Verati

Melioracja

Polecane posty

Alchemik    443

@witejus Lepiej wode w wiaderkach nosić, albo ryć za kogoś w ziemi....

Chyba lepiej popisać pare pism i przypomnieć gminie/właścicielom gruntów, że urządzenia melioracyjne do czegoś są i trzeba o nie dbać?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8520

ja wiem z doświadczenia na własnym grzbiecie że gminy ,starostwa pisma mają w d*pie,odpisanie na pismo kosztuje je tyle co koszt kartki papieru ,koperty i znaczka.Jest to dużo mniej niż przekopanie,wyczyszczenie rowu czy udrożnienie lub zrobienie nowej melioracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

U mnie pismo pomogło, bo chodzili po sąsiednich działkach i szukali u kogo zatkało i najważniejsze 2 egzemplarze pisma mieć, jedno do gminy, a drugie Tobie żeby podpieczętowali że odebrali 🤷‍♂️

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Napiszesz i sto pism a oni ci jedno że nie ma pieniędzy i mają cię w d*pie i nic nie będą robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    443

Raczej w pierwszej kolejności zmuszą właścicieli sąsiednich działek do przywrócenia rowu.

To gminy też nie kosztuje, a pokażą że coś robią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Nie no, ten co zasypał będzie musiał przywrócić row do stanu użytkowego. Ja tylko powiedziałem co bym zrobił na miejscu właściciela, a 2ha piechota nie chodzi skoro ma na działki budowlane być, to tym bardziej 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sadek9    186

Właśnie to jest dosyć skuteczne bo utrzymanie czystości urządzeń melioracyjnych to tak jak pisali wyżej, wynika z obowiązku a gmina czy kto tam to nadzoruje to pisze wtedy takie ostrzeżenie z wyceną i jak w 14 dni sam nie naprawi albo nie oczyści to oni to zrobią ale u nas np. wycenili 50m czyszczenia rowu na chyba 2500zl więc chłop szybko ogarną koparkę i na drugi dzień rów wręcz lśnił. gdyby gmina sama miała płacić to wiadomo że nie mieliby pieniędzy bo coś tam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    443

Może warto popytać sąsiadów od sąsiednich działek. Może w rowie przed zasypaniem ułożono jakieś rury? Może nie będzie problemu z podłączeniem sie tam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
9 godzin temu, Alchemik napisał:

Może ten rów do kolan powinien być zgodnie z planani głębszy? A nawet jesli nie to zawsze wody z rozropów itp. splyna

Działa na tym terenie jakaś spółka wodna? 

Spółka działa sąsiad nawet poszedł do sądu bo jego też bez przerwy zalewa ale oni mówią że nie mają pieniędzy na taką inwestycję sąsiad powiedział że nie będzie płacił podatku tyle że u niego jest melioracja w planie u nas niema jej w ogóle 

 

 

Dużo myślałem ostatnio nad tym polem i wpadłem na inny pomysł z drugiej strony tego pola też jest rów nie zasypany może na 60cm tyle że spadek pola jest delikatnie w drugą stronę a co myślicie jak bym na swojej części pola powiększył ten rów na długości około 20m i zrobił do niego melioracje wyglądało by to tak że rów spełniał by się do jakiejś tam wysokości a nadmiar miałby odpływ tyle że drynki pewnie były by częściowo pod  wodą ale chyba ciśnienie z dren i tak było by większe i wypychało wodę do rowu (moim zdaniem) co myślicie o tym pomyśle bo ten wydaje mi się najbardziej sensowny 

4 minuty temu, Verati napisał:

Spółka działa sąsiad nawet poszedł do sądu bo jego też bez przerwy zalewa ale oni mówią że nie mają pieniędzy na taką inwestycję sąsiad powiedział że nie będzie płacił podatku tyle że u niego jest melioracja w planie u nas niema jej w ogóle 

 

 

Dużo myślałem ostatnio nad tym polem i wpadłem na inny pomysł z drugiej strony tego pola też jest rów nie zasypany może na 60cm tyle że spadek pola jest delikatnie w drugą stronę a co myślicie jak bym na swojej części pola powiększył ten rów na długości około 20m i zrobił do niego melioracje wyglądało by to tak że rów spełniał by się do jakiejś tam wysokości a nadmiar miałby odpływ tyle że drynki pewnie były by częściowo pod  wodą ale chyba ciśnienie z dren i tak było by większe i wypychało wodę do rowu (moim zdaniem) co myślicie o tym pomyśle bo ten wydaje mi się najbardziej sensowny 

 

 

 

Miało by wyglądać mniej więcej w ten sposób czerwony obrys pola niebieski węże melioracyjne niebieski na dole rów 

20210525_190409.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    443

Kolega zajrzy do geoportalu na mapę gdzie widać wysokość terenu.

Czasami w mapach na geoportalu są zaznaczone przebiegi sączek, lub głębokości rowów.

Może ten drugi rów można pogłębić? (Trzeba to zrobić na dużym odcinku?)

Może ułożyć zamiast nigo głębiej  wąż?

Sączki raczej mogą być pod wodą, byle spad miały do rowu i było jeszcze niżej miejsce na wypłukany piasek.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12373
Dnia 25.05.2021 o 13:41, sadek9 napisał:

Właśnie to jest dosyć skuteczne bo utrzymanie czystości urządzeń melioracyjnych to tak jak pisali wyżej, wynika z obowiązku a gmina czy kto tam to nadzoruje to pisze wtedy takie ostrzeżenie z wyceną i jak w 14 dni sam nie naprawi albo nie oczyści to oni to zrobią ale u nas np. wycenili 50m czyszczenia rowu na chyba 2500zl więc chłop szybko ogarną koparkę i na drugi dzień rów wręcz lśnił. gdyby gmina sama miała płacić to wiadomo że nie mieliby pieniędzy bo coś tam...

U nas nikt dam rowów nie czyści jest od tego spółka wodna do której odprowadzam składki. Coś mnie dziwi że to nie zmeljorowane, może podczas gdy meliorowali ktoś się nie zgodził żeby wjechali i zniszczyli uprawę. I teraz się topi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
40 minut temu, 6465 napisał:

U nas nikt dam rowów nie czyści jest od tego spółka wodna do której odprowadzam składki. Coś mnie dziwi że to nie zmeljorowane, może podczas gdy meliorowali ktoś się nie zgodził żeby wjechali i zniszczyli uprawę. I teraz się topi.

Tyle że my nie doprowadzamy składek z tego pola bo na nim melioracji nigdy nie było jedyne co to rowy które dziadek miał na polu i to było całe odwodnienie więc chyba pozostaje mi działać na własną rękę 

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie melioracji

Jaka głębokość sączków na polu uprawiane będzie tylko zboże ewentualnie kukurydza?

 Co ile mogę je rozmiescić maksymalnie? 

Jakie mogą być mniej więcej koszta takiej inwestycji (pole jest długości 300m jest równe i myślę ze dwie linie wystarczą) 

 

Jaka średnica sączków? 

 

Czy sączki mogą być zanurzone w wodzie jeśli tak to ile Max żeby woda wypływałą? 

 

Czy sączki mogą iść bezpośrednio do rowu czy może trzeba zrobić jeszcze jakaś studzienke żeby nadmiernie w wysuszyć pola? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sadek9    186

Można odprowadzać składki jeśli taka spółka jest na twoim terenie a nie wszędzie one są i nie wszystkie działają tak jak powinny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8520
Dnia 25.05.2021 o 19:01, Verati napisał:

Miało by wyglądać mniej więcej w ten sposób czerwony obrys pola niebieski węże melioracyjne niebieski na dole rów

ja bym jeszcze połączył te 4 krótsze węże ze sobą przy granicy pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
14 minut temu, witejus napisał:

ja bym jeszcze połączył te 4 krótsze węże ze sobą przy granicy pola

Tam myślę że niema potrzeby bo jest tam w miarę okey najgorzej jest po lewej stronie pola i na środku tam gdzie lepsza ziemia gdzie jest w miarę okey odpuszczę sobie 

50 minut temu, sadek9 napisał:

Można odprowadzać składki jeśli taka spółka jest na twoim terenie a nie wszędzie one są i nie wszystkie działają tak jak powinny.

Na moim terenie jest spółka tyle że nie działa tak jak potrzeba i wszystko ma gdzieś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8520
2 godziny temu, Verati napisał:

Tam myślę że niema potrzeby

a ja myślę że jest ,bo łącząc te węże przy granicy odcinasz,przechwytujesz całą wodę napływającą z zewnątrz ,ja tak robiłem tylko u mnie trochę inna była sytuacja ale w ten sposób przechwyciłem wodę i teraz tam gdzie było największe bagno jest sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
Dnia 26.05.2021 o 20:44, sadek9 napisał:

Można odprowadzać składki jeśli taka spółka jest na twoim terenie a nie wszędzie one są i nie wszystkie działają tak jak powinny.

Na moim terenie jest spółka tyle że nie działa tak jak potrzeba i wszystko ma gdzieś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj