pytanie

czy takie zakiszone ziarno można mieszać z śrutą zbożową, koncentratami w mieszalniku pionowym, czy nie będzie się psuć podczas tygodniowego przechowywania w czasie oczekiwania na skarmianie?

czy tak wykonaną paszę można skarmiać w automatach paszowych

(karmnikach), czy nie będzie się w nich zawieszać?

generalnie chodzi mi o to czy można paszą wykonaną przy udziale zakiszonego ziarna kukurydzy można karmić "na sucho"?

(nie CCM bo to kiszonka z całych zakiszonych kolb kukurydzy)

pytanie do e-rafi19731973

czy tą kukurydzę którą kisisz w workach najpierw śrutujesz, czy nie, jak nie to czy wyciągasz jakoś powietrze z worka

W czasie żniw 2011 roku sprzedawałem jęczmień ozimy do Niemiec do Eberswalde miał 15% wilgotności,kierowca,który go woził opowiadał,że był on pakowany w rękawy takie jak u nas stosują do przechowywania kukurydzy prosto z pola,zaznaczył jednak,że były tam stosowane ssawy do wyciągania powietrza.Myślę,że gdybyśmy zastosowali taką technologię do kukurydzy nie byłoby problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

U mnie na gospodarstwie ccm robimy od 1989 kiedy to tata zrezygnował z siewu buraków. Decyzja była podjęta przez wzgląd na sprzęt jaki zakupił pobliski SKR Nowy kombajn bizon z osprzętem do młócenia kukurydzy i młyn (gruber) do jej mielenia niemieckiej produkcji Hawe. Razem z tatą dużo rolników się na to zdecydowało ale po paru latach praktycznie zostało tylko kilku (mieli problem z poprawnym zakiszaniem). Jak dla mnie ccm to świetne rozwiązanie i pasza dla świnek. Na początku razem z ziarnem były mielone osadki ale zrezygnowaliśmy z tego. Niestety jest sporo pracy gdyż musi być sporo ludzi zaangażowanych Muszę mieć kombajnistę ale tą funkcję spełnia brat, człowiek który wozi kukurydzę (ojciec), ktoś kto wysypuje kukurydzę do dozownika ( naszczęście mam przyczepy na tandemie także nie z tym dużo pracy) no i najgorsze tzn deptanie. Mam 2 silosy w stodole wysokość 2,5 metra szerokość jednego to ponad 3 metry. Deptanie jest dosyć praco i energochłonne Z racji tego że rura z której leci zmielone ziarno jest przestawiana zaledwie 2-3 razy trzeba je przerzucać i deptać i ten kurz (tzn zmielona kukurydza) która dostaje absolutnie wszędzie :-) i hałas trzeba mieć stopery ale i tak szumi w głowie jak człowiek wykończony leży na łóżku. Wilgotność to tak do 40 % bo jak jest bardziej mokra to może zatykać się rura. Gdy silos zapełniony polewam wodą przykrywam folią i posypuje piaskiem i czekam.Jestem zadowolony z tej paszy Świnki ją lubią i pewnie ogony by im machały przy jedzeniu gdyby je miały ;-) Z racji tego ccm tata był 2 razy w topagrar i moi bracia byli na okładce tygodnika rolniczego (ja jak się domyślacie z racji tego iż byłem najmłodszy zasówałem w tym czasie z szypą w silosie ;-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

a to polewanie wodą to jest konieczne?

koledzy którzy zakiszają całe ziarno, przy jakiej najmniejszej wilgotności ziarno zakisi się i nie spleśnieje, w tym sezonie było dość suche, nic złego z nią sie nie dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackassiu    50

prometeusz wodą musisz polewać gdy ziarno nie ma odpowiedniej wilgotności, suche się nie zakisi ;)

 

Panowie mam do Was pytanie. W tym roku po raz pierwszy do silosa w ziemi naładowaliśmy rozdrobnione ziarno mokrej kukurydzy. Chciałbym to skarmić trzodą i bydłem i teraz pytanie ile można tego " bezpiecznie" dać? We wcześniejszych postach wyczytałem, że: "dawkowanie dla krów mlecznych w laktacji to 7 kg na dobę w przypadku gdy nie podajemy kiszonki z qq a wyłącznie sianokiszonkę, natomiast gdy podajemy kiszonkę z qq to CCM dajemy 5 kg." A jak z trzoda?


Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paollo22    0

zna może ktos producenta śrutowników do tego ccm?

Edytowano przez paollo22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseaudi    0

Więc mam pytanko do piechu śrutujesz ją przed umieszczeniem w silosie ? Jeśli tak to czy póżniej śrutujesz ją jeszcze raz razem ze zbożem? Chciałbym jeszcze powrócić do kwestii czy można ją potem mieszac w mieszalniku pionowym i skarmiać w karmikach (głównie chodzi oto czy się nie zqawiesza?). Czy trzeba stosować jakieś zakwaszacze lub inne środki, żeby wszystko sie, czy wystarczy ją tylko szczelnie pod folią zamknąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ja także skarmiam krowy kiszonym ziarnem z kukurydzy i daje to pozytywne skutki. Robi to dla mnie firma usługowa w rękawy. Śrutuję przed zakiszaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj