Leszy

Problem ze skrzypem, i jak to zwalczać?

Polecane posty

Leszy    5014

Słuchajcie tak jak w temacie. Na jednej działce zakupionej już 4 lata temu, mam ogromny problem z chwastami, ale szczególnie ze skrzypem. pH jest uregulowane. W ciągu tych 4 sezonów już dwa razy poszło wapno węglanowe z Morawicy. W pierwszym roku 4 t/ha w ubiegłym 3.5 t/ha, ale to podobno nie ma znaczenia. Ziemia była orana, a wcześniej gruberowana przed orką. Dodatkowo szedł zawsze obornik. Trzy lata była kukurydza, a  w tym roku pszenica, i w tej parzenicy dostał ten skrzyp jakiegoś kopa. Szczególnie na połowie pola, gdzie jest lepsza gleba klasy 3. Wyżej gdzie ziemia przechodzi w 4 nie występuje. Macie jakieś sugestie?    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Na skrzyp dobre jest MCPA czyli chwastox extra, tylko że skrzyp lubi wychodzić z gleby w połowie maja. Mam taki pomysł, żeby zasiać zboże z wyłączonycm co trzecim lejkiem i na wiosne poprawić Chwastoxem, ale nie wiem czy to zadziała. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5014

Wapno już więcej nie będę dawał. Przynajmniej nie w tym roku. Chcę zasiać znowu pszenicę. Będzie to pszenica po pszenicy, ale inaczej mi nie pasuje. Więc muszę coś zastosować co będzie z nią współgrało.  Na jesieni raczej nic go nie weźmie. Trzeba raczej więc opryskać wiosną. Czy może teraz na ściernisko coś dać? Miałoby sens? 

Co zaś z uprawą? Czy coś można zdziałać mechanicznie? Lepiej płytko ściąć ściernisko agregatem talerzowym, czy głęboko gruberować, a potem orać? Głębokość orki ma znaczenie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5014

To już wiem, że skrzyp nie jest rośliną wskaźnikową, a tylko napisałem aby wyeliminować domysły, ze pole wapna od dekady nie widziało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25603

Jestem w trakcie siania radkowit premium. Na szczycie pryzmy od wiosny rośnie masa pięknego skrzypu.

Mnie uczono że skrzyp to roślina wskaźnikowa gleb o nieuregulowanych stosunkach powietrzno wodnych.

Korzeni się na ponad 6m w głąb więc wałka z nim nie jest łatwa. U mnie w jednym roku jest, w innych sobie odpuszcza.  

 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5014

@Agrest i jak poprawić te stosunki powietrzno wodne? Głęboszem? Bo od lat głęboka uprawa gruberem, i orka. Raz tylko kukurydza była bezorkowo. W kukurydzy właśnie było go mniej(ale był widoczny). Może chemia na nią jest bardziej skuteczna, ale teraz odbił sobie za poprzednie lata. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25603

Teoretycznie głębosz,  ale to nie oznacza że co roku.

Chemia to męczenie systematyczne glifosatem z mcpa.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25603

Tylko w mieszance  z mcpa powoduje osłabienie i zamęczenie.

To info od profesora herbologii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

czeste urawki niszcza skrzyp a teraz kazdy stosuje tylko uproszczona uprawe i problem narasta.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

kiedyś pozbyłem się skrzypu wapnem tlenkowym, 2.5t/ha. w tym roku na nowej działce znów zrobię ten numer, za rok dam znać czy potwierdziłem teorię 😀

Edytowano przez Zigi94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5014
1 godzinę temu, wojtal24 napisał:

czeste urawki niszcza skrzyp a teraz kazdy stosuje tylko uproszczona uprawe i problem narasta.

Ile tych uprawek można robić? Po zbiorze agregat ścierniskowy, a potem orka i znowu siew. Co tu dodać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Sam miałem problem z skrzypem od nasypu kolejowego. Nie nie była to duża ilość ale był. Głębosz praktycznie co roku i nie ma problemu


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
Leszy napisał:

1 godzinę temu, wojtal24 napisał:

czeste urawki niszcza skrzyp a teraz kazdy stosuje tylko uproszczona uprawe i problem narasta.

Ile tych uprawek można robić? Po zbiorze agregat ścierniskowy, a potem orka i znowu siew. Co tu dodać?

albo jestes bardzo mlody albo z innych regionu polski ale przez 30 lat jak pamietam to bardzo sie zmienila ja nie mowie ze to zle ze sie zmienila ale czesto 30 lat temu to szedl kultywator w scierniski (nie mylic z gruberem) podorywka 2x bronowanie pozniej orka zimiowa lub siewna i znow kultywator i bronowanie i siew do tego byl wiekszy plodozmian bynajmniej w mojej okolicy w burakach ziemniakach czesto w kukurydzy objezdzali miedzyrzedzia a skrzyp nie lubi przerzucania ziemi a dzis jak uprawisz pod qq w kwietniu to do pazdziernika ziemi nie ruszasz. podkreslam ja nie uwazam ze tamte metody byly dobre byly mokrzejsze lata w dzisiejszych czasach jak by ktos tak przesuszal glebe to pewnie by nic nie zbierał. a z nowego rozdania po 2022 to beda jeszcze doplacac do uproszczonej uprawy


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

mój sąsiad uprawiał tak jak wyżej, miał paliwo za free z pracy to taniej wychodziło niż roundup. ale pole po tym było przesuszone na popiół, mi by było szkoda wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5014

@wojtal24 30 lat mam, i kultywatorem jeszcze robiłem, ale po nim już tylko była orka, a brony przed siewem. Potem ojciec jeszcze kupił jakiś agregat uprawowy, to po orce było tym robione. Bron u nas się już potem bardzo mało używało. Jedynie jak mokro było, aby przesuszyć. Jednak u nas to jednak ziemie lekkie dominują. Piasek który można gałęzią uprawić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162

Ja dalej tak robię :) kultywator, pług i brona (najchętniej bym jakiś wał doczepił do pługa, albo pole bron ale na razie nie mam weny, poza tym chcę zmienić pług). I nie widzę jakoś nic złego w takiej uprawie, agregatu ścierniskowego nie opłaca mi się kupować, choć jakby była jakaś używka tanio to czemu nie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
suffeks    207

skrzyp ciężko wytępić, rośnie gdzie woda stoi albo gdzie dreny szły. mozna dac chwastox 300sl (mcpa) 2l/ha spali go, ale znowu odrosnie trzeba go pryskac na okraglo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj