Piniek

Problem z wydatkiem cieczy.

Polecane posty

Piniek    0
Napisano (edytowany)

Witam. Założyłem nowy temat, ponieważ nigdzie nie znalazłem postu w którym ktoś miałby taki sam problem a mianowicie.

Rok temu zakupiłem opryskiwacz firmy brandi, 400l beczka, 12m lance na zaworze sterującym i pompą o wydajności 100l. Zgodnie z instrukcją na której jest napisane że jadąc przy prędkości 5,5km/h obroty 1600-1700 ( ciągnik C-300)  i dyszach niebieskich (03) ciśnieniu 3,6 bara, powinno na hektar mi wyjść około 290l wody na hektar. W żaden sposób nie mogłem ustawić aby wyszła mi taka dawka. Zakupiłem zawór stałociśnieniowy Polski lecz problem nie ustąpił jest w dalszym ciągu to samo. Żeby wyszło mi 300l na hektar muszę jechać prędkością 5,5km/h ale na manometrze musze zbic ciśnienie do 2,4bar. 

Czy ktoś miał coś podobnego i mógłby podzielić się wiedzą w tym temacie. Bo już rozkładam ręce czemu tak się dzieje. Wiem że nie da się ustawić idealnie, ale to trochę za duża różnica pomiędzy instrukcją a stanem faktycznym. 

Edytowano przez Piniek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz3991    49

A jak mierzysz prędkość, bo tu może leżeć problem. Przejedź 100 m na obrotach jak przy pryskaniu, a stoperem zmierz czas i podaj. Policzy się ile to km/h  może bedzie po problemie.


Każdy robi jak uważa, ale nie każdy uważa jak robi.

 

Czasy się zmieniły, teraz stać na konia, ale nie zawsze stać na utrzymanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444

Jaki bieg przy tych obrotach kolega ma włączony? Standardowy rozmiar opon? Ten c330 to zwykły czy 330m?

 

Może ciśnieniomierz oszukuje?

Jakia ilość,lub rozstaw końcówek miedzy sobą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piniek    0

Lukasz3991 zmierzyłem. 100m przy obrotach 1700-1800 przejeżdżam w około 73 sekundy. 

Alchemik jeżdżę zwykłą C-330 na 4 biegu obroty 1700-1800, standardowy rozmiar opon, ciśnienie około 1,3 bar. 

Końcówki niebieskie dwustrumieniowe, rozstaw 0,5m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    444
Napisano (edytowany)

Tak na szybko na kolanie. 

Dla c330  na 4 biegu to wedlug danych z tego forum 7.2km/h przy 2200 obr. 

Z tego prędkość dla 

1700 -> 5.56 km/h

1800 -> 5.89

 

Z czasu przejazdu wychodzi 4,93 km/h (?) 

Oszukuje obrotomierz?

 

W wydajności i rozstawu dysz wydatek policze później, bo dziś chyba juz nie dam rady. -Ale niech policzy jeszcze ktoś zawsze to pewniejsze

 

Edytowano przez Alchemik
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Tak jak Alchemik napisał , twoja prędkość to około 4.93 km/godz .

Aby teoria zgadzała się z praktyką musisz posiadać wiarygodne dane na temat prędkości , ciśnienia  i wydatku rozpylaczy ( to akurat gwarantuje ich  producent i nie powinno być z tym problemu , przynajmniej z czystą wodą ) . Najlepiej załóż prędkościomierz do ciągnika i dobry manometr do opryskiwacza a wtedy będziesz mógł wiarygodnie obliczać wydatek oprysku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz3991    49
Napisano (edytowany)

Prędkość tak jak koledzy piszą 4.9 km/h , ale dodajcie jeszcze ugięcie opon przy pełnej beczce i miękki teren w polu to wyjdzie pewnie 4.6-4.7 km/h chyba, że mierzyłeś z pełną w polu. 

Piszesz, że przy tych 2.4-2.5 bara masz 300 litrów wydatku i chyba się to w miarę zgadza. Biorąc z mojej tabeli wydatek

4 km/h dla 2.5 bara 324 l

5 km/h dla 2.5 bara 259 l

To dla 4.6 km/h 2.5 bara 285 l chyba, że źle liczę. Koledzy wyżej pewnie policzą Ci to lepiej, bo ja co do litra nie ustawiam aczkolwiek jak u siebie wyliczę, że ma zostać 20-30 litrów to tyle zostaje. 

Problemem chyba była Twoja prędkość. W sumie tylko teoretyczna bo miało być  5.5 km/h a w rzeczywistości będzie koło 4.6 km/h i teraz spójrz w swoją tabelę i sprawdź czy dla 4.6 km/h i 2.5 bara zgadza się wydatek. Według mnie mnie wychodzi 285 litrów,  podajesz, że wychodzi 300 tylko jeszcze pytanie czy to tak ekstra dokładnie nalane, bo 15 litrów na wskaźniku w beczce to całkiem mało około 2 cm na miarce.

 

To tylko moje myśli, niech policzą to dokladniej to Ci którzy w tym więcej siedzą. Powodzenia.

 

A co do obrotomierzy to niektóre tak walu w wuja, że łeb mały więc nie sugerowałbym się nimi do końca, bo później mogą kwiatki wyjść. Mam jeden założony taki super, to względem normalnego wali o jakieś 350 obrotów na minutę. Sprawdzane podpinają wkrętarkę pod linkę.

 

 

Edytowano przez Lukasz3991

Każdy robi jak uważa, ale nie każdy uważa jak robi.

 

Czasy się zmieniły, teraz stać na konia, ale nie zawsze stać na utrzymanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Są dostępne aplikacje do takich obliczeń , ale  bez prawidłowego pomiaru prędkości czy ciśnienia niewiele dają .

 Do pomiaru prędkości można zastosować prędkościomierz rowerowy , sam  kiedyś taki miałem i było dobrze . Niektóre manometry nawet te dedykowane do opryskiwaczy są niewiele warte . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piniek    0

Peugeot masz może jakiś link z dobry prędkościomierzem? Poświęcił bym parę złoty, żeby do tego tematu nie wracać i nie denerwować się... 

Łukasz 3991 podrzuć link do obrotomierza który masz. Rozpatrzę to wszystko i zobaczę co korzystniej wyjdzie, albo zamontuje predkosciomierz, albo muszę wymienić obrotomierz. Jechać szybciej bo koleinach nie da rady bo lance tłuką o ziemię, a z drugiej strony zejść z ciśnienia to przy lekkim wietrze tam mgiełka nawet nie doleci do liścia... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz3991    49

Zbytnio nie pomogę Ci podrzucając link gdyż kupiłem ileś lat temu ciągnik z tym obrotomierzem i tak chodzi. Jedynie powiem, że ten co kupiłem 3 - 4 lata temu za cenę +/- 50 zł to jest wielki uj. U siebie jak policzę prędkość na danych pożądanych obrotach to już tak jeżdżę i nie mam problemu czy przekłamuje gdyż sprawdzam to stoperem na 100 m, a w tych starych klamotach to nie wiem czy w którymś licznik pokrywa się z rzeczywistością. Dla przykładu w MTZ na 9 biegu obrotomierz pokazuje 37-38 km/h, a nawigacja 31 km/h, a kapcie standardowe. Jak ktoś się sugeruje takim badziewiem bo to później mamy lipę przy niektórych zabiegach, używam jedynie do utrzymania obrotów w konkretnym przedziale.


Każdy robi jak uważa, ale nie każdy uważa jak robi.

 

Czasy się zmieniły, teraz stać na konia, ale nie zawsze stać na utrzymanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piniek    0

Może to głupio zabrzmi. Skoro przy 1750 obrotach jadę prawie 5km na godzinę to jest ktoś w stanie mi obliczyć ile mam mieć obrotów żeby przy 3 barach wypryskać 300l. Sory jeżeli to dla kogoś z was zdaje się głupie ale poważnie, już zbaraniałem w tym temacie... Za każdą radę i wskazówkę jestem wdzięczny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    139

Najlpierw sprawdz czy dysze trzymaja norme

Ja w tym roku kupilem dysze polskiej produkcji z siedziba w wschodniej.polsce (nie bede pisal nazwy bo sie jeszcze przy*ebia) i tez mi cuda na kiju wychodzily. Sprawdzilem wydatek jednej dyszy przy 3 barach przez minute. Przez 1 minute przy 3 barach 1 dysza niebiesja 03 ma wypryskac 1,2l a u mnie dawala 1,3l. Zmierzylem jeszxze z 5 i tylko jedna trzymala norme. Myslalem ze to manometr oszukuje i jest wiecej niz 3 bary wiec zalozylem jedna dysze innej firmy i ona wypryskala idealnie 1,2l... Okazalo sie, ze te nowe co kupilem sa jakies wadliwe i tez ni cholery nie moglem tego Ustawic. Kupilem nowy komplet dysz innej firmy i pryskaja tak jak w tabelce. 

Wiec sprawdz sobie ile u ciebie jedna dysza pryska przez minute przy 3 barach ;) jezeli beda pryskaly dobrze to zostaje ci predkosc/manometr

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709
Napisano (edytowany)

Ściągnij sobie aplikacje MMAT lub jakąś inną i będziesz wiedział wszystko co chcesz. Ewentualnie Sprayer calibrator - jest jeszcze lepsza.

W tych akpkach masz pomiar prędkości za pomocą gps ( ok w zależności od telefonu będzie różna dokładność ale średnią sprawdzisz ).

Dla niebieskich 0,3 i 300 l potrzebujesz w zależności od ciśnienia takich prędkości:

min ciśnienie dla końcówki to 2 bar - przy tym ciśnieniu musisz jechać ok 2,9 km/ha

optymalne:

2,5 bar - 4,3 km/h

3 bar - 4,7 km/ha

3,5 bar - 5,1 km/ha

Dla c330 są to za pewne prędkości dla 4 biegu - a jakie obroty to musisz sprawdzić.

Kalibrację przeprowadza się jak kolega wyżej napisał z tym że najlepiej sprawdzić wszystkie i wyciągnąć średni wydatek ale bez przesady - to sprawdzisz na polu ile pójdzie, ewentualnie klika zabiegów i będziesz dokładnie wiedział ile wychodzi. 

A można z ciekawości wiedzieć po co tyle cieczy chcesz wylewać?

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Moim zdaniem przy takiej ilości oprysku na ha czerwone rozpylacze były by lepsze , można by jeździć z prędkością ok 7 km/godz .

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Do 30-tki to średni pomysł, choć to zależy od opryskiwacza ( stabilizacja, szerokość belki ) ale tu lepiej niebieskie i ciśnienie ok 3,5 bar na 4 biegu przy ok 1500 obr. 

No chyba że faktycznie na 5 biegu będzie stabilnie to czemu nie -zawsze szybciej, choć tu lance mogą ptaka udawać przy takiej prędkości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piniek    0

Peugeot - Czerwone rozpylacze (04) czy fioletowe (025)? Mam nie równe pola więc ciężko będzie 7km/h jeździć bo jak to akmaly napisał dobrze "lance mogą ptaka udawać" jestem zdania że lepiej wolniej a dokładniej :D.

Akmaly - właśnie założyłem ten post bo nie jest możliwe jak na razie ustawienie opryskiwacza. Zgodnie z tym programem "sprayer calibrator" przy wydatku 300l cieczy i ciśnieniu 3, 7 bar, musze jechać 5,28km/h a mam idealne pole (hektar) które jest podzielone na 4 równe ścieżki czyli na każdą ścieżkę powinno wychodzić około 75l i na obrotomierzu mam cały czas około 1700 obrotów to jak skończę przejeżdżać tą ścieżkę to zostaje mi....................... 150l wody tylko, czyli podwójna dawką poszła.

Zacząłem rozważać zakup rozpylaczy fioletowych (025) wtedy nie będę musiał jeździć szybciej, tylko zachować swoją prędkość ale dzięki temu będę mógł zwiększyć ciśnienie. Co o tym myślicie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    139

Ja jak pryskalem c330 to mialem niebieskie 03 i 250/300l nie bylo problemu wypryskac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peugeot    378

Miałem na myśli końcówki 04 , ale jeśli nie chcesz jeździć szybciej to pozostań przy niebieskich 03 .

Ja na twoim miejscu założył bym prędkościomierz rowerowy ( jest tani i ma dobrą rozdzielczość ) . Na podstawie założonej prędkości  i wydatku ustawił bym wstępnie ciśnienie odczytane z tabeli . Tak ustawiony opryskiwacz powinien być już dość dokładny ( dużo zależy od dokładności manometru )  , ale aby ustawić dokładnie i zgodnie z obowiązującym prawem powinieneś zrobić pomiar wydatku  kilku pojedynczych  końcówek i sprawdzić to z tabelą i dokonać korekty ciśnienia lub zmienić prędkość . Kiedyś tak robiłem i wydatek miałem nawet  stabilniejszy niż przy sterowniku elektronicznym .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ketlin23
      Planuje wymiarem opryskiwacza aktualnie mam krakowiaka Apollo 1500l belka 15 m na jakiś 2800-3500 l belka 24m tylko czy ciągnik 110km Deutz fahr agrofarm 430 podoła z takim opryskiwaczem mam dużo gór i jakiej firmy szukać ma być w miarę prosty w obsłudze i naprawie i w miarę dobry dostęp do części chciałbym żeby już miał zmienny wydatek cieszy od prędkości i lance niezależne prawa lewa strona tzw jaskółka budżet około 60 tyś
    • Przez krystianoo12
      Witam 
      Posiadam opryskiwacz pilmet europa 4020
      problem polega na tym ,że na sterowniku "UNIA" od jakiegoś czasu nie wyświetla się ciśnienie ,pokazuje tylko prędkość 
      Problem z czujnikiem ?  czy można jakoś ustawić po przez kombinacje przycisków? z góry dzięki za pomoc 

    • Przez trum
      Witam,
      Poszukując informacji dotyczącej obsługi komputera opryskiwacza RAU-QUANTOTRON TA.
       
      Nie wiem jak skonfigurować, dokonać kalibracji komputera, w zasadzie nie wiem czy mój komputer posiada funkcję automatycznego sterowania cieczą(dodam, ze to mój pierwszy opryskiwacz z komputerem, wiec jestem zielony). Proszę o materiały, rady, o wszelkie informacje, które będą mi pomocne w poznaniu maszyny, w załączniku przesyłam zdj. komputera.
       
      Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

    • Przez d4rek
      Jak w temacie czym pospawać jaki rodzaj spoiwa do spawarki po próbie sklejenia żywica po pewnym czasie odpadlo, gdyz pęknięcie jest na rancie wewnątrz zbiornika.
    • Przez luk110
      Witam mam slabe ciśnienie w opryskiwaczu rozkręciłem zawór stałego ciśnienia i w środku był taki plastik widoczny na zdjęciu, Miał ktoś podobny problem ? Sterownik działa i jak daje plus lub minus to obraca się 

      Ten plastik był w środku 




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj