krzysiek16m

Mam zamiar zająć się uprawą warzyw.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiek16m    102

W przyszłości mam zamiar zająć się uprawą warzyw. Teraz mam trochę mało ziemi bo tylko 2 hektary :( no i szkołę przed sobą :) , ale za jakiś czas myślę o powiększeniu areału. W moich planach jest siew marchwi, pietruszki, cebuli no i może sadzenie kapusty i ziemniaków. Warzywa tochę siali mój tato i wujek więc jakieś doświadczenie w praktyce jest :) No i teraz mam kilka pytań:

Jakie są najlepsze odmiany tych roślin?

Jakie opryski stosować do jakich chorób które atakują te warzywa?

Jakie maszyny są potrzebne na plantacjach tych warzyw (jakie polecacie) tylko nie piszcie opryskiwacz, ciągnik :) bo to wiem ale chodzi mi o siewnik i inne które są potrzebne?

 

No to jak sądzicie? dam rade?

Edytowano przez krzysiek16m
Ort

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimny    0

to tak na 2 ha to ci styknie opryskiwacz, jakis pielik, rozsiewacz do nawozow jakis agregat, plug itp.

ale nie nastawiaj sie na to ze kupisz sobie penumatyka bo to sa dziesiatki tys złoty, tak jak i maszyna do formmowania redlin ,a te maszyny musza miec gdzie pracowac(no chyba ze chcesz siac uslugowo)

no i przedewszytkim duzo zdrowia ,zapracia w tym co sie robi i nie lam sie po 1 sezonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon29    0

Powiem tak:

Jeżeli chcesz rozpocząć uprawę tylu warzyw naraz to najpierw poszukaj sobie dużo ludzi do pracy, bo sam raczej nie dasz rady. Najlepiej zacząć od jednego, czy od dwóch. Nabrać jakieś własnej praktyki i doświadczeń, a dopiero po kilku latach zacząć eksperymentować z następnymi. No i oczywiście nie możesz się zniechęcać bo warzywa nie przynoszą ci pieniędzy co rok, czasami 4 lata dokładasz, a w piąty ci się zwróci i zarobisz! A i jeszcze jedno pamiętaj o zmianowaniu, bo jak niektóży profesorowie twierdzą że cebule można uprawiać przez 8 lat w monokultuże to oni gadają to po to aby zniszczyć polski rynek!! Dostali pożądnie w łape i teraz gadają takie głupoty :angry: :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

Czym siaś te warzywa jeżeli się nie ma specjalnego siewnika? Ręcznie???

No i o co chodzi z tym formowaniem rzędów mógłby ktoś wstawić link jak taka maszyna wygląda? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czym siac te warzywa jezeli się nie ma specjalnego siewnika? Recznie???

No i o co chodzi z tym formowaniem rzędów mógłby ktos wtawić link jak taka mazyna wyglada? :)

 

Jak chcesz to moge ci wpasci i te 2 ha marchwia obsiac :( czy cebula ale łatwiej jest zasiac cebule :) chociaz mozna tez marchew bez zagonów siac na płasko tylko mniejsze zbiory beda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak poprzednicy mówili zacznij od jednego warzywa lub od dwóch a nie od tylu na raz bo i z maszynami byłby problem bo do kazdego rodzaju potzrzeba stosunkowo innych maszyn . Osobiscie nie proponowałbym ci siac bez wczesniejszego uzgodnienia rynku zbytu bo mozesz sie niezle wkopac bo przeciez wszyscy ci którzy sieje chocby ccebule wiedza co było kilka lat temu z jeje zbytem choc ostatni rok był dla tego warzywa złotym rokiem nie oznacza to ze ten taki bedzie :) mimo tego ze chciałoby sie to watpie zeby tak było bo nie ma suszy w tym roku i plony zapowiadaja sie rewelacyjnie oczywiscie jezeli nie bedzie jakis nawałnic lub czegos podobnego . Podsumowujac zacznij siejac po 1 ha jednego warzywa i na drugim cos innego i lepiej mysl nad systeme irrygacyjnym bo ten rok jest sprzyjajacy ale nie bedzie tak zawsze :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

Po co się sieje marchew w kopcach lepiej rośnie czy lepiej się ją zbiera? :) No i co to za maszyna ta formownica do czego ona służy? :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirmnemonic    1

Ja ci polecam ogórki gruntowe, choć się całkowicie nie znam na hodowli warzyw. Wnioskuje z osiągnięć sąsiada, który nie miał nic, zasiał 3 ha ogórków, ciągnoł tą uprawę, obecnie kupił nową Proximę 8441, Audi A4(lata 90), agregat uprawowy, deszczownię. NIe miał nic, zaryzykował i biedy nie klepie.

 

Jak kolega trafnie zauważył wcześniej jest problem z pracownikiami. Potrzeba wielu osób do zbioru ogórków. CZasami pracuje dziennie u niego 50 osób.

Wprowadził system nagradzania najlepszych pracowników i ludzie się starają.

 

Oprócz ogórków ma seler, kapustę i cebulę. Zaznaczam jeszcze raz to się chyba opłaca.

Inwestycje u niego to: deszczownia, mała przechowalnia i studnia ze stawem.

Po ogórki przyjeżdzają nawet z Czech.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTINUS    1

Hej! Ja aż tak nie znam się na warzywach, ale ta maszyna do formowania to takie połączenie jekiejś aktywnej brony lub glebogryzarki z takimi wałami, które tą ziemię formują w jeden szerszy, bądź kilka mniejszych rzędów, nieraz za tym idzie odrazu siewnik. Rzędy są podniesione i chyba daje to możliwość przy uprawie marchwi, aby mogła rosnąć prosta i długa, a i dzięki temu są proporcjonalne i w miare równe. Tylko pewnie rośliny na takich redlinach narażone są na większy brak wody.

Myślę, że podstawą będzie jakaś deszczownia, a jak nie to chociaż na początek jakiś beczkowóz, a najlepiej jakbyś miał gdzieś blisko jakieś jeziorko, czy inny zbiornik wodny, bo wiadomo, że kiedy jest susza to ceny są najlepsze. Myślę, że tak jak radzą koledzy dobrze zacząć od dwóch warzyw, żeby się w nich wyspecjalizował. No i to co najważniejsze odbiorcy, możliwość sprzedaży po dobrych cenach.

Życzę Ci powodzenia!!! Nawet jak coś na początku nie będzie tak jak się zakładało to się nie łam, tylko bądź wytrwały!!!

Pozdrawiam :(


-URSUS- C-330 moje serce dopieści ;-)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

Dzięki chłopaki że mnie wspieracie. :) Ja wiem że wszystkiego na raz nie da się zrobić ale z czasem. :( Na początku to bym zasiał marchew i cebule tylko trzeba kopać studnie albo kupić beczkowóz i brać wodę ze strumyka i podlewać bo trochę słaba ziemia i szybko woda wsiąka :).

 

Czy da się kopać marchew kombajnami "Anna" i "Bolko", a cebule zwykłą kopaczką do ziemniaków? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

Ja z tata tez zacząłem uprawe warzyw teraz drugi rok. W tamtym roku mielismy tylko ogórki i patisony, ale w tym mamy do tego jeszcze selera i buraczka czerwonego (niestety połowa nie powschodziła). Tego wszystkiego mamy ok. 1,5 ha i nie jest źle do tego jeszcze ziemniaki i troche zboża np. obrywam liście selera wiąże w male wiązki po kilka liści i po 1 zł sprzedaje - to robie sobie jak mam czas i tak dzennie juz z samych lisci mam czasem 20 zl. Oczywiście to sa małe sumy ale pomału sie rozkrecam. A jeśli chcesz zrobić sobie redliny to do opsypnika załóż jedno metrowy kawałek rury PCV zalanej betonem zamontuj z tyłu za opsypnikami i już masz redliny nie takie profesjonalne jak powinny być ale podejżewam, że plon zwiększą :) Jak dla mnie uprawa warzyw i ziemniaków (w moim przypadku) to super rzecz tylko trzeba mieć głowe na karku i myśleć o tym co sie robi :)

 

Pozdrawiam i zycze powodzenia!!

 

P.S. z moich obliczeń wynika, że jestes tylko rok młodszy odemnie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

No rocznik 91 :( młody17 napisz na moje gg 7416164 często jestem na niewidocznym, tylko się przedstaw. :)

 

W internecie znalazłem film z pracy tej formownicy

(praca tej formownicy zaczyna się od 2min 30 sekund)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

Już zrozumiałem o co chodzi z tymi redlinami (a wystarczyło tylko poszukać) :( A jak szukałem to znalazłem polskiego producenta maszyn ogrodniczych http://www.firmaweremczuk.com.pl/ Co sądzicie o ich maszynach? Może macie cennik tych maszyn? Jak ktoś ma to niech go napisze. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
samson    0

mój kumpel kupił nową redliniarke chyba weremczuk dwurzędową i dał coś ponad 30 tysięcy. Jak zapieliśmy do deutza dx85 to miał co robić nawet ze 3,4 razy udało się go zdusić do zera:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

W danych technicznych tego agregatu pisze że potrzebuje przynajmniej 80KM, a na zdjęciach jest pokazane że ta maszyna leci z 60-tką coś tu nie gra. Chyba to zależy od ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon29    0
W danych technicznych tego agregatu pisze że potrzebuje przynajmniej 80KM, a na zdjęciach jest pokazane że ta maszyna leci z 60-tką coś tu nie gra. Chyba to zależy od ziemi?

No chyba że ta 60 jest podrasowana :( Kiedyś w top agrar czytałem że ktoś zrobił tuning c-360.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

Nie wiem jak oni to zrobili ( może ją podstawili do zdjęcia :( )? A może ktoś zna cenę siewnika dwu rzędowego pnełmatycznego tej firmy? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek16m    102

To jak przeczytasz to napisz czy coś się nauczyłeś :P Ja rozejrzę się w księgarni albo też postaram się zamówię, ale nie teraz w zimę szybko się ciemno robi to będzie czas na czytanie. :o

 

Jaki jest plon z hektara marchwi i cebuli. Ile ton można wykopać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garek    155

Wiesz co rekordy były takie że posiał więcej niż zebrał, i chodzi tu o kilogramy a nie o sztuki. W moim gospodarstwie sadzimy ziemniaki od 25 lat i dalej nas cos czasem zaskoczy. A ty chcesz żeby ktoś na forum nauczył ciebie sadzić marchew cebule ziemniaki. A o każdej z tych upraw napisano po kilkaset książek. Jeden profeso mówi tak a drugi inaczej i badz tu mądry. Zawsze jeszcze mogą wystąpić jakieś niespotykane przypadki. I cał nauka może wziąść w łeb. Także lata doświadczeń a jak zaczynaliśmy sianie warzyw to się siało takim ręcznym jednorzedowym siewnikiem. I napewno nie jeden na tym forum tak zaczynał. I nie jeden go nie sprzedął z sentymentu dla spędzonych za nim godzin. A wydajńość była taka jak szybko szedłeś ale nie za szybko bo wtedy źle siał. Warzywa to poema.


 Trzeba być nienormalnym żeby być rolnikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4

zawsze miałem marchew wczesną pod osłonami . no i zawsze cena była w miare ok. Ale przy marchwi jest zuzo roboty no i potrzeba ludzi do pracu a u mnie z tym nie jest zaciekawie poniewaz ludzie chcą zeby im płacic 8zł za godzine :rolleyes: . ostatecznie zrezygowałem z uprawy marchwi .


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj