BarbaraPol

Zakładam pastwisko dla koni

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BarbaraPol    0

Dzień dobry wszystkim. Przymierzam się do założenia pastwiska dla koni. Mam do dyspozycji ponad 2 ha na początek. 
Woj. śląskie. III klasa ziemi. Obecnie rośnie tam zboże.  Po zbiorach mogę przystąpić do prac. 
Zwracam się z prośbą o porady, wskazówki, sugestie co zrobić po kolei, aby przygotować ziemię pod dobre pastwisko i w przyszłym roku wprowadzić konie. 
Nie mam własnego sprzętu rolniczego, więc będę korzystała z usług. 
Będę wdzięczna również za polecenie najlepszych mieszanek traw na pastwisko i na siano. 
Dodam, że chciałabym to zrobić porządnie, nie szczędząc na środkach. 
Jeśli ktoś z Państwa oferuje doradztwo w tym zakresie, chętnie skorzystam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Monikakep1    4

Moja koleżanka też adaptowała pole na lakę dla koni kilka lat temu.  Pierwszy dobry efekt dopiero w 2-3 roku. Inaczej zniszczy się i szkoda kasy.  Po polu ziemia wyjałowiona jest wiec nie można liczyć super efektu  Zapytałam jej co proponuje i wyszło że kośno-pastwiskową  mieszaną.  Dla koni na pastwisko proponuje takie trawy KP-7 na łąki KŁ-5 i KŁ-6 . Proporcje stosowała takie na 2 worki  KP-7 po jednym worku KŁ-5 i KŁ-6. Ma słabe i średnie gleby.  Stosowanie samej trawy KP-7 to zły pomysł. Bo gorszy rok i nic z tego  a takie mieszanie traw polecono jej w dość znanych hodowlach w kraju i zagranica..  Efekt ma tak że na części chodzą konie  a resztę kosi. Dwa bardzo dobre pokosy ma na 100% nawet w suchy rok a  bywa że jak mokry  rok to i trzeci się trafi.  Takie mieszanie jest najlepsze mówi bo trawa może służyć na wyjadanie dla zwierzaka i na koszenie.  Pierwszy rok nawet nie ma co zwierzaków wypuszczać dopiero w drugim roku wskazane bo trawa musi się dobrze zakorzenić inaczej zniszczysz.  Do dnia dzisiejszego nie narzeka na te trawy i w okolicy się dziwią ze ona jest w stanie zrobić 3 pokos w dobry rok  a oni z ledwością drugim są w stanie wyjść na zero.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejand    8

Może inna hodowla, ale też parzystokopytne - nie wpuszczaj na pastwisko na pierwszy rok, bo nic nie będziesz z tego miała. Niech się trawa dobrze przyjmie. Przy wejściu/wyjściu dobry drenaż, bo inaczej po kolana w błocie, a wydepczą, wydepczą. Powodzenia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BarbaraPol    0

Dzięki za porady. Czy siać jeszcze w tym roku do połowy września czy już wiosną? Czy najpierw brony i orka? Potem sianie i walec?
Czy na ściernisku nie trzeba orać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aksu    0
Dnia 18.08.2021 o 18:00, andrzejand napisał:

Może inna hodowla, ale też parzystokopytne - nie wpuszczaj na pastwisko na pierwszy rok, bo nic nie będziesz z tego miała. Niech się trawa dobrze przyjmie. Przy wejściu/wyjściu dobry drenaż, bo inaczej po kolana w błocie, a wydepczą, wydepczą. Powodzenia.

Kolego konie są nieparzystokopytnymi ;) a tak na poważnie jakieś rady jak DOBRZE wykonać taki drenaż? To są dziesiątki jak nie setki metrów kwadratowych gdzie np konie się gromadzą - paśnik, poidło, jakaś wiata, zadrzewienia gdzie konie się chowają itd. Trudno technicznie do wykonania, a błoto faktycznie się robi niemiłosierne. Jak dreny to odwodnienie gdzie- kopać dół jak nie ma rowu?

Gdzieś widziałem że wysypuje się korę drzewną, która chyba absorbuje większość wilgoci i  oddaje ja w porze suchej. Ktoś stosował takie rozwiązanie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejand    8
Dnia 31.08.2021 o 09:44, aksu napisał:

Kolego konie są nieparzystokopytnymi ;) a tak na poważnie jakieś rady jak DOBRZE wykonać taki drenaż? To są dziesiątki jak nie setki metrów kwadratowych gdzie np konie się gromadzą - paśnik, poidło, jakaś wiata, zadrzewienia gdzie konie się chowają itd. Trudno technicznie do wykonania, a błoto faktycznie się robi niemiłosierne. Jak dreny to odwodnienie gdzie- kopać dół jak nie ma rowu?

Gdzieś widziałem że wysypuje się korę drzewną, która chyba absorbuje większość wilgoci i  oddaje ja w porze suchej. Ktoś stosował takie rozwiązanie?

 

Ja mam hodowlę danieli, skurczybyki mi wydeptały kompletnie przy wejściu, że jak tylko trochę popadało to można było sobie kąpiel błotną urządzać. Wysypałem grubych zrębek. Było fajnie dopóki nie rozmiękły (może miałem złe zrąbki). Teraz nawiozłem piachu. Póki co jest ok, zobaczymy jak będzie po zimie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj