zetor8012

Co zrobic gdzy maciora ma malo prosiaków?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
zetor8012    0

Witam! Ostatnio oprosiła mi się maciora i miała tylko 7 prosiaków ogólnie ostatnio maja mało prosiaków jest zapładniana sztucznie nie wiem czy to od tego ? Czy można kupić coś na zwiększenie liczby prosiąt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Albo zaczęła pojawiać się choroba "parwowiroza" objawia się małą liczbą prosiąt w miocie(z czasem co rzaz mniejszą) i nie równymi prosiakami przy porodzie jak i dalszym chowaniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

Liczba prosiąt w miocie zależy od tylu czynników, że zabrakłoby mi miejsca żeby to napisać. Po pierwsze musisz zadbać o kondycje lochy, jeśli jest zbyt słaba to więcej mieć nie będzie. Jeśli to jest wieloródka, to w jakim okresie odsadzasz od niej prosięta?? Jeśli powyżej 5 tygodnia to na bank jest w słabej kondycji i tylko lepsza organizacja hodowli i dobra pasza mogą coś tu zmienić, ale nie następuje to szybko. Może być i tak że ma jakiegoś guza na macicy który ogranicza zawiązywanie płodów (ok 25 cm macicy na jeden płód). I w żadne super dodatki na zwiększenie liczby prosiąt nie wierz. Stosuj Flushing po odsadzeniu do momentu pokrycia( najlepiej wymieszać czystą glukozę z mączką rybną w stosunku 1:1) i ok 100 g na szt/ na dzień podawaj. Napisz trochę więcej info lub pisz wieczorkiem do mnie na gg to może postaram Ci coś jeszcze doradzić, bo temat jest bardzo złożony. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzik90    6

To nawet dobrze. U Nas locha kiedyś miała 1 prosiaka i jeszcze go przydusiła :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz(ZDUN)    327

Najlepiej dokupić


Mechanika Rolnicza.
Naprawy ciągników zachodnich , wszystkie podzespoły i układy, regeneracja uszkodzonych części, regeneracje pomp hydrauklicznych tłoczkowych. Części zamienne nowe i używane. 501832246 Mariusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Witam. Ja odsadzam prosięta w wieku ok. 4.5 tyg. wg mnie jest to najlepszy termin. Lochy (pbz) zapładniam knurkiem (pietrainem). Maciora zaraz nawet od 2-7 dni po odsadzeniu ma ruję. Rocznie średnio od lochy odstawiam 26.5 prosięcia, są w miarę równe wiadomo nigdy nie są idealne. Wg mnie twoje maciory mają słabą plenność lub w czasie ciąży źle karmione i zamierają. Pozdrawiam :D


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor8012    0

Rasa PBZ była w miarę duza a miała tylko 7 prosiaków i 1 i tak jakiś miał problem nogami i zdechł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czasem tak jest u mnie wiodło się ostatnio tak że jak miała 7 to było już dobrze zdarzało się że miała 3 albo 2, teraz już jest lepiej średnio 10 w miocie.


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Czasami się tak zdarza że są jakieś problemy z prosiętami ale to jest spowodowane tylko i wyłącznie błędem rolnika niestety.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Rasa PBZ była w miarę duza a miała tylko 7 prosiaków i 1 i tak jakiś miał problem nogami i zdechł

Najbardziej pasuje do parwowirozy :D a jak gdzieś ma locha 1-2 to na bank ta choroba :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Jeśli masz możliwość to spróbuj zapłodnić lochę knurem, wiem po swoich doświadczeniach, że póki zapładnialiśmy sztucznie zdarzały się takie przypadki, od kiedy jest knur, zero powtórek a i prosiąt rzadko kiedy poniżej 10 w miocie.

Proxy 8841- 13,5 prosiaka rocznie od lochy? czy 23,5 ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Jeśli masz możliwość to spróbuj zapłodnić lochę knurem, wiem po swoich doświadczeniach, że póki zapładnialismy sztucznie zdarzały się takie przypadki, od kiedy jest knur, zero powtórek a i prosiąt rzadko kiedy poniżej 10 w miocie.

Proxy 8841- 13,5 prosiaka rocznie od lochy? czy 23,5 ? :D

 

Przepraszam nastąpiła wielka pomyłka 26.5 prosiaka, bo w roku prosi się średnio ponad dwa razy. Dzięki za zwrócenie uwagi to by było śmieszne :D


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mareczek78    2

Też jestem tego założenia, że knur byłby rozwiązaniem. Już mnie maciora 2 razy prosi się po knurze i raz po inseminatorze.

 

Fakt - też przypadki są mało miotnę, ale z doświadczenia wiem że lepiej jest zmieniać sposób zapładniania niż stosować tylko jeden

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

Ja stosuję tylko knura i raz mi sie zdarzyło że miała poniżej 10. Ale nie wątpię że lepiej stosować przemienną metodę, natomiast raz zamówiłem inseminatora bo knurek był chory to musiał robić poprawkę. :D


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor8012    0

A mam jeszcze pytanie co może być gdy maciora miesiąc przed wyproszeniem nie chce za bardzo jeść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

To ciekawe, Ona w tym czasie powinna mieć właśnie wilczy apetyt, jeszcze mi się to nie zdarzyło.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mollin1980    0

Mnie się oprosiły ostatnio 4 maciory i mają po 14 prosiąt bo więcej nie są wstanie wykarmić i wiadomo najsłabsze padły, ale jak zaczynałem to jak średnia była 6 szt to byłem szczęśliwy,a zaczynałem ma czysto rasowych wbp i sztucznej inseminacji. Teraz mam krzyżówkę F1 (loszka WBP a knórek PBZ)którą kryję knurkiem rasy pbz. i jak narazie jestem zadowolony. Oczywiście żywienie w zależności od kondycji oparte na paszach sano i tu również już nie oszczędzam tak jak kiedyś, bo jak sobie przekalkuluje lepiej zwiększyć profilaktykę i żywienie i zyskać choć o dwa prosiaki odchowane więcej i już mamy pokryte koszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj