Bartek248

Pole z gliną. Ciężko z plonami.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bartek248    9

Witam was drodzy użytkownicy tego portalu. Posiadam działkę w woj. Lubelskim  z  ziemią gliniastą o powierzchni 2,5ha. Problem jest taki że plony są słabe pszenica w tym roku dała ok 4 tony z ha. Na górkach pszenica była rzadka po prostu katastrofa. W zeszłym roku mieliśmy tam Burak cukrowy i na górkach burak się nie urodził. I to już było 3 raz na tym polu. Z innych upraw jedynie jęczmień lepiej wypadł. Dodam że stosowaliśmy opryski, nawozy, do tych upraw przystosowane. Wapno również było. Moje pytanie co zrobić z tym polem? Może trzeba je nawieźć obornikiem w jakiejś średniej dawce aby poszerzyć próchnice. Albo próbować z odpowiednimi roślinami. Czekam na odpowiedzi... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzybu1    34

Najpierw może próby glebowe... Wapno mogło być, ale jak pH niskie, to w jeden rok tego nie nadrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Przydało by się więcej informacji. Jaka klasa gleby, jakie zasobności foforu, potasu i magnezu, pH, ile poszło wapna na ha? Gleba jet koloru czarnego, czy jasnego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Jeżeli chodzi o poprawe struktury, to obornik jest bardzo dobry, ale trzeba duże ilości dawać. Po wapnie też jest lepiej, ale potrzeba czasu. Strączkowe też poprawiają glebe. Na jednym polu, dałem wapno, zasiałem bobik z lekką domieszką grochu, skosiłem, później  ztalerzowałem i rozsiałem trochę gorczycy, pole czekało do późnej jesieni, bobik i gorczyca urosły dość duże. Jak zaczołem orać, to byłem zdziwiony, że tak lekko idzie. Normalnie to pole orałem 120KM z pługiem 4x50 zwężonym bo ciągnik nie dawał rady, a teraz 90KM szło z tym samym pługiem rozstawionym na całą szerokość(awaria dużego ciągnika) i to z prędkośćią większą niż ten duży ciągnik. szok. Później na tym polu została zasadzona fasola, orka dalej była przyjemna, a na wiosnę jak uprawiałem pod fasole, to ziemia była pulchna prawie że na 20 cm. Później jak pryskałem fasole to było tak miękko, że się ciągnik zapadał, jak jechałem pierwszy raz.

Wniosek z tego taki, że jak się zasiej bobik, później zasiej poplon z bobiku i gorczycy i utrzyma do prawie do końca października, to jest dużo lepszy efekt, niż sam bobik uprawiany na ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

A może po prostu masz za słabe maszyny do odpowiedniego doprawienia tej gleby? Sam mam kawałki gliniaste i wiem że musi być trochę cięższy sprzęt żeby to ogarnąć. Nie było za mokro podczas siewu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2327

co to za ziemia czarna czerwona biala siwa bo kazda to co innego i jakie masz podglebie


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1251

Zapodaj zdjecie tej gliny, a to że JAKIES wapno to zalezy jakie sugerował bym zrobić próby glebowe albo chociaż PH i dac wapno mielone 0-2 w ilości nawet 2-3 razy zalecaną , na pewno nie da sie "przewapnować" glin które są skłonne do zakwaszeń,

inna rzecz to moze być mała ilośc próchnicy w glebie , glina glinie nie równa i trzeba lat żeby nją doprowadzić do poziomu użytecznego


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3017

4 tony z ha to w tym roku bardzo dobry plon..wielu moglo marzyc o takim na piasku.

klimat  sie zmienia ,wiec to ze na gorka slabo to nic dziwnego. radze zmienic technologie na bezorkowa. u mnie miejscami to 82 km 3*32 na terenowych sobie nie radzi, 30 arow w godzine zaorane i temu zmienilem.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek248    9
13 godzin temu, jacus napisał:

4 tony z ha to w tym roku bardzo dobry plon..wielu moglo marzyc o takim na piasku.

klimat  sie zmienia ,wiec to ze na gorka slabo to nic dziwnego. radze zmienic technologie na bezorkowa. u mnie miejscami to 82 km 3*32 na terenowych sobie nie radzi, 30 arow w godzine zaorane i temu zmienilem.

Tylko kolego po co mam uprawiać bezorkowo jak u mnie nie trzeba oszczędzać wody w ziemi bo z opadami woj. Lubelskie dobrze stoi. 

Dnia 15.08.2021 o 19:50, maroko napisał:

A może po prostu masz za słabe maszyny do odpowiedniego doprawienia tej gleby? Sam mam kawałki gliniaste i wiem że musi być trochę cięższy sprzęt żeby to ogarnąć. Nie było za mokro podczas siewu?

Siew był wykonany 11.11.20 i nie było mokro. 2 - 3 dni po odbiorze buraka sialiśmy. Pole zostało ztalerzowane, zaorane na głębokości 25cm (nie obiecuje że wszędzie była ta głębokość) pole zostało uprawione dwa razy agregatem uprawowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek248    9
Dnia 16.08.2021 o 22:44, GABBER85 napisał:

to jak burak rosnie to wszystko urosnie

Na górkach się nie urodził pole wyglądało tragicznie 

Dnia 15.08.2021 o 16:33, sylwek23111 napisał:

Przydało by się więcej informacji. Jaka klasa gleby, jakie zasobności foforu, potasu i magnezu, pH, ile poszło wapna na ha? Gleba jet koloru czarnego, czy jasnego?

Gleba ma kolor jasny brązowy, lekko rudawy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1251

burak lubi "dołek" czyli wode, czy to na klasie 1 czy na 6

[ a która roślina nie lubi...]

Edytowano przez GABBER85

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj