Tres

Powrót do Polski - Zakup gospodarstwa

Polecane posty

Tres    0

Cześć,

Potrzebuję Waszej pomocy i opinii, za co z góry dziękuję. Przeglądałem kilka podobnych tematów, ale po pierwsze żaden z nich nie uwzględniał zakupu gospodarstwa o tym areale za gotówkę, a po drugie znacząca większość dotyczy kilku hektarów.

 

Obecnie mam 35 lat, od 10 lat mieszkam wraz z żoną poza granicami Polski. Chcielibyśmy wrócić do kraju w tym, maksymalnie przyszłym roku i zakupić gospodarstwo rolne.

Posiadamy obecnie trochę ponad 4'500'000 złotych w gotówce. Jest to realna kwota, którą możemy wydać. Do tego dochodzą oszczędności na około milion, ale są to oszczędności emerytalne, których nie chcemy ruszać. Za tą kwotę w kraju, w którym żyjemy możemy kupić mieszkanie, około 70-80m2, co w perspektywie chęci założenia większej rodziny nie ma większego sensu, stąd pomysł na powrót do Polski. Pracujemy w pożądanej branży, możemy pracować zdalnie z dowolnego miejsca w Polsce osiągając dochody w granicach 30-35 tyś netto miesięcznie, do tego dochodzą elastyczne godziny pracy, co z perspektywy gospodarstwa ma duże znaczenie (mogę zacząć pracę między godziną 7, a 10 rano).

Początkowo myśleliśmy o zakupie domu pod miastem z większą działką, ale nie pozwala to na efektywne wykorzystanie pieniędzy. Posiadam uprawnienia rolnicze.

 

Posiadam doświadczenie w prowadzeniu gospodarki pasiecznej, posiadałem przez rok własne ule przed wyjazdem z Polski, plus od dobrych 5 lat tutaj jestem w związku pszczelarskim i pomagam właściwie w każdy weekend pszczelarzowi w ramach hobby. W czasach nastoletnich spędzałem kilka tygodni na wsi, które uwzględniały okres żniw (gospodarstwo 15ha z C360 i C330). Oboje z żoną nie boimy się ciężkiej pracy. Swoją pierwszą pracę przed studiami rozpoczynałem od łopatowania.

Patrząc na obecne ogłoszenia jestem realnie w stanie za 3 mln kupić gospodarstwo wielkości 50 - 60 ha w zależności od lokalizacji i klasy ziemi. Rozważam dwa warianty, kupno samej ziemi i postawienie domu, garażu na maszyny oraz magazynu wraz z pracownią pszczelarską lub zakup bezpośrednio z budynkami. Pozostałe 1,5 mln zostanie na start i zakup maszyn. Szukając gospodarstwa patrzę na wszystkie województwa z wyjątkiem podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Chciałbym uniknąć kredytów.

Gospodarstwo chciałbym potraktować jako hobby, które nie przynosi strat i nadal pracować na etacie. Nie chcę hodować zwierząt typu trzoda chlewna czy opasy, ponieważ zabiera to dużo czasu i uniemożliwia kilkudniowy wyjazd z gospodarstwa. Chciałbym się zająć gospodarką pasieczną na około 80-100 pni, a dodatkowo obsiać pola rzepakiem.

O pszczoły się nie boję, ponieważ znam ten temat, natomiast czy dam radę zająć się polami przeznaczając na to 5 tygodni urlopu (35 dni pracy non-stop), plus 4-6h dziennie po pracy?

Wydaje się, że urlop spokojnie powinien wystarczyć na okres żniw, a całą resztę jak sianie, oranie, wapnowanie, opryski itd. mógłbym spokojnie robić po pracy. Mogę liczyć na pomoc młodszego brata, a w najgorszym wypadku mogę kogoś zatrudnić. 

W przypadku zakupienia gospodarstwa chciałbym zakupić następujące maszyny (ceny wzięte z obecnych ogłoszeń):

  • Claas Tucano 320, 2018 - 500 tyś netto
  • New Holland T7.220, 2014 - 149 tyś brutto
  • New Holland T5, 2021 - 180 tyś netto
  • Przyczepa PRONAR T780, 2021, 16t - 120 tyś netto
  • 2x Przyczepa 10t, 2021 - 100 tyś brutto
  • Siewnik - 40 tyś netto
  • Pług - 3/4 skibowy - 20-30 tyś brutto
  • Inne (nawozy, zasiew, paliwo, brakujący sprzęt) - 300 tyś

 

Do tego dochodzi koszt założenia pasieki:

  • Ul dadant x 80 + komplet ramek - 40 tyś brutto
  • 40 odkładów - 12-18 tyś brutto
  • Mercedes Sprinter (lub podobny) - 50 tyś
  • Miodarka + stół + drobny sprzęt  - 10-15 tyś

 

W scenariuszu najlepszym zakładam, że na czysto z hektara średniorocznie wyjdę 1500 zł, natomiast pszczoła powinna mi dać średniorocznie 15 kg miodu na pień.

Ze względu na dobrą pracę na etacie, raczej nie będą przerażały mnie straty w jednym czy w dwóch latach. Gdybym okazał się złym gospodarzem, to ziemia pójdzie w dzierżawę, maszyny na sprzedaż, a ja zachowam dom i 10 uli przy domu. Natomiast jeżeli wszystko by szło swoim tempem, rozważam rozbudowę i powiększenie gospodarstwa. 

 

Czy coś pominąłem w swoich wyliczeniach? Czy są one zbyt optymistyczne?

 

Dziękuję za cenne wskazówki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj