AroniowyLiść

Co wsiać po wymulczowaniu drzew

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Kupiłem w ubiegłym roku działkę, która ze 30 lat była nieuprawiana. Rosły na niej jakieś klony, sosny i inne samosiejki. Po wykarczowaniu wszystkiego, wpuściłem na pole mulczer, który przemielił mi wszystko na głębokość gdzieś do 5 cm. Zaorać się raczej tego nie da, bo korzenie muszą spróchnieć. Zastanawiam się co tam wsiać w tym roku. Myślałem o lucernie, byłaby do koszenia przez 3 lata gdzieś, a potem już przy likwidacji, korzenie byłyby spróchniałe. Widziałem gdzieś we wskaźnikach nawłoć podaną, że można "uprawiać". Mnie by to idealnie pasowało, bo w zasięgu moich pszczół, ale raz że oczytałem się, że od razu potraktują mnie jako oszusta, a dwa że nigdzie nasion nie ma dostępnych. Jest coś, co by można posiać po delikatnym stalerzowaniu pola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian303    137

Stary ten samosiew. Nie wiem czy te korzenie przez 3 lata spruchnieja. Dużo jeszcze wyprzesz karp. Miałem podobną działkę. Wszystkie większe karpy koparką wyrwałem, to potem o wiele łatwiej było ogarnąć tą ziemie. Teraz po zmulczowaniu trudno będzie ci określić położenie karp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    4883

Nie spróchnieją za trzy lata. Nie ma opcji. Lucerna się tam uda? pH jest tam odpowiednie? Może lepiej nie wieloletnią uprawę ale zwykłą. Teraz to zasiejesz tam pewnie wszystko, a potem płytko uprawić i znowu bezorkowo. Z czasem podczas uprawy powyciągasz te korzenie. Ja cztery lata po wyrwaniu osiki ciągle coś wyoruje. Nie są spróchniałe na tyle aby się rozpadły.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karbex    91

Ja bym posiał gryke ze dwa lata pod rząd wyczyści Ci pole i gryka dość dobrze rozkłada nieużytki tj jak łąke poorzesz i dasze ze 100 kg/ha to po żniwach masz niemal czystą ziemie  - na nieużytkach świetnie rośnie i coś zbierzesz - jak masz pszczoły to na plus. Noi jak koledzy piszą chyba przez pare lat bezorkowo na talerzówke bo inaczej to lipa bo pomimo zalet powyżej to korzeni raczej nie rozłoży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Jeżeli tyle lat nie było pole ruszane to drapaniem na 5 cm tylko bardziej pobudziłeś te korzenie do rośnięcia ;) Najlepiej to spróbować zaorać i wtedy powyciągać korzenie. Nie ma innej rady. Pewnie ze 2-3 lata będą się i tak korzenie wyorywały.

Jeżeli jest to słabsza gleba to nie będzie tak ciężko to powyciągać a jeżeli ściślejsza to takie 5 cm drapanie i tak nic nie da bo rośliny się nie ukorzenią porządnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedzi. W przyszłości będzie tam sad, coś z czwórki, którą posiadam (aronia, porzeczka, jabłoń, śliwka), ale póki co, chcę to wcześniej uprawić. Może faktycznie się nad tą gryką pochylę przez pierwsze dwa lata. Powyciągać już nie powyciągam żadnych korzeni, bo tak jak @damian303 pisał - po zmulczowaniu to nawet śladu nie ma, gdzie drzewa były.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian303    137

Miałem podobną działkę. 2 lata ją ogarniałem z samosiewów, karp i kamieni. Niczym nie obsiewalem, tylko poszło podłoże po pieczarkowa (miałem w rozliczeniu za zrębki). Rośnie tam 7 letnia aronia, która od 3 lat nie widziała azotu. W zeszłym roku sypnęła prawie 7 t/ha bakalii, aronii by wyszło około 10 t ( tak wysuszona). Czyli wynik całkiem przyzwoity.

Na twoim miejscu bym się nie wgłębiał, na wiosnę próbował bym podorac te pole. Może karpy by nie powychodziły, ale by odkryło je. Wtedy je powyciągać, jak masz nawiesc obornikiem i na jesieni sadzić. Owoce za długo wchodzą w pełnie owocowania, by tyle czasu czekać. Jeżeli chcesz sadzić krzaki nie potrzeba takiej uprawki.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian303    137

Chciałem dodać, że przed sadzeniem coś Ca, k, p, mg też dobrze byłoby rzucić. A w moim poprzednim wywodzie, chciałem powiedzieć, że ściółka z tak starego lasku zrobiła tyle próchnicy, że nie brak poplonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez ashelyjones965
      Dove acquistare CELI B2, 
      Dove acquistare euro! tutte le valute ]
      Dove acquistare Duolingo, DALF , DELF .
      Dove acquistare diploma con verifica e approvazione online
      Dove acquistare documenti accreditati e certificazione verificata. (testduolingo6@gmail.com).
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj