Przemko

Kury

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Porównaj sobie skład i wszystko bedzie jasne, ale jeżeli to dodatki to raczej wybrałbym ten tańszy. 
Do paszy zawsze możesz dodać jakąś kupną paszę, ewentualnie koncentrat. To z pewnością uzupełni białko.
Jakbyś nie ześrutował to kury zjedzą. Byle nie na mąkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym dawać kupnej paszy bo po 1 droga,a po 2 wszystkie mają soję GMO,a tego bym nie chciał  :mellow:. Ześrutować muszę bo trza to wymieszać z innymi ziarnami i dodatkiem Avimix-em lub DG-1-2 [polfamix].

Ale ja się średnio na tych dodatkach znam i co bardziej polecacie jako dodatek do paszy pełno porcjowej [tylko nią będą karmione nioski, ewentualnie to co sobie uzbierają na ogrodzie] polfamix avimix czy polfamix DG-1-2? Tu są składniki każdej z nich.

 

avimix

Przeznaczenie:

Mieszanka mineralna przeznaczona jest do stosowania dla kur niosek. Avimix służy do uzupełniania mikroelementów, szczególnie w okresie wysokiej produkcji jaj konsumpcyjnych. Zastosowane poziomy makroelementów, wapnia i fosforu nie pokrywają w pełni zapotrzebowania w okresie produkcyjności, dlatego Avimix stanowi jedynie dodatek uzupełniający paszę w te składniki. zawarte w nim komponenty poprawiają wytrzymałość skorupy jaj, ograniczając w ten sposób ilość stłuczek.

 

Dawkowanie:

Zaleca się stosować jako dodatek mineralny do uzupełnienia pasz gospodarskich dla kur niosek i innego drobiu nieśnego w następujących ilościach:

  • w żywieniu paszami gospodarskimi 10 g/10 sztuk dziennie,
  • w żywieniu kombinowanym 5 g/10 sztuk dziennie,
  • okresowo jako uzupełnienie paszy pełnoporcjowej dla niosek: 0,5 do 2 kg / 1 tonę paszy.

Uwaga! Płaska łyżeczka do herbaty zawiera około 10 g preparatu.

Składniki analityczne: Wapń 34% Fosfor 13% Popiół nierozpuszczalny w HCI 4,93%

 

DG-1-2

Przeznaczenie: Polfamix DG-1-2 przeznaczony jest dla drobiu rosnącego i nieśnego (stad towarowych) w systemie żywienia paszami gospodarskimi. Skład witaminowo - mineralny preparatu wzbogaca pasze gospodarskie, poprawiając efekty produkcyjne drobiu rosnącego i nieśnego. Zawarte w produkcie aminokwasy (lizyna, metionina) wpływają na lepsze wykorzystanie białka znajdującego się w paszy, poprawiając w ten sposób uzyskiwane przyrosty masy ciała. W żywieniu drobiu nieśnego w istotny sposób wpływają na wzrost tempa nieśności oraz masę jaj. Częściowe uzupełnienie składu makroelementami (wapń, fosfor, sód) poprawia ogólny rozwój i budowę kośćca u młodego drobiu oraz jakość skorup wyprodukowanych jaj uzyskanych od niosek dorosłych.

 

Dawkowanie:

Polfamix DG-1-2 zaleca się stosować jako dodatek do paszy w następujących ilościach:

  • drób rosnący 3,5%, tj. 35 kg/1 tonę paszy lub 3,5 g/1 sztukę
  • drób nieśny 4%, tj. 40 kg/1 tonę paszy lub 4 g/1 sztukę

Uwaga! Płaska łyżeczka do herbaty zawiera około 9 g preparatu.

 

Składniki analityczne w 1 kg   Lizyna 0,5 % Metionina 1,5 % Wapń 17,9 % Sód 1,5 % Fosfor 18,0 %
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi dodatek ma w swoim składzie aminokwasy: lizyne i metionine. Według mnie lepszy bo można uzupełnić niedobory swoim kurkom. 
Jeżeli te jajka mają być dla Ciebie to możesz odstąpić od śruty sojowej, ale jeżeli ktoś myśli o jakiś korzyściach z niosek to nie wyobrażam sobie żeby mógł pominąć w swoim składzie śrutę sojową.Z resztą te dodatki to też wyrób syntetyczny i nie wiadomo z czego są robione. Gdybyś chciał jajka w pełni zdrowe i ekologiczne to kury musiałyby jeść zboże tylko z ekologicznych upraw :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po kukurydzy żółtka będą miały piękne wybarwienie.

Rzepak kury też udziobią, ale ja swoim dawałem makuch rzepakowy. Trzeba z tym uważać bo jak za dużo dasz to jajka będą miały nieprzyjemny zapach ryby.
A znam i takich co karmią kury samą pszenicą i jak mają duży wybieg gdzie mogą uzupełnić niektóre substancje odżywcze to nieśność też jest dosyć wysoka :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra podjąłem decyzje, więc tak:

w paszy na 50kg-pszenica 20kg,qq 10kg,jęczmień 10kg,owies 10kg+polfamix avimix [bo dużo tańszy, i ma więcej wapnia,a kredy nie będę dawał to avimix uzupełni]

Soi na razie nie będę dawać bo nie mam do niej dostępu. Wybieg mają duuuuży więc nie będzie problemu z brakiem jakiś witamin, białka. Śruta będzie mielona średnio grubo [nie na mąkę]. A potem zobaczymy. Dzięki, w szczególności poprostumateo ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszanka nie zła chociaż ja niegdyś opierałem swoją głównie na pszenicy i dałbym np więcej pszenicy zamiast jęczmienia albo owsa.
Nie ma za co dziękować. Ja sam uczyłem się z tego forum jak zbilansować żywienie drobiu. Co prawda z innych stron też korzystałem, ale tutaj jest możliwość wymiany swoich spostrzeżeń z innymi hodowcami. Ja już sobie obliczałem i opłaca mi się stosować śrutę sojową i koncentraty bo kury odwdzięczają się znacznie lepszą nieśnością i odpracowują te produkty z nadmiarem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak można wiedzieć to jaki dajesz koncentrat i ile? 

Z owsa nie chciałbym rezygnować na razie bo mam po tegorocznych żniwach. Jak go skończę to zamiast niego dam więcej 10 kg pszenicy czyli będzie 30kg pszenicy, 10 kg jęczmienia i 10qq.

Na razie czekam na początek lutego bo wtedy będę dokupował kur około 40szt. Jak zrobić paszę to już mam  B). A takie pytanko może być taka śruta [chodzi mi o grubość] dla niosek? Zdj. w mojej galerii. Ile Ci kura dziennie zje takiej paszy na szt? Czytałem że około 100g na szt. 

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z braku dostępu innych koncentratów używam koncentratu z firmy Provimi lub de heus :) Są to koncentraty 30%, ale nie daje ich w takich ilościach. Do paszy dodaje 10-15% koncentratu. Do tego 10% poekstrakcyjnej śruty sojowej, witaminki, reszte uzupełniam pszenicą i kukurydzą. A i bym zapomniał... Węglan wapnia jeszcze żeby skorupka była mocna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Twoja jest ok, ale trochę mało w niej białka :) 
Nie liczę co do grama ile zjadają bo nasypuje do korytek i automatów paszowych i jedzą do woli. Ale jedna kura pobiera nie co więcej jak 100g paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie s ten weglan to tkz kreda pastewna to ile tej kredy dawac na 100 kg paszy jaki udzial procentowy ma byc kredy pastewnej weglan  wapnia 95%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jest za grubo :) Ja już pisałem, że lepszy gruby śrut niż mąka. A jak kury mają dostęp do żwirku czy kredy pastewnej to będą miały ułatwione trawienie i rozdrobnienie pokarmu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ile można mieć kur na m2 kurnika i ile 1 kura powinna miec m2 wybiegu? Chodzi mi o wymogi ''unijne'' w chowie ekologicznym tzw. jajek klasy 0.

Mogę im wtedy dawać swoją paszę na zbożach? Ile mogę mieć kur bez rejestracji i żadnych ''formalności''?

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skąd masz takie informacje? Mi się wydawało że do 350szt albo nawet do 50szt. A jak w chowie niosek na jajka klasy 0 z wymogami na wybieg i kurnik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli do 350szt nie muszę spełniać żadnych wymagań np.ile kur na m2 w kurnika albo ile m2 na wybieg dla kury, aby chów był eko [taki koło domu]? A powyżej 350szt jakie trzeba spełniać warunki? A jak bede mieć 400 niosek to kare [czy wybicie] dostane za 50szt czy na wszystkie?

Edytowano przez dawidursus323

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się nie wgłębiałem w przepisy prawne odnośnie hodowli kur niosek, ale moich 200 sztuk nie zamierzam nigdzie rejestrować. W każdym bądź razie jeżeli chcesz sprzedawać jajka do sklepików to będą na pewno wymagane badania weterynaryjne. Tak jak napisał saszeta. Stemplowanie i te sprawy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

A ile można mieć kur na m2 kurnika i ile 1 kura powinna miec m2 wybiegu? Chodzi mi o wymogi ''unijne'' w chowie ekologicznym tzw. jajek klasy 0.

Mogę im wtedy dawać swoją paszę na zbożach? Ile mogę mieć kur bez rejestracji i żadnych ''formalności''?

 

witam do 9 sztuk na m2  a jak maja wybieg to 12szt  wybieg to 4m2 na 1szt bez rejestracji w weterynaria możesz sprzedawać do 350 szt tygodniowo ale nie wiem czy tez do sklepów  od 350 do 2450szt powinno być zgłoszone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli do 50 kur bez niczego?

Od 50 do 350 szt tylko (?) weterynarz?

A powyżej 350 co trzeba mieć?

Ps. Cały czas piszemy o chowie eko wolnowybiegowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Młodyoporowiec
      witam mam pytanie do hodowców gęsi warto zaczynać hodowle? mam budynek 30x15 oraz 20 ha pola da rade z tego zarobić? 
    • Przez Kama30
      Witam zajmuje się ktoś tutaj hodowlą perliczek brojlerów? Interesuje mnie hodowla na większą skale, minimum 500 sztuk, chciała bym wymienić kilka informacji.
    • Przez Dominik1232
      Witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są najlepsze preparaty do odrobaczania kur niosek i czy obowiązuje podczas stosowania karencja na jajka?
       
    • Przez bulin
      Googluje ,ale nic nie moge znalezc. Jedna z kurek , ktore trzymamy na podworku , dostala bardzo dzwinego schorzenia . Objawia sie ono tym jakby szyja stala sie gietka , ze nie moze utrzymac glowy w jednej pozycji . Glowa tej kury caly czas jest wykrecona o ponad 90 stopni , przez co ma bardzo utrudnione zywienie . Jezeli ktos sie spotkal z czyms takim to prosze sie podzielic informacjami .
      Pare lat temu , inna kura chorowala na to samo schorzenie przez co w przeciagu paru miesiecy padla .
      Wielkie dzieki z gory . Kurek mamy 5 sztuk na podworku , wykluczone przejechanie samochodem , atak psa/kota , mozliwe atak szczura , ale czy cos takiego by spowodowalo to ?
       
      Pierwszy post na forum więc witam wszystkich
    • Przez I1234s
      Najlepsza rasa
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj