Damianursus30

Rolnictwo ekologiczne - technologia uprawy

Polecane posty

Witam, nie znalazłem tu jeszcze takiego tematu. A jestem ciekawy czy są tu osoby zajmujące się rolnictwem ekologicznym. Jeśli tak, zapraszam do dyskusji dotyczącym technologii upraw zbóż. Jakie plony uzyskujecie, jak regulujecie zachwaszczenie do minimum, oraz jak z nawożeniem i kosztami. Myślę, że fajnie byłoby wypracować dyskusje, dzięki której gospodarstwa mogłyby podnieść jakość swoich upraw. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwojakowski    6

Witam właśnie w tym roku weszłem w gospodarstwo ekologiczne i też bym chętnie podyskutował pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grnowaczyk    2

Ja mam takie pytanie dla doświadczonych w rolnictwie ekologicznym. Prowadzę 20 hektarowe gospodarstwo nastawione na chów bydła 25szt. opasowego dodatkowo sprzedaję zboże do siewu okolicznym rolnikom z racji posiadania separatora w ilości 5-6 ton rocznie. Jak narazie nie jestem w ekologii ale bardzo chciałabym przejść. Dodam że od paru lat stosuję uprawę konserwującą czyli nie używam pługa. Posiadam 12 hektarów gruntów ornych reszta to są łąki. Na polach dominują zboża ale stram się w między plony wysiewać inne gatunki roślin. Sieję też lucernę. Do żywienia bydła już ładne parę lat nie stosuję pasz z zewnątrz typu soja, konctraty itp. Noszę się z zamiarem przejścia na rolnictwo eko. Nie dla dopłat i certyfikatu tylko dla siebie by udowodnić sobie że się da. Moje pytanie jest odnośnie maszyny bez której w ekologii ponoć nie da się żyć a chodzi o bronę chwastownik czy też aktywator. Cena tych maszyn na chwilę obecną jest jak dla mnie bardzo wysoką bo za 6 metrową trzeba zapłacić 10-15 tyś i nie ukrywam że mnie nie stać z racji że mam inne zobowiązania. Moje pytanie brzmi czy mogę sobie jak narazie odpuścić zakup tej maszyny? Robiłem w tym roku doświadczenie w owsie takie że nie opryskałem go na chwasty i przyznam się że nie było tragedii był chwast ale nie dominował. Po żniwach wykonałem dwa razy uprawę gruber i brona polowa po czym zasiałem grykę z rzodkiewką. Na dzień dzisiejszy pole jeśli chodzi o chwasty oceniam na piątkę. Ale to jest pojedynczy przypadek. Boje się zaryzykować więc wolę zapytać bardziej doświadczonych. Do uprawy używam grubera i jak jest konieczne głębosz. Używam też bron polowych średnich. Posiadam jeszcze takie lekkie brony z małymi kolcami których kiedyś mój tata używał do włuczenia zaraz po siewie lub do ziemniaków. Myślałem żeby je wyciągnąć z krzaków i zacząć używać jako chwastownika. Czekam na wasze rady. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Czy jest szansa zwalczyć przytulie chwastownikiem? Przytulia już wyrośnięta pokrzewiona. Jechać jak najszybciej czy może czekać aż będzie bardzo duza i wtedy próbować pourywać? Może teraz raz i za jakiś czas znowu? 

W planie na tym polu mam jeszcze wsiewke nostrzyku


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj