Harnas16

Wapno głębosz talerzówka

Polecane posty

Harnas16    26
Witam w tym roku po zebraniu pszenicy planuje rozsiać wapno i je przemieszać z ziemią talerzówka ale też chciałem wykonać zabieg gleboszem. Od czego zacząć? Głębosz wapno talerzówka? Następną roślina będzie rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xerkses    108

Literatura chyba mówi że po zbiorach rekomendowane jest głęboszowanie , potem ewentualne wapno i talerzówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimlicz    8

Jak w tytule wapno potem głębosz i talerzówka. Przy sianiu wapna zajeździsz pole to potem to głeboszem rozluźnisz i trochę wymieszasz a potem talerzówka. Im głębiej stalerzujesz tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Harnas16    26

Nigdy nie było głęboszem robione i przerwę podeszwę płużną:) Gleba się napowietrzy trochę napewno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki995    88

Teraz jest zalecane raz na kilka lat wykonywać głęboszowanie. To nie to co kiedyś, że orkę robiono koniem i nie było takiego zajeżdzenia. Teraz ciągniki z sprzętem ważą tony które jeżdżą po polach i unikają glebę. Także po wapnowaniu warto ruszyć najpierw głęboszem a potem talerzówką albo ścierniskowcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1974    538

Przetestowałem głębosza na wszelkie sposoby i głęboszuje się tylko ziemie gliniaste gdzie stoi woda i gdzie jest ubita np po burakach ,w innych celach nie ma potrzeby go używać wystarczy gruber na wąskiej graczce na głębokość 30cm .Na pewno  nie wolno głęboszować na suszę bo woda zniknie to znaczy nie będzie podsiąkania i zapomnij o dobrych wschodach ,no chyba że będzie przepadywać jak w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4883
13 godzin temu, Luki995 napisał:

Teraz jest zalecane raz na kilka lat wykonywać głęboszowanie. To nie to co kiedyś, że orkę robiono koniem i nie było takiego zajeżdzenia. Teraz ciągniki z sprzętem ważą tony które jeżdżą po polach i unikają glebę. Także po wapnowaniu warto ruszyć najpierw głęboszem a potem talerzówką albo ścierniskowcem.

Szczerze to u siebie nigdy nie głęboszowałem. Sąsiad za miedzą najął jakiegoś dużego głębosza, kamieni nazbierał niezłą hałdę, a rośnie mu identycznie jak rosło. Może na bardzo ciężkich glebach, glinach to się sprawdzi, ale na piachach to nie widzę sensu. Wiec chyba należałoby dostosować zabiegi do warunków glebowych.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Godzio    17

a jak ja dałem wapno talerzowka i mogę teraz jeszcze gleboszowac czy nie ma sensu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Godzio    17
jak było mokro na jesień tamtego roku to miałem mokro ale teraz nie pada i dałem wapno potalerzowalem to i czy mogę teraz to gleboszowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek1974    538

jeśli ci tylko chodzi czy po talerzówce można głęboszować to tak  można, jeśli tylko ciągnik uciągnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Godzio    17
akmaly napisał:

A co będzie dalej?

orka i później siew pszenicy ozimej


tomek1974 napisał:

jeśli ci tylko chodzi czy po talerzówce można głęboszować to tak  można, jeśli tylko ciągnik uciągnie 

ok dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    703

W takim razie jeśli nie musisz głęboszować to zostaw to po talerzówce pod pług

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj