bhpiter

Co posiać na polu po ekologii

Polecane posty

bhpiter    2

Proszę o poradę. Nabyłem dzierżawę 12 ha po uprawie ekologicznej. Nie wiem co posiać i jakie nawożenie zastosować. Nie jest to ugór. Co roku tależowane i siane len, gryka,. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
igor10246    379

badanie zasobności i kwasowości to na dzień dobry i na podstawie tego siejesz to co ci lepiej 


Polak, perkusista, rolnik, mechanik amator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bhpiter    2

Badanie oczywiście masz rację. Tylko teraz jak chcesz taniej zrobić badanie to czekasz nie wiadomo ile. A myślałem o Życie. Chyba że gryka. Najgorsze że nie wiem która to klasa. Najprawdopodobniej v. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosciu506    196
bhpiter napisał:

Badanie oczywiście masz rację. Tylko teraz jak chcesz taniej zrobić badanie to czekasz nie wiadomo ile. A myślałem o Życie. Chyba że gryka. Najgorsze że nie wiem która to klasa. Najprawdopodobniej v. 

podstawowa próba 13.2 i czekasz ok 3 tygodni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrofoto1    24

Dzisiaj byłem z probami w łódzkiej schr, mówiła że może będzie szybciej ale szykować się na 4 tygodnie, nie leżało jakoś specjalnie dużo prób na przyjęciu, kiedyś byłem to pod sufit skrzynek :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bhpiter    2

Witam panowie. Zmierzyłem wstępnie pH. Na 1 polu prawie 8 a na drugim oko) o 5,5. Co poradzicie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik_NBR    2
Dnia 22.07.2021 o 16:51, igor10246 napisał:

badanie zasobności i kwasowości to na dzień dobry i na podstawie tego siejesz to co ci lepiej 

popieram w 100 % badanie badanie badanie 

Dnia 29.07.2021 o 09:50, bhpiter napisał:

Witam panowie. Zmierzyłem wstępnie pH. Na 1 polu prawie 8 a na drugim oko) o 5,5. Co poradzicie

 

to :

1 jest możliwe 

2 to jest problem 

możliwe bo a ) badanie było zle zrobione i wyniki można wyrzucić b ) za mały odstęp miedzy poborem próbek glebowych a wapnowaniem ( wapno sie nie rozpusciło i fałszuje wynik c ) mozaika wg mądrych to sygnał że życie glebowe tzn ddzownice robaki i BAKTERIE które przerabiaja resztki pożniwne na HUMUS albo zdechły albo ledwo zipią 

żyznośc gleby to nie tylko SKŁAD CHEMICZNY = pH NPK ale .....BIOLOGIA ( bakterie / robaki / ddzownice - tzw PŁUGI NIERDZEWNE ) - jeśli masz dobrą biologię to masz pole ....W MIARE wyrównane - bakterie / robaki = przerabiaja . gdy robaków / bakteri nie masz - ZATŁUKŁEŚ jes nawozami ( wysokie dawki ) to masz .....mozaikę 

w TEJ sytuacji pozostaje ci rzecz nastepująca :

jeśli jestes chemikiem ( rolnik konwencjonalny ) :

1 badanie bardzo roszerzone nie tylko pH / makro ale i mikro oraz poszczególne ( różne składniki np wszystkim wiadomo że Glin przestaje truć ziemie dopiero ....powyżej pH 5,8 ) 

2 gdy juz rozszyfrujesz czego brakuje - badania napierw zrób pH ( wapno ) ale .......NIE MASZ SZANS aby zrobić pole z pH RÓWNYM np 6- 6,6 -5 bo masz mozaikę ....

jak sie ratujesz ? rolnictwo precyzyjne ...........jeśli masz 200-500-2000 ha to idz do sklepu i kup sobie program i sprzęt i siejesz wapno na WYRÓWNANIE 

jeśli masz 3-5-10 ha to masz DROŻEJ .........bo i TAK MUSISZ PRECYZYJNIE rozsiac wapno = nie siac wapna na pH 8 tylko .....rzucać na działki 5,5 tak ?

jak jesteś duży 200-2000 ha to wbijasz w rozrzutnik DAWKĘ wapna ( program sam policzy ) i jedziesz .......TANIM WAPNEM  po 80 zł / 1 tonę 

jak jesteś mały to nie masz problem bo nie masz ? albo ....MASZ ? mapy aplikacyjne - program liczy ile wysiać wapna w danym miejscu i ja nie masz TRIMBLA za 300-500 tys to jedziesz z tym wapnem na NOSA - albo patrząc w mapę PAPIEROWA albo masz program na smartfon który ci mówi :

zaczyna sie strefa 100 kg = wysiadasz z ciągnika i przestawiasz wajchę na rozrzutniku wapna na dawkę 100 kg 

jedziesz dalej i smartfon mówi zaczyna sie strefa 3 tony na hektar - wysiadasz z ciągnika i przestawiasz wajchę w rozrzutniku na 3 tony

tym sposobem załatwisz temat gleby - własciwości chemiczne - wyrównasz pH i składniki 

ale ......nic to nie pomoże jak masz zarżnięta BIOLOGIE gleby = próchnica jest .....np 2,5 ale .............masz biologiczny CMENTARZ w glebie ( zarżnięte robaki i bakterie ) i ta WYSOKA prochnica którą masz .....STOI W MIEJSCU i jest ZBLOKOWANA = plon jest do .....czyli 2 razy mniejszy niz liczysz .....

jak jesteś mały to za wapno płacisz 300-400 zł za 1 tone ( granulat )

do tego dochodzi TEORIA WAPNOWANIA : czym wapnować / jakie dawki / jak często a to osobna opowieść 

pozdrawiam

 

 

Edytowano przez Rolnik_NBR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj