Mariusz15

jaki poplon najlepszy pod pszenice

Polecane posty

Mariusz15    1

doradźcie mi co posiać na poplon pod pszenice gleba klasy 3 gdzie nie gdzie 4 teraz miałem tam pszężyto ozime i jączmień jary. kiedyś siałem gorczyce na poplon ale jakoś żadnej rewelacji nie widziałem z tego:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Ja sieje gorczyce i widze efekty ale musza byc spełnione pewne warunki. Gorczyca musi byc gesta i miec ponad 1m wysokosci zeby sie dobrze zaorała. Przed zasianiem gorczycy posiej 50kg mocznika i bedzie jak malowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Równiez proponuje gorczyce, jesli beda obfite opady to nawet bez nawozu urośnie, ale jednak lepiej dac zeby bylo wiecej masy do przyorania


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Rób sobie mieszanke bo pod pszenice potrzeba masy i azotu czyli łubin+gorczyca (100KG+10kg)


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

pod pszenicę proponuję łubin, doskonale wykorzystuje fosfor i potas niepobierany przez zboża, może też być jak kolega napisał na 100 kg łubinu - 10 kg gorczycy aczkolwiek ja stosowałem i jedno i drugie i według mnie dużo lepsze stanowisko będzie po łubinie. Ja już nie sieje gorczycy. A azotu pod te rosliny się nie daje raczej. Jedyny minus tego, że łubin drozej wyniesie na poplon


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

jedno pytanie... Czy jest sens siać poplon pod pszenice ozimą? Przecież nie zdąży odpowiednio urosnąć a o odpowiednim rozlożeniu sie to nie ma mowy. jakie jest wasze zdanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Hmm ja tez miałem podobny dylemat. I posieje gorczyce pod mieszankę, bo pod zboże ozime nie zdąży zbytnio urosnąć. Ile dać kg gorczycy/ha żeby była odpowiednio gęsta?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

A tzw. wsiewka czyli posiać rozsiewaczem na ściernisko i zagruberować to coś da? Jakbym musiał np. po pszenżycie zaisać pszenicę i zrobił taką wsiewkę to pomoże?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

jedno pytanie... Czy jest sens siać poplon pod pszenice ozimą? Przecież nie zdąży odpowiednio urosnąć a o odpowiednim rozlożeniu sie to nie ma mowy. jakie jest wasze zdanie?

 

Ja miałem siac gorczyce na ziarno ale nie wypaliło i dopiero końcem czerwca zasiałem, więc powninna byc juz odpowiednio dobra na przyoranie :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz15    1

he he w takim razie dalej nie wiem nic! czy wogóle coś siać czy nie ma sensu na darmo pieniądze wyrzucać! a co myślicie o jak bym posiał WYKE kolega tak mi doradza bo podobno szybko rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

To posiej gorczyce to chociaz ziele zabije i da masy do polowy wrzesnia, bo tak bedziesz oral pod ozimine i sial, pogoda jest super pod to, wyka szybko ale i cena.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

no niewiem wiem ze znajomy tak robił i niby niebyło pózniej w zbozu rzepaku. A Herbicydy na zboza nie wyniszczą rzepaku?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

A i ile rzepaku siać na ha?? Bo wiem że na ziarno to ok 6-8kg. Sąsiad niby będzie siał 10kg.. moim zdanie jak na poplon to może za mało?? :D Będzie jakaś widoczna poprawa po tym?? a i nie drogo by wyniósł koszt poplonu :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1293

Orientuje sie ktoś jak jest z rzepakiem zasianym na poplon pod jare zboza i ziemniaki (+obornik), czy odrasta? Czy może lepiej go zesiec i dopiero przyorać? Kiedy orać, późną jesienią czy wiosną?

Interesuje mnie tylko rzepak

(Nie chciałem zakladac nowego tematu)


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

tak rzepak będzie ci cięzko zlikwidować. Sąsiad miał kiedyś wsiany na poplon. Nie mógł sobie na wiosnę dać z tym rady mimo ze orał na jesieni. W efekcie plon niższy uzyskał niz normalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam.

Pytam juz teraz bo chce sie zorientowac mniej wiecej co i jak. A wiec tak. Przez niewiedze, nie chec i/lub brak obornika itp itd moi rodzice przez kilka lat ekploatowali pole, zbierajac i sprzedajac slome i zboze. W zamian dawali tylko troche nawozu. Teraz chcialbym doprowadzic pole do stanu uzywalnosci bo w zniwa 2013 tragedia byla totalna ze zbiorami. Daje nawozy, scialem slome, polozylem obornik i teraz chcialbym sie dowiedziec co posiac na poplon zeby troche odzywic glebe. Glownie sieje zboza takie jak mieszanka owies-jeczmien-pszenica, pszenzyto i jeczmien. Poplon siany bedzie po zniwach i zaorany wiosna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Według mnie najlepszym poplonem będzi łubin lub facelia, ja facelie na jednym kawałku zaorałem pod pszenice, była spora bo wcześnie siałem (lecz zdecydowanie lepiej zaorać późną jesienią po przymrozkach) Wiosenna orka nie jest wskazana. Powiem ci tyle - nie licz że w jeden rok doprowadzisz pole do porządku, ale w 3 lata powinno być już dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie mowie ze w rok. Ale trzeba go doprowadzic do porzadku bo w zniwa z 3 ha bylo 6 ton. Porazka totalna wiec przejolem to i probuje cos zwojowac. A z poplonem mam male doswiadczenie wiec pytam bardziej doswiadczonych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj