hodowca94

Rzepak na słabej ziemi

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hodowca94    168

Witam chcę spróbować z tatą zasiać rzepak pierwszy raz. Ale sęk w tym ze ziemie mam 4-5-6klasy są kawałki 3 nawet 2 ale to kawałki jaką odmianę rzepaku proponujecie i czy coś z tego w ogóle urośnie. W tym roku spróbuję stosować UGmax z nawozem nie będzie problemu bo mam 40 sztuk bydła w tym 22 dojne za równo obornik i gnojowica będzie+ jakieś nawozy sztuczne .Proszę o jakieś porady.Zaczoł bym tak na ok 2,5 h ziemi takie jak na wyżej wymienione trochę 4-5/6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

rzepak jest bardzo wymagajaca roslina jesli chodzi o wszystkie zabiegi agrotechniczne, poczwszy od siewu, nawozenie po opryski.

 

Wazne jest PH, jesli nie masz uregulowanego to zapomnij o dobrych plonach, powinno byc 5,8-6,5. Kolejna sprawa jest przedplon, zbozowe sa najslabsze, warunkowa moga byc te ktore wczesnie schodza z pola, jeczmien, zyto. Jesli jakis obornik to powinien byc tak zrobiony. Obornik pod zboze, potem zboze, zboze i rzepak w 3 roku po oborniku.

 

Kolejna kwestia jest siew, naprawde trzeba pilnowac rozstawy i normy wysiewu. Wazny jest tez termin i dobor odmiany.

 

Nawozenie P i K w calosci przedsiewnie, jesli przedplon zbozowy to azot w sciernisko dla wyrownania C:N

 

Odchwaszczanie tylko i wyłącznie jesienia, zabieg higienizujacy traziolami.

 

Na wiosne nawozenie siarczanem amonu, tak zeby stosunek siarki do azotu był 1:4. Pierwsza dawka wznowienie wegetacji, a nastepna 3 tygodnie po 1 dawce, co do dnia, tak aby zdazyc przed kwitnieniem.

 

No i opryski przeciwko owadom:) ale to juz zalezy od regionu, jesli wkolo nie ma rzepaku to moze byc taka sytuacja ze nie bedzie potrzeby. Ale nalezy prowadzic monitring w postaci "żółtych naczyń"


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziedzio92    42

jesli walniesz oborik to na kazdej klasie ziemi bedzie rzepak ale przed siewem musisz sypnac wapna jesli ph nie miesci sie wnormie takiej jak podal kolega wyzej


tgEgF.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Teraz tak co co oznacza termin nawożenie P i K i to (dla wyrownania C:N) cała resztę rozumiem zawsze siałem albo owies albo żyto albo pszenżyto więc wiecie jak to jest a z tym obornikiem to jest dawany co rok np.na jesień pod żyto. A na owies to był dawany na jesieni potem orka i wiosną znowu obornik i talerzówka i potem siałem w przypadku rzepaku jak sugeruje to tylko raz zdążę dać obornik ?? Czyli Jeżeli dobrze do gnoję pole będzie rósł rzepak???? Oczywiście + te zabiegi które wymienił kolega wyżej. Chodzi mi oczywiście o rzepak ozimy bo nie wiem czy jest jary.A i o co chodzi jeszcze z tym co kolega wyżej napisał (Wazny jest tez termin i dobor odmiany.)????I to (zabieg higienizujacy traziolami.) zrozucie mnie ja to bęndę siał po raz pierwszy proszę o odpowiedz na kazde moje pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Kolego P-fosfor k-potas ca-wapń n-azot jeśli dasz obornik to fosforu nie musisz tak dużo dawać wg mnie.Jeśli to ma być w tym roku to od razu w tym tygodniu wywieź obornik i gnojówkę jeśli masz puść talerzówkę niech to się rozłoży a później orka nawozy i siew później odchwaszczanie itd.


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

wg. mnie ten cały UG max niech sobie wsadzą, wiadomo słabsza gleba to słabszy plon większe wymagania co do nawożenia N:P:K:S Bor Molibden Mangan napewno częśc tych "ostatnich" mikroelementów mają juz nawozy takie jak np. plifoska ale zawsze można uzupełnić niedobory dolistnie. Jak masz obornik i gnojówkę to tak jak kolega pisze dać, przeleciec talerzówką czy gruberem tylko głeboko bo jak wiemy azot się lubi ulatniać szkoda nawozu by było i następnie po tygodniu czy w zal. jak nas czas goni z terminem siewu orka dokładna, nawozy NPKS dobra uprawa starannie przygotowane (łoże siewne) dobrana odmiana i ilość nasion /ha i siejemy później oprysk chwastobójczy przed lub powschodowo i git. A mam osobiście takie pytanie czy pryskać na samosiewy np. gdy przedplonem był jęczmień jary który będzie jak wiemy konkurował z rzepakiem ale zmarznie i możnabybyło uniknąć kosztu jak myslicie? :)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziedzio92    42

po co tobie ug max jesli tylko tobie zmiekczy strukture gleby. Co do odmiany to dobra jest california dobrze zdala u mnie na slabej glebie po nawozeniu obornikiem i pozniej to przejechac talezowa kilka razy tak zeby dobrze zmieszalo z ziemnia a pozniej mozna siac na tym albo zaorac ale polecam to pierwsze poniewaz szybciej dostanie potrzebnej dawki na wzrost


tgEgF.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

rzepak powinien byc wysiany w terminie ktory pozwoli roslinie osiagnac 8-9 lisci w rozecie. To pozwoli na dobre przezimowanie, kazdy dzien spoznienia to 43kg straty plonu.

 

Obornika nie wolno mieszac z wapnem, nigdy!!! najlepiej wapno albo obornik oddzielnie w oddzielnych latach.

 

Nawoznienie mikroelementami powinno byc dolistne, Trazole to zwiazki w preparatach o dzialaniu stablizatora wzrostu przeciwgrzybowe.

 

Jesli jestes laikiem w uprawie rzepaku to naprawde musisz do kogos pojechac i zobaczyc jak sie uprawia, bo takie pisanie na forum nic Ci nie da. Szczegolnie jestli chodzi o progi szkodliwości owadów, pryszczarek, gnatarz. Jesli w pore nie opryskach (kwestia kilku godzin czasami) to masz 40% plonu w plecy.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Wczoraj skosiłem owies słoma jeszcze leży ale ja sprzątnę to w tym tygodniu mam już dawać obornik i powiedzmy na następnego dnia talerzówka ???? i kiedy to się sieję mniei więcej ?????? z tego co się orientuję to w pobliżu nikt nie ma rzepaku to mam mimo tego pryskać od tych owadów a jeśli tak to po jakim czasie od wysiania i gdzie kupić nasienie rzepaku np (california) mam agro serwis i tam pisze o tej odmianie ale dzie to kupić po ile jest. Ile kg siać na h ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

nasiona rzepaku kupisz w dobrych sklepach z nawozami lub środkami ochrony roślin, za kilogram zapłacisz ~40zł a wysiew w granicach 3,5-4kg/ha.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Wczoraj skosiłem owies słoma jeszcze leży ale ja sprzątnę to w tym tygodniu mam już dawać obornik i powiedzmy na następnego dnia talerzówka ???? i kiedy to się sieję mniei więcej ?????? z tego co się orientuję to w pobliżu nikt nie ma rzepaku to mam mimo tego pryskać od tych owadów a jeśli tak to po jakim czasie od wysiania i gdzie kupić nasienie rzepaku np (california) mam agro serwis i tam pisze o tej odmianie ale dzie to kupić po ile jest. Ile kg siać na h ????

 

Najlepiej obornik zatalezuj odrazu,powinien byc przyorany do 2 godzin, Zalezy od regionu Polski, To jezeli nikt nie sieje rzepaku wokół to ja bym odpuscił pryskanie przeciw owadom. reszte napisał kolega wiec Najwazniejsze juz wiesz. sam chciałbym zasiac troche rzepaku ale pierwsze musze powapnowac bo PH jest zbyt niskie :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Czyli po kolei przypuścmy 1.rzepak chce zasiać 2-3 wrzesień(dobrze mówie czy nie :) )a obornik dam 25 sirpnia i zaorze jak zdążę naiwyzej następnego dnia a dać jakiś nawuz przed wysianiem na ten obornik do zaorania czy po orce na wysiany juz rzepak?

2.Czym i ile po wysianiu mam go popryskań bądz znawozić.3Co potem na wiosnę i kedy w jakich miesiącach zrobić.Bo jak sugruje jezeli zasieje go i opryskam to juz nic nie robić do wiosny tak ???? Kolega wyzei nie kazał dawać wapna z obornikiem to nie bende sypał wapna chyba ze ktoś sądzi inaczei? Prosze o odpowiedz pokolei na moje pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

(Mazowiecki powiat siedlecki) wokło mnie nigdzie nie sieją rzepaku aż się zdziwiłem :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

terminy siewu zależą od rejonu jak pisze @mrpawlak101 najwcześniej ok. 20 sierpnia (Polska płn. wsch.) a najpóźniej mianowicie do30 sierpnia (Polska płd. zach.) także tych zasad się musisz trzymać bo każdy dzień to zniżka plonów.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485
Najwcześniejszych siewów, tj. do 15-18 sierpnia należy dokonać na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Suwalszczyźnie i wschodniej części Mazowsza. Dla przekątnego pasa Polski od Pomorza, Żuław i Warmii przez Kujawy, Zachodnie Mazowsze, Ziemię Łódzką i Świętokrzyską po Podkarpacie - najkorzystniejsze siewy tego gatunku powinny być zakończone do 20-22 sierpnia. Optymalne siewy w nizinnej strefie wszystkich części Śląska, Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i części przymorskiej Pomorza należy ukończyć do 25-28 sierpnia. Nawet w tej najkorzystniejszej klimatycznie strefie - siewy późniejsze powodują dużą (około 50 kg dziennie) obniżkę plonu i są przyczyną przemarzania plantacji, pogorszenia zaolejenia surowca, zmniejszania plonu nasion i tłuszczu z ha.

 

Prof. dr hab. Wojciech Budzyński

UWM Olsztyn - IHAR

 

 

Co do powyższego - odmiany mieszańcowe i półkarłowe można wysiać do 5 dni później, bez wymiernego ryzyka zmniejszenia plonu.

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapi123    14

A co sadzicie o takiej roślinie jak lnianka niby bardzo dobrze rośnie na słabych glebach ale plon daje tylko 2,5t/h ale bardzo dobrze nadaje się jako surowiec do produkcji biopaliwa bo jest bardzie wytrzymała na krzepnięcie w niskich temperaturach niż rzepak. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

NA rzepak tylko ziemie 1-2 max 3 jak się wie jak dostosować nawozy i oprysk. My mamy same klasy 1-2, więc ziemia twarda, ale za ton plon jest..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej224    132

w tym roku taki znajomy miał 50 ha rzepaku na 4-5 klasie. miejscami był przypiasek. plon około tona z hektara. mówił że i tak troche na tym zarobił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Famer21    6

No na 50ha coś tam zarobi, ale żadnych wielkich zysków.. My średnio mamy 4,3 - 4,7 tony z ha. Rocznie te 20ha siejemy najmniej, zyski oj są :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeski    5

witam. planuje w tym roku posiac pierwszy raz rzepak. i powiem w prost nie wiem jak sie do tego zabrac. wziolem w dzierzawe 4.5h ziemi polowa z tego to nieużytki i co z tym zrobic? dopieru jutro moge wejsc na te pole z robota nie za pozno na sianie? co z tym nieuzytkiem randup czy orka na gleboko? mam jeszcze jedno pytanie czy rzepak nie boi sie terenow zalewowych bo tam sa 2 miejscach dolki i po zimie zalewa je? ogolnie to po deszczach jest tam troche mokro. prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teraz to już pozostaje tylko rzepak jary. Zanim to obrobisz, zasiejesz itd to już będzie zdecydowanie za późno na siew rzepaku ozimego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzeski    5

no jeszcze teraz u nas dopadalo to calkiem po robocie. bedzie trzeba posiac zyto lub pszenzyto. i tu moje pytanie co lepsze na rok przed rzepakiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj