Qki

Pszenżyto jare po ozimym

Polecane posty

Qki    0

Witam,

Zostawiłem zaorane w ziemble 1ha na którym wcześniej zebrałem pszenzyto ozime. Sypnęło wtedy niezle, choć wymoki i chwast potem swoje tez zrobił.

Chciałbym teraz na wiosnę zasiać tam COŚ co napewno da plon - przedewszystkim dla kurek bo na innych kawałkach mam rzepak.

Pierwsza myśl to było przenzyto jare - tylko teraz się zastanawiam czy nie będzie katastrofy i nic nie urośnie albo grzyb go zje.

Drugi pomysł to łubin słodki - dobry na białko by był ale trudniej z uprawa, nie wiem czy dam radę chwast wytruć skoro wcześniej było ich sporo.

Sens - zbiór na paszę dla drobiu, nie na skup. Mieszanek nigdy nie siałem - nie znam się a może tu jakis pomysł?

Klasa ziemi 4b juz niestety domagająca się wapna z niska zasobnością w składniki.

Przed siewem rozrzuce kurzeniec żeby choć trochę poprawić stanowisko.

Edytowano przez Qki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Z łubinem chyba większej filozofii nie ma. Zabieg na chwasty jakiś Boxer w pełnej dawce jak masz presję, nawożenie niskie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Pszenżyto nie jest dobre dla kur. Najlepsza pszenica , ewentualnie jęczmień , owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qki    0
5 minut temu, cinek1808 napisał:

Pszenżyto nie jest dobre dla kur. Najlepsza pszenica , ewentualnie jęczmień , owies

Jest dobre w 30% dawki pokarmowej, pszenica może być bez limitu ale ona na tym polu póki co nie urośnie. Nie o tym jednak mówmy.

Jak macie jakieś doświadczenie w JARYM pszenzycie i łubinie słodkim to jak myślicie która uprawa da lepsze korzyści pod względem paszowym? Ceny śruty sojowej są na ta chwile kosmiczne wiec ten Lubin na nawet jak da ze dwie tony to byłby na plus, a może rzucić go z czymś? Owsem?

 

Edytowano przez Qki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    267

Dwie tony słodkiego z ha😂 jeżeli masz w pobliżu sporo saren to będą miały dobry paśnik. Zbierzesz go talerzowka. Poczytaj temat o łubinie, zobaczysz ile z ha wychodzi.  Już lepiej rozsypać kredę na orkę i posiać jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qki    0
2 godziny temu, Buszmen11 napisał:

Dwie tony słodkiego z ha😂 jeżeli masz w pobliżu sporo saren to będą miały dobry paśnik. Zbierzesz go talerzowka. Poczytaj temat o łubinie, zobaczysz ile z ha wychodzi.  Już lepiej rozsypać kredę na orkę i posiać jęczmień

Kiedyś miałem gorzki to dość ładnie sypał - ale to gorzki, zwierzyna się nie czepia a słodki wymlucą sarny?

Jest sporo zwierzyny bo lasy naokoło są..

Jęczmień to tyko na sprzedaż lub wymianę, tylko czy on cokolwiek sypnie na tak słabym stanowisku, ale może lepiej jak pszenzyto dwa razy..

3 godziny temu, warchest napisał:

to łubin mozna kurom dawać ? 

Jak najbardziej, oczywiście w odpowiednich proporcjach bezproblemowo 15% ale i 20% dają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aezakmi666    21

Sieje jare 5 lat tylko z pół ha ale bez rewelacji. Kiedyś ojciec wprowadził to zamiast jęczmienia bo na kwasach się nie rodził i powiem Ci że lepiej zimowe mimo wszystko. Z 20a zimowego nakosiłem 1600kg na najgorszej działce rotonto po cenrali. Potem jare z pół ha to może 2 tony naleciało mimo wapnowania i dobrej ochrony.  I tak ciągle nie udaje mi się jarego 4t przekroczyć . na dobrym polu 3a to tak samo ze 3t naleciało ale wina kombajnu bo łąka wyszła ale ochrona i nawozy byly git. Posiać tam pszenice po taniości by 4-5 nakosił. Do jarego nie mam już przekoniania wole kombinowac z soja lub qq. Teraz też mam zapotrzebowanie na 2t pszenzyta na rok to wole pszenice sprzedac za to kupie pszenżyto na potrzeby i na dobrą butelke zostanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    267
2 godziny temu, Qki napisał:

Kiedyś miałem gorzki to dość ładnie sypał - ale to gorzki, zwierzyna się nie czepia a słodki wymlucą sarny?

Jest sporo zwierzyny bo lasy naokoło są..

Jęczmień to tyko na sprzedaż lub wymianę, tylko czy on cokolwiek sypnie na tak słabym stanowisku, ale może lepiej jak pszenzyto dwa razy..

Jak najbardziej, oczywiście w odpowiednich proporcjach bezproblemowo 15% ale i 20% dają.

Miałem na polu koło wierzby, ogolily wszystkie strąki. Pod lasem będzie to samo. Po za tym antraktoza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qki    0

To co byście zrobili na moim miejscu?

Siew na wymianę również wchodzi w grę ale żeby cokolwiek urosło :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj