Mircia26

Sianokiszonka z łąk mułowo-torfowych

Polecane posty

Mircia26    12

Witam!

Zanim zaczęliśmy  robić sianokiszonkę było siano z tych łąk. Niezbyt chętnie zjadana, ale lepiej niż sianokiszonka. Są to łaki jak w temacie. Kiedys przy wyższych stanach wód były podmokłe. Dużo w runi wiązówki błotnej. Co z tym zrobić by chociaż lepiej pobierały ją krowy?  Obecnie im nie smakuje.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam takie łąki. Ja je poorałem zwapnowałem dałem obornik i siałem trawy pierwszy rok super wszystko super trawa rośnie krowy jedzą  drugi rok wszystko masz zalane przez całą zimę i jesień i na wiosnę masz już trawę bez motylkowych i mniej smaczna po 3 latach trawa nadaje się tylko dla byków. Wapno które dałem zostało wypłukane nawozu co dasz tak samo więc wychodzi na to że lepiej dawać co rok trochę wapna granulowanego  trzeba by przesiewać co 3-4lata albo znaleźć odmianę odporna na zalewanie może wtedy takie runo wytrzyma z 4-5lat. W pierwszym rok trawa ma nawet 18-19%bialka potem 16-17.5 trzeci 16 a teraz jak badałem taka z 4lat ledwo 15%bialka i krowy już nie chcą jeść byki jedzą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63
Na takie stanowiska z barenbruga bg-7 jest idealna mieszanka, w składzie Kostrzewa trzcinowa miekkolistna odporna na zalewanie. O ilości białka kolega wyżej ma rację, na torfach zawsze jest problem z zbiorem tak jak u mnie to bobry zatykają rowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Ze zbiorem nie ma problemu, bo teraz nie są zalewane i spokojnie się wjeżdza. Tylko mają charakterystyczny zapach bagienny. Do tego są to TUZy i do tego cenne. KIedyś  z próby ph wyszło 6,5.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63

To warto się zainteresować także kończyną czerwona jak pH optymalne i polecam opryskac randapem żeby pozbyć się chwastów wieloletnich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mircia26    12

Szczerze to jedną łąkę kiedyś przeoraliśmy i zasialiśmy chyba wtedy Pietrzaka bo był najtańszy na tego typu stanowisko. Przez dwa lata było ok ale później wróciło do stanu poprzedniego. Druga łąka może z 40 lat temu była podsiewana. Łąki "widzą" jedynie azotowe nawożenie.

Weźmiemy próby do analizy pH i wtedy zobaczymy. Łaki niby niedaleko od siebie a różnią się składem runi. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj