tomi217

Uprawa jęczmienia browarnego

Polecane posty

tomi217    2

Witam :D

Nie znalazłem nigdzie na forum wiadomości na ten temat, więc postanowiłem założyć nowy temat.

Zamierzam zasiac jęczmień browarny w tym roku i nie wiem czy lepszy by był ozimy czy jary, jaką odmiane wybrać gdzie zakontraktować jęczmień, jakiś środków ochrony roślin użyć czy uprawa jęczmienia browarnego rózni sie dużo od uprawy zwykłego jęczmienia paszowego.


Moje filmy: http://www.youtube.com/profile?user=tomi2177&view=videos
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestka5465    0

Cześć. Spróbuję Ci trochę doradzić tyle co wiem z własnego doświadczenia. A więc jeśli zamierzasz zasiać jęczmień browarny to pole musi mieć dość uregulowany odczyn Ph najlepiej 6-6,5. Jeśli chodzi o przedplon to nalepsze sa okopowe uprawiane na oborniku (ziemniaki lub buraki), napewno złym przedplonem będa rośliny motylkowe gdyż powodują zwrost białka w ziarnie, także ilosć azotu wysiewanego pod jęczmień nie powinna przekraczać 60kg. Jeśli chodzi o materiał siewny to najlepiej wymieniać co roku, sianie własnego materiału ze swojego zbioru nie ma sensu gdyż spada możliwośc uzyskania celnego ziarna. Jeżeli chodzi o ochrone to napewno oprysk na chwasty i dwa zabiegi grzybobójcze. Ja kontraktuje jęczmień do Soufflet Polska. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Nie możesz przesadzić z azotem.A odmianę co roku nowa i nie kupuj Wanessy pod żadnym pozorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

A ja mam takie pytanie w tym roku kupiłem materiał siewny jęczmienia Tocada - czyli browarny, ale u mnie na cele paszowe, narazie wygląda nienajgorzej, ciekaw jestem jak będzie sypał i pytanie do was czy odmiany typu browarnego mają mniejszy potencjał plonowania niż pastewne i czym dokładnie się różnią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Zasiałem 3 lata temu browar na kontrakt 18 ha Wanessy.Siałem pierwszy raz browar, ale trzeci raz jęczmień ozimy.Czyli coś wiedziałem o nim.Sprzedali mi Wanesse i po okolicy też.Niestety nie powiedzieli że z Wanessą trzeba uważać na mszycę w jesieni.Tak zaatakowały ją choroby grzybowe że przeorałem 5 ha a z reszty ukosiłem po 3 tony.Ale sprzedałem po 735 netto.Koło mnie spółdzielnie poorały po 60 i 80 ha i posiały jare,to też wyszło im po 3 tony jarego.Inne odmiany mieli to nie było problemu.Robili u nas badanie na AR w Wrocławiu to wyszło że bardzo wczesną wiosną jeszcze by się uratowało.Ta odmiana nie wyszła na północy Polski to ją dali na południe i to samo wyszło.

To co przeorałem to siałem 03-09 i po 140kg/ha,a te które resztę posiałem 13-14 września i 150 kg/ha to jakoś wyszły.Czyli nie warto się spieszyć z sianiem.Firma mówiła żebym siał 160 kg/ha ja trochę mniej posiałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

Witam , Mam zasiany Jęczmień Browarny i od pewnego czasu robi się żółty (na poprzeczniku tak jak by spalony opryskiem ) i jest bardzo słaby , nie wiem czym to może być spowodowane ;/ . Pryskałem Granstarem ( Opryskiwacz był dobrze wymyty ) . Może być to wina niskiej temperatury? Jutro postaram się wstawić jakieś zdjęcie . Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

Posiej mu siarczanu magnezu,


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Witam , Mam zasiany Jęczmień Browarny i od pewnego czasu robi się żółty (na poprzeczniku tak jak by spalony opryskiem ) i jest bardzo słaby , nie wiem czym to może być spowodowane ;/ . Pryskałem Granstarem ( Opryskiwacz był dobrze wymyty ) . Może być to wina niskiej temperatury? Jutro postaram się wstawić jakieś zdjęcie . Z góry dzięki za odpowiedzi.

Tribenuron może powodować takie pożółknięcia. Jaka temperatura w dniu oprysku była? Przymrozek był?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kasta    7

Tomazi3p - Pryskałem Granstarem i w ten dzień oprysku był przymrozek . Dojdzie jeszcze do siebie ten jęczmień ? Można zastosować jakieś inne odżywki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Ogólnie twierdzi się że takie fitotoksyczne przebarwienia są okresowe i nie rzutują na plon, ale jeżeli doliczyć do tego np. stres wodny/pokarmowy to zniżka plonów gwarantowana. Ja bym poczekał kilka dni, jeżeli sytuacja by się nie poprawiła to użyłbym jakiegoś stymulatora typu Biogen/Asahi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aresss    6

witam,Ja ma problem z jęczmieniem zrobil mi sie zółty (zaszalałem na za słabej ziemi)Przyczyne tego znam. I chciałbym go zaorac i posiac na tym kukurydzę i teraz mam pytanie bo opryskałem go juz na chwasty Chiselem 75 wg I czy to ni eprzeszkodzi mi w zasiewie kukurydzy ?

 

 

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

koledzy potrzebuje pomocy przedstawi mi ktoś technologie uprawy wraz z kosztami jeczmienia browarnego?
np tak
nawozy ile czego i ile zł
nasiona xxzł
oprysk na grzyba ile razy i czym w jakiej kasie
oprysk na chwasta
plon 4-5t tyle miał kolega

i jeszcze jedno pytanie czy po kukurydzy i brokule jest sens siac? nie przekroczy białka?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Hmm chyba odpowiednio dobrać odmianę i nie przesadzić z azotem ot i browar?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to mi pomogłes ja musze zdecydowac czy jęczmień browarny czy pszenica jara co posiac

widze ze nie pomozecie więc sam spróbuje
                                                    jęczmień                          pszenica jara
material siewny             150x200=300                                200x160=320
Nawozy PK podobnie wiec pomine
Nawozy N                  --------------------                               100kg N=300
Herbicydy   puma +granstar 200                             apyros + granstar 100
fungicydy  nie wiem czym licze 300zł/2 zabiegi               jeden zabieg 150zł
Skracanie chyba mozna odpuścic
paliwo i zbiór tak samo wiec nie licze polony ok 4t cena podobna. liczmy co bardziej sie opłaci
                          800                                                          870

więc wychodzi podobnie z mała kozyscia na jeczmień browarny. jak źle licze to mnie poprawcie

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2255

Wiecej nie powiem bo tyle wiem, ale i nie interesuje się tym. Sieję w tym roku jęczmień zamiast pszenicy bo mam lepszy zysk. 

 

Pszenica 170N, 2 razy grzyb bez parametrów poszła na paszę, plon 4t jedynie po rapsie ponad 6. 

Jęczmień ponad 6t, 120N raz grzyb. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panRys87    2

Witam, czy pod jęczmień browarny Concerto pod korzeń 250 kg/ha polifoski 6 i 300 kg/ha salmagu będzie dobrze? Później nic nie planuje sypać. Pytam bo nigdy browara nie sialem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj